Rada uczelni

Uchwałą nr 88/2020 z dnia 21.10.2020 r. oraz Uchwałą nr 12/2021 z dnia 24.02.2021 r. Senatu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach powołano na kadencję 01.01.2021 r. do 31.12.2024 r. Radę Uczelni w składzie:

obraz dekoracyjny
Przewodniczący Rady

prof. dr hab. inż. Zbigniew Paszenda

Profesor Politechniki Śląskiej i kierownik Katedry Biomateriałów i Inżynierii Wyrobów Medycznych na Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. Od roku 2020 r. pełni funkcję Dziekana Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej.  

Od wielu lat współpracuje naukowo z badaczami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Odbywał liczne szkolenia i staże, m.in. w Grecji, Czechach czy Włoszech.
Za swoje osiągnięcia naukowe otrzymał wiele nagród międzynarodowych, m.in. wyróżnienie za najbardziej innowacyjną technologię wytwarzania implantów do zespalania odłamów kostnych na Europejskich Targach Nowych Technologii we Francji.

Prof. Zbigniew Paszenda jest członkiem Sekcji Biomateriałów Komitetu Nauki 
o Materiałach PAN, Komitetu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN, Rady Naukowej Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN w Krakowie oraz Rady Naukowej Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN
w Zabrzu.


null

Jolanta Czernicka-Siwecka

Prezes Zarządu Fundacji ISKIERKA

Jest pedagogiem, trenerem, coachem, animatorem zmian społecznych. Od ponad 25 lat działa w organizacjach pozarządowych. Od 2006 r. pełni funkcję prezesa zarządu Fundacji ISKIERKA na rzecz dzieci z chorobą nowotworową. 

Doświadczenie zdobywała w Instytucie Terapii Gestalt w Krakowie, Powszechnej Akademii Młodzieży w Warszawie, Szkole Trenerów Biznesu – Pracownia TROP i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Jest członkiem Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych (STOP). Na stałe współpracuje z Grupą TROP. Obecnie jest tutorem w Szkole Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz licencjonowanym trenerem I stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

W 2008 r. została wyróżniona przez Newsweek Polska w konkursie „Społecznik Roku”. 

W 2012 r. otrzymała statuetkę „Kobiety Sukcesu Śląska”, a w 2014 r. nagrodę Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta w kategorii „Działalność Społeczna”.

null

Janusz Szulik

Prezes Zarządu
TU INTER Polska S.A., TU INTER-ŻYCIE Polska S.A.

Jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie  w tym kierunku budownictwo podziemne oraz Międzywydziałowego Studium Handlu Zagranicznego. Ukończył podyplomowe  studia zarządzania w Akademii Ekonomicznej w Katowicach i Akademie für Führungskräfte der Wirtschaft w Bad Harzburg. Uczestnik studiów doktoranckich w Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz absolwent programu menedżerskiego w Generali Akademie w Wiedniu.

Od 1999 r. związany jest z branżą ubezpieczeniową. W sierpniu 2011 r. objął stanowisko prezesa zarządu TU INTER Polska S.A. oraz TU INTER-ŻYCIE Polska S.A. W obydwu towarzystwach odpowiada za sprzedaż, szkolenia, marketing i PR oraz audyt wewnętrzny.

Wyróżniony m.in. Medalem Dolnośląskiej Izby Lekarskiej im. Jana Mikulicza-Radeckiego, Odznaczeniem „Zasłużonemu – Polskie Towarzystwo Lekarskie” oraz Honorowym Odznaczeniem Samorządu Pielęgniarek i Położnych.

Jest inicjatorem i współorganizatorem cyklicznych konferencji organizowanych przez TU INTER POLSKA S.A. wraz ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym oraz Samorządem Studenckim SUM, a zarazem stroną umów sponsoringu, zgodnie z którymi przyznawane są nagrody pieniężne dla najlepszych absolwentów SUM poszczególnych Wydziałów.

null

prof. dr hab. n.med. Zenon Czuba

Kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Immunologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Od 1982 r. jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Bierze udział w kształceniu z mikrobiologii lekarskiej, immunologii i mikrobiologii żywności wielu absolwentów kierunków: lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, ratownictwa medycznego i dietetyki. Jest współautorem dwóch skryptów dla studentów.

Od 1984 r. sprawuje opiekę naukową nad studentami prowadzącymi badania naukowe. W latach 1999-2014 pełnił funkcję opiekuna Studenckiego Koła Naukowego. Będąc prodziekanem ds. studentów Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym (20122016), sprawował nadzór nad procesem dydaktycznym.

