Od 17 do 23 września 2023 roku Prorektor SUM ds. Rozwoju i Transferu Technologii, wybitny okulista, prof. Edward Wylęgała odbył szkolenie na prestiżowym Uniwersytecie Cambridge. Głównym celem szkolenia było doskonalenie umiejętności zarządzania uczelnią w ramach unijnego programu ,,Liderzy w zarządzaniu uczelnią”. Wyjazd studyjny, koordynowany przez Ministerstwa Edukacji i Nauki, odbył się dzięki unijnemu programowi POWER działanie 4.3 współpraca ponadnarodowa.
- To wyjątkowa okazja do zdobywania wiedzy, wymiany doświadczeń i inspiracji od ekspertów z renomowanej uczelni, takiej jak University of Cambridge. Program obejmował serię wykładów prowadzonych przez doświadczonych wykładowców z University of Cambridge.
Tematyka dotyczyła różnych aspektów działalności uczelni, takich jak strategie rozwoju, innowacje w edukacji, czy też kwestie związane z komercjalizacją wyników badań naukowych. W trakcie seminariów była okazja do pogłębiania wiedzy zdobytej podczas wykładów. Dodatkowo były zajęcia panelowe i intereaktywne warsztaty z naukowcami oraz studentami – mówi prof. Wylęgała.
Podczas tych sesji omawiane były konkretne aspekty tematyczne oraz prowadzono ożywione dyskusje. W ramach wizyty przeprowadzono zwiedzanie nowoczesnych laboratoriów, instytutów, bibliotek, centrów kreatywności i innych miejsc związanych z badaniami naukowymi. - Jeden dzień spędziliśmy w Centrum Maxwella, najnowocześniejszej części nowego kampus UC, co dało możliwość zapoznania się z
infrastrukturą wspierającą rozwój nauki i dydaktyki. Była to też okazja do nawiązania kontaktów z naukowcami z Cambridge, co może prowadzić do dalszej wymiany doświadczeń i projektów badawczych – dodaje prof. Wylęgała. Ważnym aspektem szkolenia było poruszenie tematyki związanej z konsolidacją uczelni, doskonaleniem procesów nauczania, badań i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. W szkoleniu zwrócono uwagę na ważność umiędzynarodowienia uczelni, doskonalenia procesów dydaktycznych, inwestowania w rozwój infrastruktury. - Komercjalizacja wyników badań naukowych jest skomplikowanym długim procesem wymagającym współpracy wielu działów uczelni. Przedstawiono również różne modele funkcjonowania uczelni wyższych. Wizyta studyjna w tak renomowanej uczelni jakim jest Cambridge University jest nie tylko okazją do zdobycia nowej wiedzy, ale także do nawiązania cennych kontaktów, które mogą wpłynąć na dalszy rozwój naszej uczelni. Pięć dni nauki wypełnionych po brzegi zajęciami z pewnością da owoce w przyszłości i przyczyni się do rozwoju naszego uniwersytetu – ocenił prof. Wylęgała.
Dane wysyłającego:
Agata Pustułka