Priorytetem Uczelni są działania skoncentrowane na bieżącej pomocy osobom z niepełnosprawnościami tj. studentom i doktorantom Uczelni w zakresie umożliwienia pełnego udziału w procesie przyjmowania na Uczelnię w celu odbywania kształcenia oraz w kształceniu, a także pracownikom SUM prowadzącym działalność naukową, w prowadzeniu tejże działalności.
Jak pomagamy?
W Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach osoby z niepełnosprawnościami wspiera:
Pełnomocnik Rektora ds. Osób z Niepełnosprawnościami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
dr hab. n. o zdrowiu Ryszard Plinta, prof. SUM
do którego można się zwrócić o poradę i pomoc oraz informacje na temat możliwości uzyskania konkretnego wsparcia.
Z Pełnomocnikiem można skontaktować się za pośrednictwem poczty elektronicznej:
rplinta@sum.edu.pl
Szczegółowe zasady określające możliwości skorzystania z pomocy dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się w „Regulaminie podejmowania i finansowania z Funduszu Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami działań mających na celu stworzenie warunków do pełnego udziału w procesie przyjmowania na uczelnię w celu odbywania kształcenia, kształceniu oraz prowadzeniu działalności naukowej w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach”
https://aktyprawne.sum.edu.pl/oneitem?id=3260
Kandydaci
Kandydaci będący osobami z niepełnosprawnościami, którzy chcą studiować w Uczelni, podlegają procedurze rekrutacyjnej, obowiązującej wszystkich kandydatów na studia w Uczelni.
Osoba z niepełnosprawnością uniemożliwiającą lub utrudniającą jej udział w którymkolwiek etapie postępowania rekrutacyjnego może skorzystać ze wsparcia Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej. Ww. wsparcie jest udzielane w sposób indywidualny, na podstawie wniosku złożonego przez kandydata w formie pisemnej lub ustnej wraz ze stosowną dokumentacją.
Szczegóły określa właściwa Uchwała Senatu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w sprawie warunków, trybu oraz terminów rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji na poszczególne kierunki studiów prowadzone w języku polskim, w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.
Więcej informacji można także znaleźć na stronie internetowej https://kandydat.sum.edu.pl/
Studenci SUM
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej: https://student.sum.edu.pl/studenci-niepelnosprawni/
Doktoranci oraz pracownicy SUM prowadzący działalność naukową
Doktoranci SUM oraz pracownicy Uczelni prowadzący działalność naukową mają zapewnione bieżące wsparcie we wszelkich problemach i trudnościach związanych z ich stanem zdrowia i procesem kształcenia.
Szczegóły określa:
„Regulamin podejmowania i finansowania z Funduszu Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami działań mających na celu stworzenie warunków do pełnego udziału w procesie przyjmowania na uczelnię w celu odbywania kształcenia, kształceniu oraz prowadzeniu działalności naukowej w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach”
https://aktyprawne.sum.edu.pl/oneitem?id=3260
Mobilność zagraniczna
Osoby dotknięte niepełnosprawnością fizyczną bądź psychiczną lub chorobą, do tego stopnia, że ich udział w programie Erasmus+ nie jest możliwy bez dodatkowego wsparcia finansowego, mogą w pełni korzystać z programu PO WER (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój), starając się o przyznanie środków w ramach wsparcia związanego ze specjalnymi potrzebami.
W celu uzyskania dodatkowych informacji w tym zakresie należy się kontaktować z Sekcją ds. Programu Erasmus+: erasmus@sum.edu.pl.