Wynalazek Śląskich Naukowców

50%
08 lis 2023

Zasobnik do hodowli i namnażania powierzchniowego ludzkich autologicznych fibroblastów na nośniku membrany kolagenowej uzyskał krajowy oraz międzynarodowy patent zarejestrowany w Europejskim Urzędzie Patentowym. To wynalazek stworzony dzięki współpracy Naukowców Śląskiego Uniwersytetu Medycznego: dra hab. n. med. Arkadiusza Dziedzica, dra hab. n. med. Roberta Wojtyczki, dra n. med. Roberta Kubiny, prof. dr hab. n. med. Marty Tanasiewicz, prof. Ewy Talik z Uniwersytetu Śląskiego oraz dr hab. Magdaleny Skonieczny z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Na czym polega innowacyjność wynalazku wg. Naukowców? Coraz częściej do leczenia wymagającego odbudowy tkanek wykorzystuje się komórki pobrane od pacjenta, z możliwością wykorzystywania tej techniki w stomatologii interwencyjnej, chirurgii stomatologicznej i periodontologii. Jak wyjaśnia dr Dziedzic - system namnażania komórek składa się z kompartmentów oddzielonych od siebie zamykanymi przesłonami, z umieszczoną wewnątrz błoną kolagenową. Zasobnik zawiera podłoże płynne z komórkami pacjenta, stymulujące namnażanie fibroblastów na nośniku membranowym. Całość chroniona jest filtrem mikrobiologicznym, zapobiegającym kontaminacji. Modułowa budowa ułatwia modyfikację czy kontrolowanie procesu hodowli. I dodaje: – uproszczona konstrukcja urządzenia umożliwia korzystanie z zasobnika w gabinetach zabiegowych, we współpracy z wyspecjalizowanym laboratorium. Wynalazek został nominowany w konkursie Eureka 2023.

Interdyscyplinarny zespół współautorów wynalazku posiada doświadczenie w zakrese hodowli komórkowych, biotechnologii oraz innowacji biomedycznych.

obraz dekoracyjny

obraz dekoracyjny


Dane wysyłającego:
Patrycja Matusińska

Najnowsze wiadomości
© Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Portal SUM