Naukowcy SUM stworzyli Innowacyjne urządzenie służące do obrazowania nowotworów skóry

50%
17 lis 2023

Innowacyjne urządzenie służące do obrazowania nowotworów skóry

Czerniak to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów. Wywodzi się z melanocytów, czyli komórek barwnikowych, skóry lub błon śluzowych. Jest jednym z najgroźniejszych nowotworów ponieważ posiada zdolność do szybkiego rozprzestrzeniania się do innych części ciała, co prowadzi do powstawania przerzutów. Podstawą wykrycia tego nowotworu jest dokładne badanie lekarskie obejmujące całą skórę. W Polsce rokrocznie notuje się około 2500–3000 nowych zachorowań na czerniaka. Około 1500 wykrywanych zmian jest w stadium zaawansowanym lub rozsianym co daje bardzo złe rokowania . Szacuje się, że liczba czerniaków podwaja się co 10 lat. Aby szybciej i skuteczniej diagnozować nowotwory skóry możliwe jest zastosowanie nowych technologii, w tym obrazowania biomedycznego. Prof. Sławomir Wilczyński z Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu jest współautorem patentu - Urządzenie i sposoby obrazowania nowotworów skóry.

Nowa, innowacyjna technologia umożliwia nieinwazyjne obrazowanie zmian skórnych.

- Zaprojektowano klips, który zawiera źródło światła i który następnie umieszcza się na skórze w sposób umożliwiający obrazowanie znamienia. Pomiar głębokości na jakiej znajduje się melanina – co ma istotne znaczenie diagnostyczne - odbywa się poprzez ocenę ilości światła wpadającego do fotoelementu umieszczonego w klipsie. Wynik pomiaru przekazywany jest w sposób przewodowy (LAN, USB) lub bezprzewodowy (WiFi, Bluetooth) do komputera, w formie zawartość chromoforów skóry w obrębie zmiany, oraz głębokość na jakiej w skórze te chromofory są zlokalizowane – wyjaśnia prof. Wilczyński.

Opisana metoda, jest istotnym narzędziem w badaniach nad czerniakiem złośliwym. Pozwala na precyzyjną i dokładną obserwację zmian skórnych, w tym potencjalnych oznak czerniaka, bez konieczności wykonywania badań inwazyjnych tj. biopsja, z bardzo niewielkim obciążeniem dla pacjenta. Umożliwia dokładne pomiary zmian skórnych i dostarcza informacji o ich charakterze i lokalizacji oraz stanowi idealne narzędzie do monitorowanie znamion. To może pomóc w wczesnym wykrywaniu i leczeniu zmian nowotworowych oraz ułatwić i przyspieszyć proces diagnostyki.


Dane wysyłającego:
Agata Pustułka

Najnowsze wiadomości
© Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Portal SUM