Wybitni autorzy, ważna pomoc dla lekarzy specjalizujących się w transplantologii klinicznej.
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak, specjalista chorób wewnętrznych, hematolog, onkolog kliniczny, transplantolog związany z Warszawskim Uniwersytetem Warszawskim oraz prof. Lech Cierpka, specjalista w zakresie chirurgii ogólnej, angiologii i transplantologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, wydali właśnie ostatnią część tryptyku poświęconego transplantologii klinicznej, w tym głównie komórek krwiotwórczych.
Kompendium „Trnsplantologia kliniczna" przekazuje współczesną wiedzę na temat przeszczepiania narządów unaczynionych. - Jest to drugie uaktualnione wydanie dwutomowej „Transplantologii klinicznej" z roku 2015 roku. Uzupełnieniem wiedzy o transplantacji jest wydana w tym samym wydawnictwie w 2021 roku „Transplantologia kliniczna. Przeszczepy komórkowe." Cały 3 tomowy cykl „Transplantologii klinicznej" obejmujący dostępną wiedzę na temat przeszczepów narządowych i komórkowych jest dedykowany przede wszystkim lekarzom specjalizującym się w transplantologii klinicznej
– wyjaśnia prof. Lech Cierpka.
Od czasu pierwszego udanego przeszczepienia nerki w 1966 roku medycyna transplantacyjna w Polsce rozwija się niezwykle dynamicznie. Zakładając, że postęp wiedzy medycznej wymaga uaktualnienia co 5 lat, wymusiło to na Redaktorach wznowienie poprawionego o najnowszą wiedzę w obszarze transplantacji narządów unaczynionych „Transplantologii klinicznej; Zasady ogólne t.1, Przeszczepy narządowe t.2."
Transplantologia jest dziedziną medycyny, w której doskonalą się lekarze różnych specjalności zabiegowych i zachowawczych: chirurdzy ogólni, chirurdzy klatki piersiowej, kardiochirurdzy, urolodzy, interniści, nefrolodzy, hematolodzy, pulmonolodzy, lekarze chorób zakaźnych, kardiolodzy, pediatrzy i anestezjolodzy
– stwierdza prof. Cierpka i dodaje: -
Pokazuje to szerokie grono odbiorców książki, w której wielu specjalistów znajdzie coś dla siebie. W części ogólnej omówiono zagadnienia przepisów prawnych obowiązujących w Polsce, organizacji pobierania, przechowywania i alokacji narządów, rozpoznawania nieodwracalnego ustania czynności mózgu, immunologii transplantacyjnej, leczenia immunosupresyjnego, obrazu histopatologicznego przeszczepianych narządów, a także przedstawiono problematykę zakażeń, nowotworów, powikłań narządowych i zaburzeń metabolicznych po transplantacji. W części szczegółowej poruszono kwestie dotyczące przeszczepiania poszczególnych narządów: nerki, wątroby, serca, płuca, trzustki, , jak również przeszczepów tkankowych i wielotkankowych: kończyny, twarzy, rogówki, wysp trzustkowych.