Złoty Otis. Wśród nagrodzonych naukowcy SUM

50%
25 kwi 2025

W polskiej ochronie zdrowia nie ma drugiej takiej nagrody – z tak długą tradycją i z laureatami wybieranymi przez 78-osobową Kapitułę zrzeszającą najwybitniejszych przedstawicieli polskiej ochrony zdrowia. XXII Gala Nagrody Zaufania Złoty OTIS odbędzie się 24 kwietnia 2025 roku w warszawskim hotelu Polonia Palace. Poza wręczeniem statuetek wydarzeniu tradycyjnie towarzyszyć będą wykłady oraz przyznanie stypendium młodemu naukowcowi z dziedziny medycyny, który nie ukończył 30 lat. Są wśród nich naukowcy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nagroda wręczana jest od 2004 roku z inicjatywy wybitnych specjalistów i autorytetów zrzeszonych w Kapitule Nagrody Zaufania Złoty OTIS. – To ludzie, którzy realnie współtworzą system ochrony zdrowia. Ich niezależność i różnorodność ich specjalizacji sprawiają, że mają oni odwagę doceniać tych, których zasługi bywają pomijane. Dzięki temu Złoty OTIS to nagroda daleka od schematów. Wiemy, że ochrony zdrowia nie da się naprawiać bez ludzi, którzy ją współtworzą z pasji, a nie z przepisów. To nagroda dla tych, którzy codziennie stają po stronie pacjenta – mówi Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły.


Nagroda Zaufania Złoty OTIS 2025: 30 statuetek w 7 kategoriach

W tegorocznej edycji Nagrody Zaufania Złoty OTIS statuetki powędrują do 30 osób nagrodzonych w 7 kategoriach (dorobek życia, debiut naukowy, osiągnięcia w medycynie w roku 2024, lekarz i społecznik, diagnosta i społecznik, media i zdrowie oraz nagrody specjalne).

W kategorii dorobek życia uhonorowani zostali: prof. Lidia Rudnicka – Honorowy Prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, prof. Marek Hartleb – autorytet w dziedzinie hepatologii, Kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Tomasz Mach – wybitny gastroenterolog oraz prof. Mansur Rahnama-Hezavah – ekspert w dziedzinie chirurgii stomatologicznej.

Nagrodzeni w kategoriach specjalnych to m.in. prof. Karina Jahnz-Różyk, prof. Irena Walecka, prof. Mariusz Bidziński, prof. Bożena Sobkowicz, prof. Michał Ciebiera, dr Mariusz Ołtarzewski, a także posłowie Tadeusz Chrzan (PiS) i Marek Hok (KO) oraz Departament Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia RP.

Czas na gratulacje dla kolejnych uhonorowanych nagroda naukowców Śląskiego Uniwersytetu Medycznego! W kategorii „Debiut Naukowy” statuetki odbiorą dr Mateusz Lejawa, adiunkt badawczo-dydaktyczny z Katedry i Zakładu Farmakologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu i dr Maciej Dyrbuś ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, szpitala klinicznego SUM. Dr Maciej Dyrbuś powód do świętowania będzie miał podwójny, ponieważ decyzją Kapituły został Laureatem IV Stypendium Nagrody Zaufania Złoty OTIS, które w tym roku wynosi 20 tys. zł. Stypendium mogą otrzymać wyłącznie ci naukowcy, którzy mają mniej niż 30 lat. W kategorii „Osiągnięcia w roku 2024” uhonorowane zostały mgr Aleksandra Owczarzy za osiągnięcia w diagnostyce laboratoryjnej raz mgr Karolina Kulig za osiągnięcia w biotechnologii z Katedry i Zakładu Farmacji Fizycznej Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nowością w tym roku są nagrody w kategorii „Media i Zdrowie” za nowoczesną edukację zdrowotną. Statuetki za dzielenie się wiedzą i obalanie medycznych mitów w mediach społecznościowych powędrują do lek. Katarzyny Woźniak znanej jako „Mama i stetoskop” oraz do lek. Łukasz Durajskiego, twórcy profilu „Doktorek Radzi”.

– Każdego roku podziwiamy osoby o bardzo różnych zasługach, ale połączone duchem niezwykłości, niecodzienne. Są wśród nich wybitni lekarze, społecznicy, którzy zbudowali coś od zera, dziennikarze o wyjątkowej wrażliwości, młodzi naukowcy pełni pasji. To osoby, które zostawiły trwały ślad w ochronie zdrowia – często bez rozgłosu, ale zawsze z pełnym zaangażowaniem. Złoty OTIS to „nagroda z misją” – mówi Paweł Kruś.


Ponad podziałami

Wydarzenie zacznie się o godz. 14 sesją naukową „Wyzwania i nadzieje w hematologii 2025” pod przewodnictwem prof. Iwony Hus. Następnie, o godz. 14.40, lek. Łukasz Durajski przedstawi prelekcję dotyczącą obecności lekarzy w mediach społecznościowych.

