XIII Polska Konferencja Chromatograficzna

50%
10 lip 2023

Wydarzenie było kontynuacją tradycji Polskich Konferencji Chromatograficznych, mających na celu zaprezentowanie najnowszych krajowych osiągnięć w dziedzinie metod separacyjnych. Konferencja pod patronatem Komitetu Chemii Analitycznej PAN, organizowana była przez Instytut Chemii, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk  w Zabrzu oraz Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Obrady miały miejsce w gmachu Wydziału Humanistycznego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W Konferencji wzięło udział około 100 osób, zaprezentowano 8 wykładów plenarnych i 19 innych  wystąpień ustnych oraz 36 komunikatów posterowych. Patronat medialny nad Konferencją objęły wydawnictwo „Malamut” z czasopismem „Analityka i Laboratorium” – Przegląd Ogólnopolski. W XIII Polskiej Konferencji Chromatograficznej uczestniczyło wiele specjalistycznych firm wśród nich platynowy sponsor Metrohm Polska. Aktywnie wspierał Konferencję  5* Hotel Monopol w Katowicach oraz firma Sokpol.

Oprócz wystąpień naukowców w ramach XIII Polskiej Konferencji Chromatograficznej reprezentujących ośrodki krajowe, można było wysłuchać wykładów znanych chromatografistów zaproszonych z różnych krajów Europy m.in. z Niemiec, Turcji i Włoch. Konferencja rozpoczęła się  wystąpieniem Organizatorów Konferencji: prof. dr hab. Michała Daszykowskiego, prorektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. dr hab. Rajmunda Michalskiego (IPiS Polska Akademia Nauk), prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Krystynę Tyrpień-Golder (Śląski Uniwersytet Medyczny) oraz prof. dr hab. dr h.c. Bogusława Buszewskiego czł. rzecz. PAN, który wygłosił wykład inauguracyjny stanowiący podsumowanie 120 lat chromatografii i fizykochemicznych metod rozdzielania na ziemiach polskich. Część oficjalną zakończyła debata „Quo Vadis Chromatografia?” dotycząca aktualnych problemów i wyzwań oraz perspektyw w tej istotnej dziedzinie analityki.

W kolejnych dniach konferencji odbywały się wystąpienia w sekcji “ Chromatografia w analizie żywności, surowców i produktów żywnościowych”, której przewodniczyli prof. Piotr Wieczorek i dr hab. Beata Janoszka wygłoszone zostały referaty na temat praktycznego zastosowania technik chromatograficznych w analizie żywności, zabawek i próbek środowiskowych oraz w ekstraktach pochodzących z grillowania pianek typu marshmallows. Następnie  w sekcji dotyczącej „chromatografii w analizie środowiskowej”, której przewodniczyły prof. Renata Gadzała-Kopciuch i prof. Joanna Kałużna – Czaplińska dominowało zastosowanie chromatografii w analizie wód, ścieków, powietrza i mleka kobiet narażonych na szkodliwe czynniki środowiskowe. Dominującymi tematami w sesji komunikatów posterowych było zastosowanie technik chromatograficznych (głównie LC-MS/MS i GC-MS/MS) w analizie biomedycznej i środowiskowej oraz w analizie specjacyjnej.   W sesji ” Chromatografia w badaniach biomedycznych”, którą poprowadzili Profesorowie Elżbieta Skrzydlewska i Michał Markuszewski,  prelegenci podkreślili przede wszystkim rolę wysokosprawnej chromatografii cieczowej zastosowanej do separacji wybranych produktów roślinnych oraz zalety i wady chromatografii cieczowej HPLC i kapilarnej elektroforezy CZE.   W ostatniej sesji ostatniego dnia Konferencji, której przewodniczyli prof. Irena Baranowska oraz prof. Bogusław Buszewski można było posłuchać wykładów nagrodzonych naukowców, m.in. prof. Zbigniewa Brzózki na temat zastosowania zminiaturyzowanych platform bioanalitycznych oraz o chromatografii jonowej wczoraj, dziś i jutro - wykładu zaprezentowanego przez prof. Rajmunda Michalskiego.

Konferencję podsumował prof. Bogusław Buszewski, a Organizatorzy podziękowali uczestnikom Konferencji, sponsorom i tym, którzy, przyczynili się do owocnych obrad i wspaniałej atmosfery (m.in. pracownikom Zakładu i Katedry Chemii, Wydziału Nauk Medycznych z Zabrza, SUM w Katowicach). 

Pozostałe informacje dotyczące XIII Polskiej Konferencji Chromatograficznej znajdują się na stronie:
http://www.pokochrom2023.pl.


Dane wysyłającego:
Agata Pustułka

Najnowsze wiadomości
© Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Portal SUM