Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki

Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki to autorski program dotacyjny Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), który ma wspierać uczelnie wyższe działające na obszarze GZM.

W sumie, od 2022 r. do 2024 r., na wsparcie uczelni GZM zamierza przeznaczyć ponad 6 mln zł.

O dotacje mogą się starać uczelnie wyższe znajdujące się w granicach GZM. Do ich dyspozycji jest pięć obszarów tematycznych:

Aktualny nabór wniosku 

Wnioski o przyznanie dotacji na realizację projektów w roku 2025, w obszarach od 2 do 5 w ramach Programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” można składać w terminie od 16 września do 16 października 2024 r.

Wnioski o przyznanie dotacji na realizację projektów w obszarze 1 w ramach Programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” można składać w terminie od 16 września 2024 w naborze ciągłym.

Szczegółowe informacje dotyczące miejsca składania wniosków, sposobu ich wypełnienia oraz Regulamin udzielania dotacji wraz z załącznikami znajduje się pod poniższym linkiem: https://bip.metropoliagzm.pl/artykul/31846/132610/zmiana-regulaminu-udzielania-dotacji-w-ramach-metropolitalnego-funduszu-wspierania-nauki.

Osoby zainteresowane złożeniem wniosku proszone są o skontaktowanie się z pracownikami Centrum Transferu Technologii: Panem Jakubem Gomolą tel.: 32-208-3692, adres email: jakub.gomola@sum.edu.pl, lub Panią Sandrą Werner tel.: 32-208-3644, adres email: swerner@sum.edu.pl.

Źródło informacji:
https://bip.metropoliagzm.pl/artykul/31846/132662/informacja-dotyczaca-naboru-w-ramach-metropolitalnego-funduszu-wspierania-nauki.

obraz dekoracyjny


Obszar 1: Światowej klasy naukowcy w Metropolii

Obszar zakłada dofinansowanie dla projektów, w ramach których wykładowcy z najwyżej notowanych w światowych rankingach szkół wyższych na świecie lub laureaci znaczących nagród w skali globalnej czy też osobowości w świecie artystycznym, będą prowadzili zajęcia oraz inne aktywności na uczelniach GZM. W przypadku uczelni artystycznych, zapraszana osoba nie musi reprezentować uczelni wyższej. 

Poziom dofinansowania: od 60 do 99% kosztów kwalifikowanych

Obszar tematyczny 2: Wsparcie badań

Obszar zakłada dofinansowanie: 

  • projektów polegających na prowadzeniu badań niezbędnych w procesie uzyskania stopnia naukowego doktora, na uczelniach znajdujących się w granicach GZM;
  • projektów naukowo-badawczych, prowadzonych przez pracowników naukowych w stopniu doktora.

Poziom dofinansowania: 90% kosztów kwalifikowanych

Obszar 3: Nowatorskie metody kształcenia 

Obszar zakłada dofinansowanie do projektów polegających na realizacji nowatorskich (w skali uczelni) programów edukacyjnych, kierowanych do studentów uczelni, w tym w szczególności programów skupionych na: aktywnym włączaniu partnerów zewnętrznych (w szczególności instytucji publicznych, innych uczelni, organizacji pozarządowych, sektora biznesu); programów realizowanych we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym uczelni, w celu wypracowania innowacyjnych produktów i standardów dla usług powszechnych, a także programów pogłębiających możliwość kształcenia praktycznego / kształcenia w działaniu. 

Poziom dofinansowania: 90% kosztów kwalifikowanych

Obszar 4: Konkursy i wydarzenia naukowe 

Obszar zakłada dofinansowanie do projektów polegających na udziale studentów, kół naukowych, działających na uczelniach wyższych w krajowych i międzynarodowych wydarzeniach o charakterze współzawodnictwa naukowego, jak również organizację takich wydarzeń na obszarze GZM. 

Poziom dofinansowania: 90% kosztów kwalifikowanych

Obszar 5: Studiuj w Metropolii

W ramach obszaru dofinansowane będą projekty polegające na: 

  • tworzeniu przez uczelnie indywidualnych programów kształcenia dla studentów pierwszego roku, będących laureatami olimpiad przedmiotowych oraz konkursów artystycznych i sportowych dla szkół ponadpodstawowych, w celu podejmowania studiów na uczelniach znajdujących się na obszarze GZM;
  • podejmowaniu przez uczelnie wyższe, znajdujące się w granicach GZM, inicjatyw naukowych, adresowanych do uczniów szkół ponadpodstawowych z obszaru GZM, zachęcających do podejmowania dalszej nauki na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, za wyjątkiem kursów przygotowujących do matury oraz innych egzaminów państwowych i międzynarodowych.

Poziom dofinansowania: 90% kosztów kwalifikowanych

Więcej informacji o programie: https://metropoliagzm.pl/metropolia-nauki/

null


© Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Portal SUM