Uroczysta Gala Nagrody Zaufania Złoty OTIS 2025 rozpocznie się o godz. 16 – we wręczaniu statuetek uczestniczyć będą politycy związani z ochroną zdrowia, m.in. Maciej Miłkowski (były Wiceminister Zdrowia), Katarzyna Sójka (była Minister Zdrowia), Józefa Szczurek-Żelazko (była Wiceminister Zdrowia), Beata Małecka-Libera (przewodnicząca Komisji Zdrowia Senatu RP), prof. Tomasz Grodzki (do 2023 roku Marszałek Senatu), Agnieszka Gorgoń-Komor (Wiceprzewodnicząca Komisji Zdrowia Senatu RP), posłanki oraz posłowie Iwona Kozłowska, Małgorzata Niemczyk, Patryk Wicher, Norbert Pietrykowski. Do udziału w gali został również zaproszony Marek Kos, Podsekretarz Stanu w MZ.

Ceremonię wzbogacą trzy „Złote Wykłady” wygłoszone przez prof. Lucynę Ostrowską, prof. Aleksandra Prejbisza oraz prof. Annę Kosterę-Pruszczyk poruszające tematy związane z otyłością, adherencją w chorobach przewlekłych oraz innowacyjnymi terapiami, np. w leczeniu SMA.


Nagroda za pracę, której się nie widzi

Od 2004 roku Kapituła Nagrody Zaufania Złoty OTIS nie tylko nagradza, ale i działa: w ramach społecznych akcji profilaktycznych przebadano już ponad 27 tys. osób, wykryto setki przypadków cukrzycy, HCV, przewlekłych chorób nerek – i uratowano życie dziesiątkom pacjentów. – Największy budżet, jaki kiedykolwiek dostaliśmy, to 6 tys. zł. Przebadaliśmy wtedy 2 tys. osób. Zrobiliśmy to nie dla medali, tylko dlatego, że tak rozumiemy sens naszej pracy – zapewnia Paweł Kruś. I dodaje: – Złoty OTIS to nagroda za pracę, której się nie widzi, a bez której nie ma systemu.

Patronat medialny nad Nagrodą Zaufania Złoty OTIS 2025 objęli: „Świat Lekarza” oraz portal „Długo i szczęśliwie”.


Laureaci XXII Nagrody Zaufania Złoty OTIS 2025

KATEGORIA: DOROBEK ŻYCIA

  • Prof. Lidia Rudnicka: dorobek życia w dermatologii

  • Prof. Marek Hartleb: dorobek życia w hepatologii kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

  • Prof. Tomasz Mach: dorobek życia w gastroenterologii

  • Prof. Mansur Rahnama-Hezavah: dorobek życia w stomatologii


KATEGORIA: DEBIUTY NAUKOWE

  • Dr Mateusz Lejawa

  • Dr Maciej Dyrbuś


KATEGORIA: OSIĄGNIĘCIA W ROKU 2024

  • Mgr Aleksandra Owczarzy: za osiągnięcia w diagnostyce laboratoryjnej, Katedra i Zakład Farmacji Fizycznej Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

  • Mgr Karolina Kulig: za osiągnięcia w biotechnologii, Katedra i Zakład Farmacji Fizycznej Wydziału Nauk Farmaceutyczny w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

  • Dr Magdalena Piotrowska-Mieczkowska: za osiągnięcia w biotechnologii

  • Alicja Koleśnik: za osiągnięcia w rozwijaniu opieki farmaceutycznej


KATEGORIA: LEKARZ I SPOŁECZNIK

  • Dr Bożena Hoffman-Golańska


KATEGORIA: DIAGNOSTA I SPOŁECZNIK

  • Mgr Elżbieta Borowiec-Domka

  • Dr Bogusław Grabowski


KATEGORIA: MEDIA I ZDROWIE

  • Red. Agnieszka Katrynicz

  • lek. Katarzyna Woźniak

  • lek. Łukasz Durajski


KATEGORIA: NAGRODY SPECJALNE

  • Prof. Karina Jahnz-Różyk: za podniesienie standardu opieki nad pacjentami z chorobami rzadkimi

  • Prof. Irena Walecka: za osiągnięcia w stosowaniu terapii biologicznych w dermatologii

  • Prof. Mariusz Bidziński: za zasługi w ginekologii onkologicznej

  • Prof. Bożena Sobkowicz: za rozwijanie nowoczesnej kardiologii na Podlasiu

  • Prof. Michał Ciebiera: za osiągnięcia w zarządzaniu placówką zdrowia

  • Dr Mariusz Ołtarzewski: za osiągnięcia w badaniach przesiewowych chorób rzadkich

  • Poseł Tadeusz Chrzan: za zaangażowanie w walkę o bezpieczeństwo lekowe Polski

  • Poseł Marek Hok: za zaangażowanie w walkę o bezpieczeństwo lekowe Polski

  • Departament Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia: za konstruktywny i otwarty dialog oraz rozwiązania służące pacjentom

  • Elżbieta Oleksiak: za wspieranie upowszechniania dostępu do nowoczesnych technologii związanych z monitorowaniem i leczeniem cukrzycy dla niewidomych pacjentów z cukrzycą

  • Ewelina Matuszak: dla organizacji pacjentów Fundacja Sanguis Hemofilia

  • Monika Kaczmarek: za osiągnięcia w rozwijaniu Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków i Polskiej Diabetologii

  • Lucyna Jaworska-Wojtas: dla organizacji pacjentów Fundacja Pokonać Endometriozę


Dane wysyłającego:
Agata Pustułka

Najnowsze wiadomości
© Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Portal SUM