Dziś, 24 listopada 2023 roku, odbędzie się spotkanie pod hasłem: RAZEM PRZECIW PRZEMOCY, będące wyrazem solidarności i wsparcia dla największej na świecie kampanii „Białej wstążki” mającej na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Przemoc wobec kobiet i przemoc domowa nadal pozostaje najbardziej rozpowszechnionym na świecie naruszeniem praw człowieka. Nadal funkcjonuje wiele mitów i stereotypów usprawiedliwiających przemoc wobec kobiet. Nadal wiele kobiet boi się podejmować jakiekolwiek działania w walce z przemocą. A przemoc karmi się milczeniem.
„Amnesty International” szacuje, że każdego roku, na skutek przemocy umiera na świecie więcej kobiet w wieku 15-44 lat, niż na choroby nowotworowe, malarię czy ginie w wyniku wypadków drogowych. Tylko poprzez wspólne działania jesteśmy w stanie zlikwidować to zło.
Podczas spotkania zaproszeni goście podzielą się z nami wynikami swoich badań i doświadczeń zawodowych związanych z przemocą. Będzie również okazja do wymiany poglądów i do dyskusji. Spotkanie odbędzie się w Auli Uniwersyteckiej im. Prof. W. Zahorskiego w Katowicach-Ligocie i będzie miało charakter hybrydowy.
Link do spotkania:
https://youtube.com/live/q9Z14sWdl5Y?feature=share
Plan spotkania:
- Przesłanie Jego Magnificencji Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Prof. dr hab. n. med. Tomasza Szczepańskiego - do uczestników spotkania
- Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet - Ewa Lewandowska, studentka Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach
- Dyskryminacja kobiet w ochronie zdrowia - Aleksandra Gładyś, Fundacja Polki w medycynie
- „Przemoc” wobec kobiet w kulturze Islamu - Beata Pawlica, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
- Mobbing w medycznym środowisku pracy - Urszula Michalik-Marcinkowska, Uniwersytet Opolski
- Aktywne Kobiety przeciw przemocy – Halina Sobańska, Stowarzyszenie Aktywne Kobiety
- Zadbaj o siebie – rozpoznanie przemocy domowej, Agata Miętus, Centrum Praw Kobiet, Oddział Kraków
- Fundacja Feminoteka - Marta Żbikowska
- „Pigułka gwałtu” – wstępne wyniki badań - Oliwier Połeć, student Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach
Do Uczestników spotkania słowa skierował JM Rektor prof. Tomasz Szczepański. Oto treść Jego wystąpienia:
Szanowni Uczestnicy Spotkania !
Międzynarodowa Kampania - 16 dni Akcji Przeciw Przemocy ze Względu na Płeć - organizowana przez Women’s Global Leadership Institute, jest poświęcona nie tylko tak ważnemu kształtowaniu świadomości dotyczącej przemocy i różnych jej form, ale też wspieraniu setek organizacji i tysięcy wolontariuszy, których celem jest wyeliminowanie przemocy ze względu na płeć na poziomie lokalnym, państwowym i międzynarodowym. Ma też w sposób szczególny wesprzeć kampanię „Białej wstążki” – największą na świecie kampanię mającą na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet.
Jako rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego jestem niezwykle dumny, że po raz kolejny Pracownicy i Studenci naszej Uczelni zaznaczają swój udział w tej wyjątkowo ważnej społecznie akcji. Już jutro przypada Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet. Niestety zjawisko to wciąż jest obecne i bardzo często m.in. z mediów dowiadujemy się o kolejnych ofiarach przemocy.
Z raportu Agencji Praw Podstawowych UE wynika, że we własnym domu przemocy fizycznej doświadczyło 15 proc. respondentek w Polsce, w mieszkaniu innej osoby – 16 proc. w szkole – 18 proc., w pracy – 6 proc., w sklepie lub restauracji – 22 proc., a na ulicy, w parku lub w innym miejscu publicznym – 12 proc. Te dane są dla nas wszystkich jak zadanie do rozwiązania.
Nie ma zgody na statystyki, które mówią, że jedna kobieta na pięć przynajmniej raz w życiu doświadczyła przemocy ze strony swojego męża lub partnera, zaś około 12-15 proc. kobiet funkcjonuje w „związkach z przemocą” po skończeniu 16. roku życia.
Zdaję sobie sprawę, że w Polsce wciąż funkcjonuje wiele stereotypów dotyczących przemocy. Walka z nimi jest bardzo trudna. Pozwolę sobie przytoczyć dane z badania TNS OBOP, zgodnie którymi co czwarty badany twierdził , iż sprawca przemocy nie stosowałby jej, gdyby nie został sprowokowany, zaś sygnałem alarmowym są …dopiero siniaki i rany na ciele ofiary.
Na plakacie zapraszającym do Państwa dyskusji czytam „Przemoc jest złem, któremu tylko razem możemy się przeciwstawić”. Tak, tylko wspólne działania i reakcja na przemoc mogą przynieść dobry skutek. Nawiązując do ubiegłorocznego przesłania Sekretarza Generalnego ONZ, dołóżmy wszelkich starań, aby „przemoc wobec kobiet i dziewcząt pozostała tylko w podręcznikach historii” . Życzę udanej dyskusji, inspirujących pomysłów i skutecznych działań. Bądźmy razem przeciwko przemocy !
Rektor SUM Prof. Tomasz Szczepański
Organizatorzy:
- Dr n. hum. Halina Kulik, Prof. SUM, WNoZ
- Dr hab. n. med. Józefa Dąbek, Prof. SUM, WNoZ
- Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze Kardiologii WNoZ w Katowicach
- Studenckie Koło Naukowe przy Zakładzie Propedeutyki Pielęgniarstwa, Katedry Pielęgniarstwa WNoZ
Dane wysyłającego:
Agata Pustułka