21 marca 2025 r. na Wydziale Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu, odbyła się druga konferencja z cyklu „Zakażenia w Praktyce” zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Zakażeń Szpitalnych i Śląski Uniwersytet Medyczny.
Wydarzenie zgromadziło 320 ekspertów z całego kraju m.in. lekarzy, pielęgniarki i położne, diagnostów laboratoryjnych, przedstawicieli innych zawodów medycznych oraz pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Drugą edycję „Zakażeń w Praktyce”, którą poprowadziły dr n. med. Małgorzata Romanik – Prezes Polskiego Towarzystwa Zakażeń Szpitalnych, adiunkt Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej SUM, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej oraz prof. dr hab. n. med. Jadwiga Wójkowska-Mach – Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Zakażeń Szpitalnych, kierownik Zakładu Kontroli Zakażeń i Mykologii Katedry Mikrobiologii UJCM w Krakowie, w całości poświęcono zagadnieniom dotyczącym profilaktyki, kontroli i leczenia zakażeń w ginekologii, położnictwie i neonatologii oraz zakażeniom krwi w szczególności zakażeniom związanym z dostępem naczyniowym. Uznani naukowcy i specjaliści z różnych dziedzin medycyny podzielili się swoją wiedzą w prelekcjach:
„Zakażenia uogólnione w ginekologii onkologicznej”, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Nowosielski,
„Zakażenia w ciąży i połogu – stały problem diagnostyczno–terapeutyczny”, prof. dr hab. n. med. Anita Olejek,
„Zakażenia szpitalne noworodków przedwcześnie urodzonych”, dr n. med. Sylwia Marciniak,
„Pierwotne i wtórne zakażenia krwi”, prof. dr hab. n. med. Jadwiga Wójkowska-Mach,
„Zakażenia związane z transfuzją krwi i jej preparatów”, lek. Aneta Stefańska,
„Od szalonych krów do transfuzji – czy priony wciąż są groźne?”, dr hab. n. med. Jolanta Bratosiewicz-Wąsik,
„Zakażenia związane z dostępem naczyniowym u noworodków – istotny problem kliniczny”, dr n. med. Magdalena Zasada i dr n. med. Tomasz Tomasik,
„Odcewnikowe zakażenia łożyska naczyniowego – od teorii do praktyki”, mgr Kamilla Ulman-Kalitka,
„Trudności w diagnostyce i leczeniu krytycznie chorych z zakażeniem odcewnikowym”, dr hab. n. med. Łukasz Krzych.
Konferencja zakończyła się dyskusją pod przewodnictwem dr hab. n. med. Brygidy Adamek, kierownika Katedry i Zakładu Podstawowych Nauk Medycznych SUM z udziałem prof. dr hab. n. med. Piotra Heczki, założyciela Polskiego Towarzystwa Zakażeń Szpitalnych.
Bliżej omówiono tematy tj.
Zapobieganie zakażeniom w praktyce klinicznej – najlepsze praktyki.
Nowoczesne metody diagnostyczne – potencjał i ograniczenia
Rola multidyscyplinarnego podejścia w leczeniu zakażeń.
Patronat nad wydarzeniem objęli m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich, Konsultant Krajowy w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej prof. dr hab. n. med. Barbara Dołęgowska, Konsultant Krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych prof. dr hab. n. med. Miłosz Parczewski i Konsultant Krajowy w dziedzinie epidemiologii dr hab. n. med. Iwona Paradowska-Stankiewicz. Gośćmi honorowymi konferencji byli: Prorektor ds. Kształcenia Podyplomowego i Promocji Uczelni prof. Oskar Kowalski, Prodziekan Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu prof. Agata Kabała–Dzik oraz Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach dr n. med. Grzegorz Hudzik.
Organizatorzy już dziś zapraszają na kolejną edycję „Zakażeń w Praktyce” już 5 czerwca 2025 r w Szczecinie oraz na konferencję pt.: „Akademia kontroli zakażeń”, która odbędzie się w dniach 25-27 września 2025 r. w Warszawie w Sound Garden Hotel, ul. Żwirki i Wigury 18 (szczegóły na stronie https://akademiazakazen.pl/ oraz https://zakazeniawpraktyce.pl/ )
Dziękujemy za obecność.
Dane wysyłającego:
Patrycja Matusińska