Za nami I edycja konferencji „Mentalne Przestrzenie Zdrowia Psychicznego”

50%
04 kwi 2025

W dniu 2 kwietnia 2025 r. odbyła się I edycja konferencji „Mentalne Przestrzenie Zdrowia Psychicznego” pod Patronatem JM Rektora ŚUM Pana Profesora Tomasza Szczepańskiego organizowanej przez Samorząd Studencki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz IFMSA-Poland Oddział Śląsk. Wydarzenie miało miejsce w Wydziale Nauk Medycznych w Katowicach, w Auli A3 im. prof. Zahorskiego, i zgromadziło liczne grono studentów, lekarzy oraz osób zainteresowanych tematyką zdrowia psychicznego.

Program wydarzenia objął kilka godzin wykładów, które poruszały kluczowe zagadnienia z zakresu psychiatrii, psychologii oraz neuropsychiatrii. Wśród prelegentów znaleźli się wybitni specjaliści, m.in. prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik, prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Marek Krzystanek, dr n. med. Magdalena Piegza oraz dr n. med. Joanna Smolarczyk. Konferencję zaszczycili obecnością Prorektor ds. Studiów i Studentów Pan prof. dr hab. n. med. Jerzy Stojko oraz Dziekan Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach Pan prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Tomasz Francuz. Wygłoszone wykłady dotyczyły m.in. wyzwań związanych z dorastaniem we współczesnym świecie, anatomii ludzkich potrzeb, wpływu miażdżycy tętnic szyjnych na funkcjonowanie poznawcze i emocjonalne, a także dbałości o zdrowie psychiczne – zarówno pacjentów, jak i samych lekarzy. W ramach konferencji odbyły się także wyjątkowe warsztaty towarzyszące, poruszające ważne i aktualne tematy z pogranicza psychologii, pedagogiki i praktyki klinicznej. Pierwszego dnia uczestnicy mieli okazję wziąć udział w spotkaniu poświęconym streetworking’owi oraz profilaktyce przeciwnarkotykowej. Podczas warsztatów uczestnicy poznali specyfikę pracy streetworkera, wysłuchali prelekcji pedagoga resocjalizacyjnego oraz wspólnie analizowali autentyczne przypadki z praktyki terenowej. Była to niepowtarzalna okazja, by spojrzeć na kryzysy społeczne zarówno z perspektywy medycznej, jak i resocjalizacyjnej. Drugiego dnia natomiast odbył się trening umiejętności miękkich, poświęcony zarządzaniu stresem i pracą z emocjami. Warsztaty miały na celu uświadomienie uczestnikom, jak ogromną rolę emocje i stres odgrywają w codziennym funkcjonowaniu oraz jak można nad nimi skutecznie pracować. Uczestnicy poznali praktyczne techniki radzenia sobie w sytuacjach stresowych, a także wzięli udział w ćwiczeniach pomagających zrozumieć źródła własnych reakcji emocjonalnych. Spotkanie to pozwoliło nie tylko zdobyć nowe narzędzia do pracy nad sobą, ale też wzmocnić świadomość własnych zasobów psychicznych. „Mentalne Przestrzenie Zdrowia Psychicznego” były nie tylko okazją do zdobycia wiedzy, ale również do refleksji nad kondycją psychiczną w dzisiejszym świecie. Mamy nadzieję, że to wydarzenie na stałe wpisze się w kalendarz akademickich inicjatyw związanych z promocją zdrowia psychicznego.

W drugim dniu Konferencji odbyły się także wyjątkowe warsztaty towarzyszące, poruszające ważne i aktualne tematy z pogranicza psychologii, pedagogiki i praktyki klinicznej. Pierwszego dnia uczestnicy mieli okazję wziąć udział w spotkaniu poświęconym streetworking’owi oraz profilaktyce przeciwnarkotykowej. Podczas warsztatów uczestnicy poznali specyfikę pracy streetworkera, wysłuchali prelekcji pedagoga resocjalizacyjnego oraz wspólnie analizowali autentyczne przypadki z praktyki terenowej. Była to niepowtarzalna okazja, by spojrzeć na kryzysy społeczne zarówno z perspektywy medycznej, jak i resocjalizacyjnej.” trwa dziś od 15:00 a ta część: „Drugiego dnia natomiast odbył się trening umiejętności miękkich, poświęcony zarządzaniu stresem i pracą z emocjami. Warsztaty miały na celu uświadomienie uczestnikom, jak ogromną rolę emocje i stres odgrywają w codziennym funkcjonowaniu oraz jak można nad nimi skutecznie pracować. Uczestnicy poznali praktyczne techniki radzenia sobie w sytuacjach stresowych, a także wzięli udział w ćwiczeniach pomagających zrozumieć źródła własnych reakcji emocjonalnych. Spotkanie to pozwoliło nie tylko zdobyć nowe narzędzia do pracy nad sobą, ale też wzmocnić świadomość własnych zasobów psychicznych.

Oprac. Kamil Nikel, Przewodniczący Samorządu Studenckiego ŚUM


Dane wysyłającego:
Patrycja Matusińska

Galeria zdjęć

obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
Najnowsze wiadomości
© Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Portal SUM