Słowniczek studenta I roku

Gratulacje! Egzamin dojrzałości masz już za sobą. Teraz zaczyna się kolejny etap Twojego życia – studia w Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Nim go jednak rozpoczniesz powinieneś wiedzieć, że uczelniany świat znacznie różni się od tego, który poznałeś w szkole średniej. W murach SUM zamiast lekcji czekają na Ciebie zajęcia a sprawdziany i klasówki odtąd będą nazywać się m.in. kolokwiami i egzaminami. By ułatwić Ci start w nowym miejscu, przygotowaliśmy słowniczek najważniejszych pojęć studenckich! Z pewnością – dobrze go znać. Zwłaszcza, że wiele z tych słów pozwoli Ci uniknąć tzw. kampanii wrześniowej!  

ADAPCIAK – to zdecydowanie jedno z najprzyjemniejszych słówek. Adapciak to obóz adaptacyjno-integracyjny dla studentów pierwszego roku oraz ich starszych kolegów. Zwykle organizowany jest we wrześniu.

ADIUNKT – pracownik naukowo-dydaktyczny posiadający stopień doktora

ANATA – tak studenci nazywają anatomię, czyli „królową nauk medycznych”. To jednocześnie jeden z najtrudniejszych, ale też i najważniejszych przedmiotów podczas studiów medycznych. Doskonała znajomość ludzkiego ciała jest przecież niezbędna w tym zawodzie.

BAZA – zbiór materiałów dydaktycznych, m.in. autorskich studenckich skryptów, notatek i innych przydatnych materiałów, w tym pytań. 

CDISM – Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej w Katowicach.

CEGŁA – bardzo gruby podręcznik akademicki z … milionem definicji

CSM – Centrum Symulacji Medycznej w Zabrzu.

ĆWICZENIA – zajęcia praktyczne powiązane z wykładem, które zaczynają się zwykle „wejściówką”. To na ćwiczeniach studenci powinni zadawać pytania, dyskutować, rozwiewać swoje wątpliwości.

DS/ DeEs – czyli dom studencki bądź akademik, który jest miejscem zakwaterowania studentów w czasie trwania studiów.

DZIEKAN – sprawuje władzę nad wydziałem uczelni, kieruje nim z pomocą prodziekanów

DZIEKANAT – najważniejsze miejsce dla studenta. W Dziekanacie załatwia się większość spraw związanych z tokiem studiów. W tym miejscu można też otrzymać odpowiednie zaświadczenie i złożyć stosowny wniosek. Zrobić może to także starosta grupy lub roku.

DZIEKANKA – potoczna nazwa urlopu dziekańskiego przyznawanego przez dziekana studentowi.  Pozwala na przerwę w studiach, która trwa jeden semestr lub cały rok akademicki. „Dziekankę” można wziąć w przypadku wyjątkowych okoliczności, np. z powodu choroby.

DZIEŃ REKTORSKI – dzień wolny od zajęć, przyznany studentom decyzją Rektora Uczelni.

EGZAMIN – jedna z form sprawdzania wiedzy stosowana na uczelni. Egzamin może mieć formę pisemną lub ustną.

ERASMUS - rodzaj wymiany studenckiej polegającej na zdobywaniu wiedzy poprzez podjęcie przez określony czas (zwykle semestr lub rok akademicki) studiów w uniwersytecie za granicą, z którym SUM współpracuje. Podczas takiej wymiany student oprócz uczęszczania na zajęcia poznaje język, historię i kulturę danego kraju.

ESKULAP – kawiarenka znajdująca się w głównym budynku Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach-Ligocie przy ul. Medyków 18 

FAKULTET – inaczej zajęcia fakultatywne. To dodatkowa forma zajęć prowadzonych na danym kierunku studiów z proponowanych przedmiotów do wyboru. Ten typ zajęć stanowi rozszerzenie treści naukowych o przedmioty, które nie są ujęte w siatce przedmiotów danego kierunku. Często zajęcia te bywają obowiązkowe i kończą się egzaminem, bądź zaliczeniem.

FISZKI – samodzielnie wykonana pomoc naukowa służąca do systematycznego uczenia się. To niewielki kartonik lub kawałek papieru z pojęciem i definicją po przeciwnej stronie.

GAUDEAMUS IGITUR (z łac., „radujmy się więc”) – to powszechnie znana w Europie pieśń studencka śpiewana w czasie uroczystości akademickich. 

GODZINY REKTORSKIE – ustalone przez Rektora godziny wolne od zajęć dydaktycznych

GRUPA – to taka studencka klasa. Zwykle liczy około 22 studentów przydzielonych do danej grupy przez dziekanat.

HISTO – czyli histologia. To nauka o budowie tkanek i narządów 

HONORIS CAUSA (z łac. doktor dla zaszczytu, dosł. z powodu cnoty, przymiotów) – honorowy tytuł naukowy nadawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury. 

IMMATRYKULACJA - akt przyjęcia w poczet studentów uczelni.

IOS (Indywidualna Organizacja Studiów) – jest przyznawana przez Dziekana danego wydziału na wniosek studenta po spełnieniu określonych warunków. Student wybiera, z którą sekcją/grupą chce zrealizować dany przedmiot.

KAMPANIA WRZEŚNIOWA - wrześniowe egzaminy poprawkowe.

KATEDRA – dział realizujący dany przedmiot.

KIEROWNIK ĆWICZEŃ – osoba do kontaktu w przypadku problemów na zajęciach.

KIEROWNIK KATEDRY – osoba decyzyjna w sprawach danego przedmiotu.