Zastosował nowe techniki w badaniach naukowych, na tej podstawie tworząc publikacje znajdujące uznanie światowych badaczy. Wyrazem dokonań naukowych prof. Zenona Czuby jest wysoki wskaźnik cytowań i wartość współczynnika Hirscha. Z powodzeniem łączy działalność naukową z działalnością organizacyjną, bierze czynny udział w pracach licznych towarzystw naukowych  jako członek zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego w Gliwicach (od 1992 r.), członek zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej w Katowicach (od 1992 r.) oraz członek Komisji Rewizyjnej Zarządu Głównego tegoż Towarzystwa (2009-2014). 

null

prof. dr hab. n. med. Bogusław Okopień

Kierownik Katedry Farmakologii Kliniki Chorób Wewnętrznych i Farmakologii Klinicznej Wydziału Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Od 1985 r. jest pracownikiem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Od grudnia 2005 r. pełni funkcję kierownika Kliniki Chorób Wewnętrznych i Farmakologii Klinicznej, a od marca 2007 r. kierownika Katedry Farmakologii. 

W latach 2008-2012 pełnił funkcję prodziekana ds. studiów Wydziału Lekarskiego w Katowicach. W kadencji 2012-2016 oraz 2016-2020 był członkiem Senatu oraz przewodniczącym Senackiej Komisji ds. Studentów, Studiów i Jakości Kształcenia.

Od 2005 r. jest członkiem Komisji Bioetycznej, a od 2017 r. jej przewodniczącym.

W latach 19992003 był konsultantem wojewódzkim ds. farmakologii klinicznej dla województwa opolskiego, a od 2007 r. konsultantem w tym samym zakresie dla województwa śląskiego. W latach 20142019 r. pełnił obowiązki konsultanta krajowego w tej dziedzinie, a w 2019 r. został wybrany na kolejną kadencję (2019-2024). 

W 2004 r. został członkiem Komitetu Terapii i Nauk o Leku PAN, a w latach 2016-2020 był członkiem Komitetu Nauk Fizjologicznych i Farmakologicznych PAN. W 2020 r. ponownie wybrany do Komitetu Terapii i Nauk o Leku PAN. W 2019 r. został przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Farmakologii Klinicznej i Terapii. 

Za działalność naukową otrzymywał nagrody Ministra Zdrowia oraz Rektora SUM. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem 100-lecia Towarzystwa Internistów Polskich oraz odznaką „Zasłużony dla Śląskiego Uniwersytetu Medycznego”.

null

prof. dr hab.n.med. Jan Duława

Kierownik Katedry Chorób Wewnętrznych Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

W 1978 r. ukończył ówczesną Śląską Akademię Medyczną w Katowicach (obecnie Śląski Uniwersytet Medyczny). Do 2000 r. pracował w Klinice Nefrologii w Katowicach, gdzie pod kierunkiem prof. Franciszka Kokota przeszedł wszystkie szczeble rozwoju naukowego i zawodowego, uzyskując w 1998 r. tytuł profesora, a także specjalizacje w zakresie chorób wewnętrznych, nefrologii, hipertensjologii i angiologii. Odbył staże naukowe w klinikach Uniwersytetu w Heidelbergu, Tenon Hospital w Paryżu i Uniwersytetu we Fryburgu. 

Od 2000 r. jest kierownikiem Katedry Chorób Wewnętrznych SUM. W latach 1996-2002 był dziekanem Wydziału Lekarskiego w Katowicach, w latach 2008-2016 prorektorem ds. nauki, a w latach 2016-2020 dziekanem Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach.

Od 1991 r. pełni funkcję konsultanta wojewódzkiego ds. chorób wewnętrznych. Jest autorem lub współautorem ponad 200 opublikowanych artykułów naukowych i ponad 50 rozdziałów w podręcznikach, redaktorem m.in. Vademecum medycyny wewnętrznej oraz tłumaczem Medycyny Wewnętrznej Herolda. Jego główne zainteresowania naukowe obejmują ostrą i przewlekłą niewydolność nerek, otyłość, nadciśnienie, gerontologię oraz zagadnienia etyki lekarskiej i filozofii medycyny. 

Był przewodniczącym Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego i Towarzystwa Internistów Polskich. Członek Komisji Nauk Przyrodniczych PAU. W maju 2022 r., zgodnie z decyzją Walnego Zgromadzenia Delegatów Oddziałów TIP, został prezesem Zarządu Głównego Towarzystwa Internistów Polskich na kadencję 2022-2026. 

W skład Rady Uczelni wchodzi Przewodniczący Samorządu Studenckiego Pan Kamil Nikel (student kierunku lekarskiego Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach)
© Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Portal SUM