Automatyczny barierowy namiot pneumatyczny to wspólne dzieło naukowców z kilku Uczelni, z wiodącą rolą Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które łączy wiele zalet, umożliwiając skuteczną izolację personelu medycznego od pacjenta zakaźnego. - Dzięki temu medycy bez obaw związanych z możliwością zakażenia się mogą wykonywać różne zlecone badania, czy działania np. gastroskopię, intubację - wyjaśnia prof. Szymon Skoczyński, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy Wydziału Nauk Medycznych SUM w Zabrzu.
Namiot to mobilna, szybko instalowana konstrukcja, wykorzystująca metody pozwalające na jej błyskawiczne usztywnienie. System ten obejmuje specjalne bariery i materiały, które gwarantują izolację środowiska wewnętrznego od zewnętrznego.
Możliwość skorzystania z namiotu pozwoli personelowi medycznemu na elastyczne szybkie działania. Rozwiązanie pozwala na długotrwałe prowadzenie leczenia, skrócenie czasu reakcji w sytuacjach awaryjnych. - Pandemia Covid-19 pokazała jak ważna jest skuteczna izolacja pacjentów zakażonych, by zachować zdrowie personelu medycznego, który zapewniał chorym opiekę – dodaje prof. Skoczyński i dodaje: - Namiot może być m.in. wykorzystywany przez zespoły ratownictwa medycznego w punktach medyczny w trakcie wydarzeń masowych.
Automatyczny barierowy namiot pneumatyczny to rozwiązanie, które może odegrać kluczową rolę nie tylko w standardowej opiece medycznej, ale także w obronie cywilnej i medycynie pola walki. – W sytuacjach kryzysowych, takich jak katastrofy naturalne, ataki biologiczne czy działania wojenne, szybkie zapewnienie izolacji i bezpiecznych warunków dla rannych oraz personelu medycznego jest kluczowe – podkreśla Wojciech Borówka, Broker Technologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
W opracowaniu nowatorskiego rozwiązania oprócz SUM wzięli udział naukowcy z: UŚL, AWF Katowice oraz Collegium Medicum UJ.
Dane wysyłającego:
Agata Pustułka