KOLOS (KOLOKWIUM) – forma sprawdzenia wiedzy przyswojonej na wykładach, seminariach i ćwiczeniach. W odróżnieniu od egzaminów odbywają się one kilka razy w semestrze i obejmują węższy zakres materiału. Zazwyczaj mają formę pisemną.

KOMIS – egzamin komisyjny. Polega na sprawdzeniu naszej wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych z danego przedmiotu przez niezależną komisję, powoływaną przez dziekana lub rektora.

KOSA – niezwykle wymagający prowadzący. Jak na takiego trafisz, to „zbój” nie będzie Ci obcy.

KWADRANS AKADEMICKI –  dozwolone 15-minutowe spóźnienie na zajęcia dotyczy zarówno studentów, jak i wykładowców. 

LABY – inaczej labory bądź labki, czyli zajęcia praktyczne w laboratorium. 

LEK (Lekarski Egzamin Końcowy) – egzamin państwowy konieczny do uzyskania pełnego prawa wykonywania zawodu lekarza w Polsce.

LEKDENT (Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy) – państwowy egzamin medyczny, do którego przystępują lekarze dentyści, konieczny do uzyskania pełnego prawa wykonywania zawodu lekarza dentysty.

LEKTORAT – zajęcia z języka obcego.

MEDYKALIA – święto studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Wydarzenie, w ramach którego są organizowane koncerty, zabawy i inne atrakcje.

OKIENKO – dłuższa przerwa między zajęciami.

PRODZIEKAN – zastępca dziekana, czyli kierownika wydziału szkoły wyższej. Z reguły zastępuje dziekana w konkretnych sprawach dotyczących wydziału stąd przy tytule prodziekana znajduje się określenie np. ds. studiów dziennych ds. studiów zaocznych ds. kształcenia lub dydaktycznych.

PROREKTOR – jest powoływany przez rektora. To osoba wyznaczona do zadań specjalnych, np. do spraw studentów.

PUNKTY ECTS – Europejski System Transferu Punktów, który umożliwia międzynarodową wymianę studentów. To wartości liczbowe odpowiadające wkładowi pracy, jaką powinien wykonać student, żeby otrzymać zaliczenie poszczególnych przedmiotów. 

REGULAMIN STUDIÓW – to jeden z najważniejszych dokumentów na Uczelni, który określa prawa i obowiązki studenta.

REKTOR – najważniejsza osoba na Uczelni. Oficjalny tytuł, jakim należy zwracać się do rektora to „Jego Magnificencjo”.

SAMORZĄD STUDENCKI – organizacja tworzona przez wybranych studentów SUM w trakcie wyborów. Do zadań samorządu należą m.in. reprezentowanie ogółu studentów na szczeblu uczelnianym, a także międzyuczelnianym; współpraca z Władzami Uczelni oraz organizowanie różnego rodzaju wydarzeń dla studentów.

SEKCJA – połowa grupy.

SEKCJA KLINICZNA – sekcja jeszcze mniejsza od zwykłej sekcji, wyznaczana do udziału w zajęciach klinicznych.

SEMINARIUM – zajęcia odbywające się na ostatnich semestrach studiów, mająca na celu przygotowanie studenta do napisania oraz zaprezentowania pracy dyplomowej.

SPADOCHRONIARZ – tego żartobliwego określenia używa się w stosunku do studentów, którzy powtarzają rok.

STAROSTA GRUPY – osoba wybrana w danej grupie w celu reprezentowania grupy na forum roku.

STAROSTA ROKU – osoba wybrana przez starostów grup, która reprezentuje rok przed władzami uczelni oraz kierownictwem katedr. Kontaktuje się w imieniu studentów z dziekanatem/dziekanem/kierownikami itp.

SZKIEŁKA – kolokwium praktyczne z histologii. Na szkiełkach losuje się preparat, który należy prawidłowo rozpoznać. Zdający proszony jest także o zidentyfikowanie jednego szczegółu.

SZPILKI – kolokwium praktyczne. Zdający podchodzi do stanowiska z preparatem anatomicznym i w określonym czasie (zaledwie kilkadziesiąt sekund) powinien rozpoznać strukturę oznaczoną szpilką.

WARUN – inaczej warunek, czyli zgoda na kontynuowanie studiów pomimo braku zaliczenia przedmiotu w danym semestrze i pod warunkiem powtórzenia go i zaliczenia w kolejnym semestrze, w którym dane zajęcia się odbywają. Warunek jest płatny.

WEJŚCIÓWKA – krótka kartkówka przed rozpoczęciem zajęć, sprawdzająca poziom wiedzy studentów.

WIRTUALNY DZIEKANAT (U10) – internetowy system dostępu do informacji o studencie i jego osiągnięciach. Umożliwia studentom dostęp do bieżących informacji o ocenach, planach zajęć, dostęp do poczty elektronicznej, czy też zdalny dostęp do danych użytkownika. 

ZAL – inaczej zaliczenie. Ocena z ćwiczeń, która nie liczy się do średniej, ale bez niej nie można podejść do egzaminu z danego przedmiotu. Trzeba mieć wszystkie zaliczenia, żeby podejść do sesji. 

ZBÓJ – inaczej semestralka; to kolokwium z całości materiału z danego przedmiotu. Pisze je osoba, która nie zaliczyła semestru, ma niezaliczone kolokwia bądź wejściówki.

ZERÓWKA – inaczej egzamin „zerowy”. To tak zwany termin pierwszej szansy, czyli zaliczenie odbywające się przed sesją. Jego termin ustala wykładowca wraz ze starostą roku. Zerówka nie jest obowiązkowa.

 

© Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Portal SUM