SUM stawia na współpracę ze szkołami średnimi

50%
21 wrz 2023

Na Wydziale Nauk Medycznych w Katowicach odbyło się spotkanie przedstawicieli władz rektorskich oraz dziekańskich Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z dyrektorami szkół ponadpodstawowych. Ważnym elementem wydarzenia był moment wręczenia wyróżnień przedstawicielom szkół, z których najwięcej uczniów zrekrutowało się do SUM w roku akademickim 2022/2023. Spotkanie było także okazją do zaprezentowania oferty naukowo-dydaktycznej poszczególnych wydziałów SUM oraz poruszenia ważnych tematów związanych z przygotowaniem uczniów do podjęcia studiów medycznych.  

– Zaprosiliśmy Państwa, by podziękować za tę jakże ważną dla nas współpracę. To właśnie Państwa uczniowie w dużej mierze wybrali Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach – mówił dr hab. n. med. Oskar Kowalski, prof. SUM, Prorektor ds. Kształcenia Podyplomowego I Promocji Uczelni, który dodał także: – Jestem przekonany, że każdemu z nas przyświeca ten sam cel – chcemy zapewnić młodym ludziom edukację na najwyższym poziomie, zadbać nie tylko o ich przyszłość, ale także o przyszłość nas wszystkich. Osoby, które opuszczą mury Państwa szkół i wybiorą naszą Uczelnię będą nas kiedyś wszystkich leczyć. Tym bardziej więc zależy nam na tym, by zostały one tutaj, w województwie śląskim, a nie wyjeżdżały do Krakowa czy Warszawy. Patrząc na statystyki, nie mamy żadnych wątpliwości – jeśli młody człowiek tutaj się uczy a potem studiuje to tutaj też zostaje i pracuje. To właśnie dlatego zależy nam na zbudowaniu z Państwa uczniami więzi i pokazaniu im, jak wiele mamy do zaoferowania. Nie trzeba wyjeżdżać na drugi koniec Polski, by otrzymać odpowiednie wykształcenie.

–  Razem możemy zadbać o przyszłość naszych uczniów. Wszyscy chcemy dodać im skrzydeł tak by wznieśli się oni wysoko i z perspektywy tych wysokich lotów wybrali uczelnię, która spełni ich oczekiwania – powiedziała Aleksandra Kruszyńska – wicedyrektor ds. doskonalenia nauczycieli Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego „Metis” w Katowicach i dodała: – Naszej placówce zależy również na tym, by wszyscy ci młodzi ludzie bardziej szkołę lubili niż czuli się w obowiązku, że muszą w niej być. Ważne jest też to, by czyli się w niej komfortowo i byli doceniani. To my odpowiadam nie tylko za ich wykształcenie, ale także za wskazanie im odpowiedniej drogi.

Jednym z najważniejszych momentów spotkania było wręczenia wyróżnień przedstawicielom szkół, z których najwięcej uczniów zrekrutowało się do Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w roku akademickim 2022/2023. W tym gronie znalazły się kolejno takie placówki, jak:

 • II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach 
 • I Liceum Ogólnokształcące im. J. Smolenia w Bytomiu 
 • V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Andrzeja Struga w Gliwicach 
 • Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie
 • I Liceum Ogólnokształcące im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim 
 • II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach


W spotkaniu z dyrektorami szkół ponadpodstawowych uczestniczyli także przedstawiciele władz dziekańskich wszystkich pięciu wydziałów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach:

 • dr hab. n. med. Robert Wojtyczka, Dziekan Wydziału Nauk Farmaceutycznych W Sosnowcu

  – Oferujemy Państwa uczniom pięć kierunków: farmację, analitykę medyczną, biotechnologię medyczną, kosmetologię oraz nowy kierunek – chemię kosmetyczną. Jesteśmy jednym z lepiej wyposażonych wydziałów, możemy pochwalić się m.in. nowoczesnymi salami wykładowymi oraz seminaryjnymi. W związku z realizowanymi przez nas kierunkami mocno stawiamy na praktykę. Nasze laboratoria są więc wyposażone tak, by każdy student miał swoje stanowisko pracy na każdych zajęciach – mówił dziekan Wojtyczka.

 • dr hab. n. o zdr. Grzegorz Dziubanek, prof. SUM, Prodziekan Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu

  – To jak ważne jest zdrowie publiczne przekonaliśmy się chociażby w trakcie pandemii koronawirusa. Młodzi ludzie powinni wiedzieć, jak zarządzać takimi sytuacjami epidemicznymi i generalnie jak ważne jest funkcjonowanie ochrony zdrowia nie tylko pod względem leczenia, ale także zarządzania nią. Proponujemy również inne kierunki, m.in. dietetykę, bezpieczeństwo i higienę pracy czy nowy kierunek jakim jest trener zdrowia – powiedział dr hab. Dziubanek.

 • dr hab. n. o zdr. Urszula Sioma-Markowska, prof. SUM, Prodziekan Wydziału Nauk w Zdrowiu w Katowicach

  – Wizytówkami naszego wydziału są następujące kierunki: pielęgniarstwo, położnictwo oraz fizjoterapia, na których to kształcimy studentów już od 20 lat. Dwa pozostałe a więc elektroradiologia oraz coaching medyczny to kierunki dużo młodsze od nich, niemniej cieszące się równie dużym zainteresowaniem – mówiła dr. hab. n. o zdr. Sioma-Markowska.

 • prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Alicja Grzanka, Dziekan Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu

  – Nasz wydział jest najstarszym wydziałem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Zapoczątkowaliśmy historię naszej Uczelni i jako pierwsi rozpoczęliśmy kształcenie lekarzy oraz lekarzy dentystów. W skali Polski byliśmy pierwszym wydziałem, który rozpoczął kształcenie na kierunku ratownictwo medyczne. Stworzyliśmy także podwaliny do obecnie funkcjonującego systemu ratownictwa medycznego – podkreśliła prof. Grzanka.

 • prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Tomasz Francuz, Dziekan Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach

  – Jesteśmy jednym z największych wydziałów medycznych w Polsce. Mamy ponad 2 tys. studentów polskojęzycznych oraz bardzo duże grono studentów anglojęzycznych, którzy pochodzą z kilkudziesięciu krajów na całym świecie. Zapewniamy więc studiowanie w międzynarodowym środowisku. Jesteśmy również wydziałem, który mocno stawia na nowe technologie. Opracowaliśmy m.in. nowy autorski projekt wykorzystujący sztuczną inteligencję, czyli wirtualnego pacjenta. W planach mamy także otwarcie m.in. Pracowni Druku 3D.


Każdy z przedstawicieli władz dziekańskich przypomniał także zgromadzonym dyrektorom i nauczycielom o realizowanych na Śląskim Uniwersytecie Medycznym programach skierowanych do uczniów szkół średnich, m.in.:


Spotkanie zorganizowane na Wydziale Nauk Medycznych w Katowicach było również doskonałą okazją do wymiany doświadczeń z Dyrektorami Szkół Ponadpodstawowych. Pozwoliło także na poznanie potrzeb uczniów i nauczycieli w związku z organizacją szkoleń i kursów podyplomowych. Ostatnim punktem wydarzenia było zorganizowanie panelu dyskusyjnego, w ramach którego rozmawiano o wyzwaniach stojących przed nauczycielami i wykładowcami w zakresie kształcenia młodzieży.


Dane wysyłającego:
Dominika Kardynał

Galeria zdjęć

obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
Najnowsze wiadomości
© Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Portal SUM