Książka "Zdrowie Kobiet w Wymiarze Interdyscyplinarnym. Część I. Uwarunkowania Chorób Środowiskowozależnych", pod redakcją naukową dr Karoliny Krupy-Kotary oraz dr Agaty Wypych-Ślusarskiej, to wyjątkowe opracowanie, które wychodzi naprzeciw rosnącym wyzwaniom związanym z zdrowiem kobiet. W drugiej połowie XX wieku zaobserwowano znaczny wzrost częstości występowania chorób środowiskowozależnych w populacji kobiet, a ta książka stara się zgłębić tę problematykę, analizując ją z interdyscyplinarnego punktu widzenia.
Jednym z kluczowych aspektów omawianych w książce jest złożony związek między zdrowiem kobiet a wpływem czynników środowiskowych, w tym stylu życia. Autorzy podkreślają, że choć dokładne mechanizmy rozwoju wielu chorób pozostają nieznane ze względu na ich wieloczynnikową etiologię, istnieje istotna rola genetyki i ekspresji genów w kontekście zdrowia kobiet.
Książka prowadzi czytelnika przez analizę wpływu płci jako istotnej zmiennej różnicującej stan zdrowia społeczeństw. Wskazuje na dwa kluczowe aspekty tej zależności: pierwszy wynikający z przyczyn biologicznych (sex), a drugi związany ze społeczno-kulturowymi aspektami płci (gender). Pomimo znacznego wzrostu średniej długości życia kobiet w Polsce w ostatnich dziesięcioleciach, nadal obserwuje się różnice w stanie zdrowia między kobietami a mężczyznami, które wynikają z odmiennych wzorców zachowań, stylów życia oraz podejścia do zdrowia i choroby.
"Zdrowie Kobiet w Wymiarze Interdyscyplinarnym. Część I. Uwarunkowania Chorób Środowiskowozależnych" to monografia, która prezentuje aktualną wiedzę na temat zdrowia kobiet z perspektywy interdyscyplinarnej. Opiera się na stanowiskach towarzystw naukowych, medycynie opartej na dowodach (Evidence Based Medicine, EBM) oraz standardach Evidence Based Nutrition
(EBN) w zakresie żywienia. Książka ta stanowi cenne narzędzie dla studentów, nauczycieli akademickich, lekarzy, dietetyków i personelu medycznego pracującego w szpitalach, a także dla wszystkich kobiet zainteresowanych swoim zdrowiem.
Dodatkowo stanowi wartościowe uzupełnienie piśmiennictwa dotyczącego zdrowia kobiet i wnosi istotny wkład w badania nad zdrowiem płci, dostarczając nowego spojrzenia na tematykę chorób środowiskowozależnych i ich wpływu na kobiece zdrowie.
Dane wysyłającego:
Agata Pustułka