W styczniu na pokładzie samolotów Polskich Linii Lotniczych LOT pojawił się najnowszy numer miesięcznika „Kaleidoscope”. Magazyn znany jest doskonale pasażerom LOT-u oraz gościom jego salonów biznesowych. Na łamach nowego numeru zaprezentowano sylwetkę prof. dr. hab. n. med. Edwarda Wylęgały, okulisty i Prorektora Ds. Rozwoju i Transferu Technologii. W rozmowie z redaktor Agnieszką Michalak opowiedział nie tylko o swojej pasji i miłości do świata okulistyki, ale również o przełomowych zabiegach. Podkreślił też, na co należy zwrócić uwagę, podróżując samolotem po przebyciu zabiegów okulistycznych.
– Nie wolno wsiadać do samolotu po zabiegach, podczas których do gałki ocznej jest podawany gaz. Może się on – podczas startu lub lądowania – rozprężyć i spowodować zamknięcie tętnicy środkowej. Możemy wsiąść dopiero, kiedy gaz się całkowicie wchłonie (około miesiąca) – mówi prof. Edward Wylęgała i dodaje: – Jeżeli cierpimy na choroby niedokrwienne nerwu wzrokowego, należy zapytać lekarza, czy nie trzeba przed startem zażyć leków rozrzedzających krew. Jeśli z kolei pacjent nosi okulary +5, +7, być może warto przed lotem wykonać irydotomię laserową, która usprawni krążenie cieczy wodnistej w oku. Cierpiący zaś na zespół suchego oka powinni często nawilżać oczy. Podczas lotu najlepiej zdjąć soczewki kontaktowe.
To tylko fragment rozmowy, którą do końca stycznia można przeczytać, podróżując samolotami PLL LOT.
Wywiad dostępny jest także w wersji elektronicznej:
MAGAZYN POKŁADOWY PLL LOT „KALEIDOSCOPE”
Zapraszamy do lektury!
Prof. Edward Wylęgała – okulista, prorektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki, Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu, w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach. W 2018 r. dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu uzyskanych w wyniku ekspansji ex vivo autologicznych ludzkich komórek nabłonka rogówki, zawierających komórki macierzyste w ramach badania klinicznego Holoclar. Jest pionierem wykorzystania ultradźwięków w terapii jaskry. W pracy naukowo-badawczej koncentruje się na zagadnieniach dotyczących nie tylko przeszczepów rogówki i schorzeń plamki siatkówki, ale również badań genetycznych w okulistyce, traumatologii okulistycznej i optycznej tomografii koherentnej.
Dane wysyłającego:
Dominika Kardynał