Szlachetne zdrowie... publiczne, czyli Dni Otwarte Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu

50%
13 mar 2023

Uwaga ! Zaczynamy ! Od 14-15 marca 2023 w godz. 9:00-17:00 w siedzibie Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu (WZPB) Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (Piekarska 18, 41-902 Bytom) odbędą się Dni Otwarte podczas, których wszyscy zainteresowani będą mogli zapoznać się z ofertą dydaktyczno-naukową Wydziału. 

- Warto w tym miejscu podkreślić, że z początkiem marca Wydziałowi została przywrócona jego pierwotna nazwa Wydział Zdrowia Publicznego, która wiąże się nie tylko z tradycją w kształceniu kadr ochrony zdrowia, ale również prestiżem międzynarodowym – wyjaśnia dr n. zdrowiu Mateusz Grajek, specjalista zdrowia publicznego, psycholog - Zakład Zdrowia Publicznego WZPB SUM

Utrzymanie dobrego stanu zdrowia jest celem i marzeniem wielu z nas. Każdego dnia wiele osób zastanawia się nad tym, co może zrobić, aby poprawić swoje zdrowie, a tym samym jakość życia. 

- Zdrowie jest wartością uniwersalną, nie odnosi się tylko i wyłącznie do kwestii somatycznych (cielesnych), ale również do aspektów psychicznych i emocjonalnych – naszych myśli, sposobu reagowania na otaczający nas świat, zachowań, wyborów i utrzymania szeroko pojętej higieny psychicznej. W świetle definicji zdrowia, która została przyjęta przez Światową Organizację Zdrowia zdrowie człowieka to całokształt, dobrostan zależny od czynników fizycznych, psychicznych i społecznych, a nie jedynie brak choroby – dodaje dr Grajek.

Zatem pomiędzy zdrowiem a chorobą nie ma ostrej granicy, ponieważ o tym jak się czujemy i postrzegamy nasz stan nie decydują jedynie stawiane diagnozy medyczne i wyniki badań, a nasze nastawienie, ogólna kondycja i poziom wsparcia otaczających nas osób, a także społeczno-kulturowe postrzeganie danych chorób (np. związane z nimi mity i stereotypy) – to właśnie stanowi o społecznym kontekście zdrowia. Warto w tym miejscu wskazać, że postrzeganie własnego stanu zdrowia zależne będzie również od kwestii ekonomicznych i demograficznych, czyli powiązane będzie z poziomem dochodu, wykształceniem, zatrudnieniem, a nawet miejscem zamieszkania. Nie mniej ważną zmienną w percepcji zdrowia będzie również aspekt duchowy i to nie tyle wyznanie religijne, ale uznawane przez jednostkę zasady moralne i etyczne.

- Jak widać zdrowie to nie jedynie domena medycyny i osób odpowiedzialnych za leczenie chorób. Za zdrowie odpowiadamy my sami, a tematyką tą zajmują się całe sztaby osób z zakresu socjologii, psychologii, biologii, techniki, chemii, fizyki, architektury, teologii, ekonomii, etyki itd. Jedną z dziedzin, która o zdrowie postrzega właśnie w opisany wyżej interdyscyplinarny sposób jest zdrowie publiczne, którego celem jest wprowadzanie takich działań, które będą służyły całym społeczeństwom w podtrzymaniu jak najlepszego potencjału zdrowotnego i zapobieganiu występowaniu zjawisk niepożądanych, które traktować można w kategoriach chorób lub niepełnosprawności – podsumowuje dr Grajek. 

Galeria zdjęć

obraz dekoracyjny
Najnowsze wiadomości
© Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Portal SUM