W rocznicę śmierci prof. Zbigniewa Religi o problemach transplantacji

50%
06 mar 2024

Rektor SUM, prof. Tomasz Szczepański, uczcił rocznicę śmierci prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu, w liceum imienia tego wybitnego lekarza, byłego rektora naszej Uczelni, które sam ukończył.

W 15-tą rocznicę śmierci prof. Zbigniewa Religi, który jako pierwszy w Polsce, skutecznie przeszczepił serce, w Zabrzu, w liceum jego imienia, odbyła się konferencja poświęcona temu wybitnemu kardiochirurgowi oraz problemom związanym z transplantacją narządów. Największym jest … brak dawców.  

Transplantacja to skuteczna i często jedyna metoda leczenia.  Niestety wciąż brakuje dawców i rosną kolejki pacjentów oczekujących na przeszczep serca, wątroby, płuc. Problem, szczególnie, dotyczy  najmłodszych. 

Coraz więcej osób czeka na przeszczep, jednak liczba dawców nie wzrasta. By to zmienić trzeba wpłynąć na świadomość Polaków, by, jak mówił papież Jan Paweł II nie zabierali swoich narządów do nieba, bo są potrzebne tu na ziemi. Dlatego, tak ważne są wszelkie kampanie społeczne na temat dawstwa organów. 

Symboliczne, że właśnie w Zabrzu, gdzie prof. Religa wykonał pionierski zabieg, w kierowanym przez niego szpitalu – dziś Śląskim Centrum Chorób Serca, szpitalu klinicznym SUM, wykonuje się najwięcej w Polsce przeszczepów serca i płuc, także u chorych z mukowiscydozą. Jesteśmy dumni, że odbyły się tu także inne pionierskie zabiegi w tym jednoczesny przeszczep serca i płuc, serca i nerek. Wprowadzenie przeszczepów płuc było kolejną rewolucją. Zanim, już kolejny lider SCCS prof. Marian Zembala, zdecydował się na wprowadzenie tego zabiegu polscy pacjenci szukali pomocy za granicą i płacili ogromne pieniądze za przeprowadzenie operacji.

W LO, w tym ważnym, symbolicznym dla polskiej medycyny dniu ,ie mogło zabraknąć Rektora SUM prof. Tomasza Szczepańskiego, absolwenta tego wyjątkowo Liceum, wybitnego hematologa dziecięcego, który z wdzięcznością przyjął zaproszenie: – Jestem dumny, że mogę odwiedzić ponownie mury szkoły, w której się uczyłem.  Z ogromną radością spotkam się z szanownymi uczniami szkoły, aby porozmawiać o sensie transplantacji oraz jej znaczeniu dla ratowania ludzkiego życia. A przy okazji wspomnieć pełnego odwagi i marzeń docenta Religę, który właśnie na Śląsku znalazł swoje miejsce w  życiu, realizował marzenia i pokochał tę ziemię.


Dane Wysyłającego:                              Fot. pom. :
Patrycja Matusińska
                              Fot. PAP/S. Jakubowski

Galeria zdjęć

obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
Najnowsze wiadomości
© Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Portal SUM