8. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE, który odbędzie się w dniach 7-9 grudnia, jest zwieńczeniem całego roku obchodów przyznania stolicy województwa śląskiego tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. Ta prestiżowa impreza odbędzie się Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Dziś podczas briefingu prasowego organizatorzy i patroni ŚFN mówili o jego idei i aktywnościach, jakie będą mu towarzyszyć.
- Od początku Śląski Uniwersytet Medyczny bierze udział w Festiwalach, prezentując to, co najlepsze i najciekawsze dla Uczestników. Z wielką dumą obserwujemy jak impreza ta się rozwija, stając się jedną z najbardziej rozpoznawalnych nie tylko w Polsce. To powód do radości, gdy widzimy, jak nauka służy ludziom i jak przygotowane przez nas wszystkich atrakcje budzą ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców regionu - powiedziała prof. Katarzyna Mizia - Stec, prorektor ŚUM ds. Nauki.
Wydarzenie jest niezmiennie dostępne dla wszystkich! W bogatym programie można znaleźć atrakcje popularyzujące niemal każdą dziedzinę nauki. To okazja, by nie tylko wybrać to, co Nas interesuje, ale również doświadczyć czegoś nowego.
W ramach ŚFN odbędzie się OFF Science, czyli Przegląd Garażowych Wynalazków. Do niedzieli 10 listopada przyjmowane były propozycje autorskich koncepcji wynalazków, urządzeń lub nowatorskich rozwiązań technicznych. Finał konkursu odbędzie się 8 grudnia podczas 8. ŚFN. Autorki lub autorzy najlepszych projektów otrzymają nagrody pieniężne w trzech kategoriach – Nagroda Komisji Konkursowej, Nagroda Publiczności Festiwalowej oraz Nagroda Internautów. Zgłoszenia były przyjmowane przez formularz.
Wybierzemy też wspólnie laureatki i laureatów Nagrody POP Science 2024. Do 5 listopada 2024 roku do godziny 23:59 trwało internetowe głosowanie, które pozwoli wyłonić laureatów Nagrody POP Science Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE 2024. Wyróżnienie to przyznawane jest osobom i przedsięwzięciom popularyzującym naukę w trzech kategoriach ogólnopolskich (wideoblog, strona internetowa/blog, audycja radiowa/podcast) oraz dwóch kategoriach regionalnych pod wspólną nazwą – myśl globalnie, działaj lokalnie - odrębnie dla osób zatrudnionych w Uczelniach regionu oraz mieszkańców województwa śląskiego.
Natomiast Konkurs „Młodzi dla przyszłości Śląska" skierowany jest do tych osób, które na co dzień pracują nad konkretnym projektem badawczym i chcieliby się nim pochwalić. Poszukiwaliśmy kreatywnych, oryginalnych i innowacyjnych pomysłów na to jak „Nauka zmienia życie". Preferowane projekty będą miały formę stanowiska pokazowego i będą pewnego rodzaju prototypami rozwiązań na to, jak nauka wpływa na nasze życie. Partnerem konkursu POP Science jest Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska.
- Tradycją Śląskiego Festiwalu Nauki stało przyznawanie Śląskiej Nagrody Naukowej, którą są wyróżniane osoby w znaczący sposób przyczyniające się do rozwoju nauki i prezentujące wybitne osiągnięcia artystyczne, jak również promujące śląską naukę na arenie krajowej i międzynarodowej - mówi prof. Mizia - Stec.
W tym roku nagrody swoim wybitnym naukowcom wręczą: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki, Politechnika Śląska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, Uniwersytet Śląski oraz Śląski Uniwersytet Medyczny.
- Ponadto zostanie przyznana statuetka dla doktoranta lub doktorantki jednej z wymienionych uczelni. Jak co roku, nie zabraknie także nagród specjalnych, które honorują osoby mające wpływ na popularyzację śląskiej nauki. Wręczona zostanie między innymi Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Katowice czy Nagroda Specjalna “Zasłużony dla Nauki Śląskiej” – dodaje prorektor ŚUM.
Dane wysyłającego:
Agata Pustułka