Już w najbliższy poniedziałek (29 maja) do Katowic przyjadą studenci z szesnastu uczelni medycznych z całej Polski. To właśnie w tym dniu rozpocznie się piąta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Fizjologicznej Wielka Synapsa 2023! W tym roku gospodarzem tego prestiżowego wydarzenia jest Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.
– Fizjologia człowieka to dziedzina, która skupia się na zrozumieniu mechanizmów i procesów, które utrzymują życie i umożliwiają nasze funkcjonowanie w środowisku. Fizjologia bada zarówno procesy fizyczne, jak i chemiczne, które zachodzą w organizmach na poziomie komórkowym, tkankowym, narządowym i całego organizmu. Podstawowym celem fizjologii jest zrozumienie, jak organizmy regulują swoje funkcje w odpowiedzi na zmienne warunki środowiskowe, wewnętrzne sygnały i potrzeby – mówi dr hab. n. med. Tomasz Sawczyn z Katedry i Zakładu Fizjologii Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach i dodaje: – Fizjolodzy badają różne aspekty funkcjonowania organizmów, takie jak czynność serca, oddychanie, czynności układu trawiennego, układu nerwowego, hormonalnego, procesy metaboliczne, równowagę elektrolitową, termoregulację, funkcje mięśni, percepcję zmysłową i wiele innych, łącząc wiedzę podstawową z naukami klinicznymi. Nie ma zatem istotniejszej dziedziny nauki w toku studiów medycznych aniżeli fizjologia.
Właśnie z tak obszernym i ciekawym materiałem będą zmagać się uczestnicy Wielkiej Synapsy. Konkurs skierowany jest do studentów kierunków lekarskich wszystkich polskich uniwersytetów medycznych. Spośród studentów drugiego roku medycyny w toku wewnętrznego testu wiedzy z zakresu fizjologii wybierana jest trzyosobowa drużyna, która reprezentuje swoją uczelnię w zmaganiach indywidualnych i drużynowych podczas dwóch dni zabawy z fizjologią. W bieżącym roku do konkursu organizowanego przez Katedrę Fizjologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zgłosiło się szesnaście drużyn, 48 studentów. Do konkursu zostały zaproszone wszystkie uczelnie medyczne w kraju. W pierwszym dniu uczestnicy konkursu indywidualnego będą rozwiązywać zadania testowe, by wyłonić najlepszą dziesiątkę studentów, którzy podejmą rywalizację w kolejnym etapie pytań typu tak/nie, zadawanych przez prowadzących zmagania. Zsumowana punktacja z obu części wyłoni pierwszą trójkę laureatów. W drugim dniu konkursu trzyosobowe zespoły zmierzą się z zadaniami medycznymi przygotowanymi w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej. Na pięciu stanowiskach przygotowano zadania z zakresu fizjologii klinicznej. W tym dniu liczy się zarówno wiedza merytoryczna, jak i przygotowanie manualne do wykonania szeregu podstawowych zadań z którymi przyszli lekarze spotkają się w swojej codziennej praktyce zawodowej. Laureaci konkursu indywidualnego i drużynowego zostaną nagrodzeni świetnymi nagrodami ufundowanymi dzięki grantowi uzyskanemu z Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki.
Dwudniowy konkurs to również niecodzienna okazja do spotkania towarzyskiego zarówno studentów, jak i kadry akademickiej ze wszystkich jednostek w Polsce zajmujących się w praktyce fizjologią człowieka, a jak pokazuje doświadczenie, najwięcej ciekawych pomysłów i projektów rodzi się na mocy płynącej z bezpośredniego kontaktu.
Wielka Synapsa jako cykliczna impreza organizowana jest co roku na innym uniwersytecie i wzbudza żywe zainteresowanie środowiska akademickiego. Istnieje duże prawdopodobieństwo że w kolejnych edycjach formuła konkursu zostanie rozszerzona również na inne kierunki medyczne tj. pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne czy fizjoterapię. Zapowiada się, że z roku na rok uczestników będzie przybywać, z czego bardzo się cieszymy.
Projekt: „V Ogólnopolski konkurs wiedzy fizjologicznej - Wielka Synapsa” został dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach Programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki" w latach 2022-2024 #MetropoliaNauki.
Dane wysyłającego:
Dominika Kardynał