19 marca 2025 r. w katowickim Spodku odbyło się pierwsze spotkanie w ramach EduPromoDay. Impreza organizowana jest w ramach realizacji projektu „Wsparcie Procesu Sprawiedliwej Transformacji poprzez Promocję Edukacji Wyższej” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.
Pracownicy Zakładu Fizjologii, Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach: dr hab. n. med. Tomasz Sawczyn, dr n. biol. Marcin Kłosok, dr n. med. Daria Gendosz de Carrillo poprowadzili prelekcje pn. „Tajemnice Ludzkiego Ciała – Zbadaj, Doświadcz, Zrozum!”.
Młodzież z dużym zainteresowaniem odwiedziła stanowisko SUM, na którym:
Dowiedziała się, jak złudzenia optyczne i dźwiękowe oszukują swój wzrok i słuch?
Zmierzyła eksperymentalnie swoje tętno i przekonała się, jak naczynia reagują na zmianę temperatury i ruch.
Testowała reakcję i równowagę, zmysły i układ nerwowy.
Brała udział w eksperymentach oddechowych – dowiedziała się, jak oddech wpływa na prawidłowe działanie organizmu.
Już niebawem odbędą się kolejne spotkania w ramach EduPromoDay! Uczelnia zaplanowała 42 cykliczne spotkania.
Lider Projektu: Województwo Śląskie
Partner Projektu: SUM w Katowicach
Realizowany w ramach Programu: Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji), dla Priorytetu: FESL.10.00-Fundusze Europejskie na transformację, dla Działania: FESL.10.26-Wzmocnienie procesu sprawiedliwej transformacji w regionie.
Wartość projektu: 20 462 354,00 PLN.
100% środki Unii Europejskiej – Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Wartość zadań realizowanych przez ASP w Katowicach: 1 258 932,24 PLN
Cel projektu:
Podniesienie świadomości społecznej (mieszkańcy, osoby uczące się lub pracujące na obszarze jednego z 7 podregionów górniczych z obszaru województwa śląskiego) na terenie objętym TPST w latach 2024-2026, na temat szans i możliwości wynikających z Procesu Sprawiedliwej Transformacji w szczególności w zakresie kształcenia, zatrudnienia i życia w regionie.
Grupa docelowa:
Działania projektowe (limitowane i nielimitowane) adresowane są do szerokiego grona odbiorców – do mieszkańców, osób uczących się lub pracujących w obszarze jednego z 7 podregionów górniczych obszaru woj. śląskiego.