Ministerstwo Zdrowia przekazało środki na bezpośrednią interwencję kryzysową, porady psychologiczne i sesje terapii indywidualnej dla kadry medycznej oraz studentów kierunków medycznych. Program zakłada również długofalową edukację poprzez przygotowanie i dostęp do materiałów dydaktycznych. By moc skorzystać z programu konieczna jest rejestracja na Platformie dostępnej pod adresem https://psychologdlamedyka.pl/
Nadrzędnym celem programu jest doraźna, niezwłoczna pomoc medykom w kryzysie psychicznym i emocjonalnym wywołanym nagłą, trudną sytuacją, będącym efektem przedłużającego się stresu lub wcześniejszych traumatycznych wydarzeń, a także natężenia negatywnych emocji związanych z pandemią COVID-19. Zgodnie z danymi zebranymi przez Fundację Nie Widać Po Mnie ponad 50% przedstawicieli zawodów medycznych cierpi na syndrom wypalenia zawodowego. W niektórych grupach wielu myśli o zmianie profesji. Jednocześnie medycy sięgają po fachową pomoc najrzadziej i najpóźniej.
W ramach inicjatywy kadra medyczna i studenci kierunków medycznych mogą skorzystać z natychmiastowej pomocy psychologów, psychologów klinicznych oraz psychoterapeutów. Spotkania umawiane będą wyłącznie za pośrednictwem platformy online, gdzie zamieszczony zostanie kalendarz z dostępnością specjalistów. Jeśli w trakcie pierwszego spotkania konsultacyjnego psycholog zdiagnozuje potrzebę terapii, medyk bądź student będzie mógł z niej skorzystać w ramach programu. Dla każdej osoby przewidziano do 4 bezpłatnych sesji trwających po ok. 50 minut, które odbędą się w terminach dogodnych dla osoby potrzebującej. Konsultacje i sesje terapeutyczne w trybie stacjonarnym prowadzone będą we wszystkich miastach wojewódzkich.
Kto może skorzystać z programu?
- lekarze / lekarki
- pielęgniarki / pielęgniarze
- położne
- ratownicy i ratowniczki medyczne
- fizjoterapeuci / fizjoterapeutki
- diagności laboratoryjni
- farmaceuci / farmaceutki
- studenci kierunków medycznych, którzy już w toku nauki mierzą się z przeciążeniem, stresem, presją i ciągłym niepokojem,
Program przewiduje realizację 15 000 bezpośrednich interwencji kryzysowych.
Poza szybką, bezpośrednią pomocą psychologiczną środki finansowe przeznaczone zostaną na działania długofalowe zakładające psychoedukację medyków i studentów kierunków medycznych w zakresie:
- zdrowia psychicznego,
- stanów emocjonalnych związanych z charakterem wykonywanej pracy,
- objawów najczęstszych zaburzeń psychicznych,
- technik relaksacyjnych.
W ramach programu powstaną także:
- poradniki,
- webinary prowadzone przez psychologów i psychologów klinicznych,
- materiały dydaktyczne z zakresu technik relaksacyjnych.
Materiały edukacyjne dostępne na platformie mają formę cyfrową i są dopasowane do odbioru także przez osoby z ograniczeniami wzrokowymi i słuchowymi. Platforma jest także miejscem wymiany doświadczeń, poglądów i problemów przedstawicieli kadry medycznej i studentów.
Głównym realizatorem zadań programu jest Falck Medycyna. Jest to największe, wiodące prywatne przedsiębiorstwo w zakresie dostarczania usług medycznych, wyspecjalizowane w zakresie specjalistycznego transportu medycznego. Wsparciem merytorycznym i organizacyjnym służyć będzie Fundacja Nie Widać Po Mnie, której misja skupia się na szeroko pojętej psychoedukacji społeczeństwa w zakresie zdrowia psychicznego.
Środki przyznane zostały przez Ministerstwo Zdrowia w ramach „Programu wsparcia psychologicznego kadry medycznej” finansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach Działania 7.1 Osi priorytetowej VII Wsparcie REACT-EU dla obszaru zdrowia.
Program potrwa do 30 listopada br., natomiast dostęp do materiałów edukacyjnych będzie zapewniony użytkownikom platformy do 30 czerwca 2024 r.
Dane wysyłającego:
Dominika Kardynał