Prawie 100 mln zł na budowę Śląskiego Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Zabrzu

50%
12 paź 2023

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Marcin Martyniak poinformował o przekazaniu blisko 100 mln zł na budowę Śląskiego Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Zabrzu.

- Budowa Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej jest priorytetową dla nas inwestycją, która pozwoli zadbać o zdrowie małych pacjentów z wykorzystaniem najnowszych technik i metod terapii leczenia nowotworów - mówi rektor SUM prof. Tomasz Szczepański, i jak dodaje: - Skuteczność leczenia chorych dzieci już znajduje się na poziomie wyników placówek funkcjonujących w Europie Zachodniej, ale ta inwestycja pozwoli nam się zrównać także pod względem nowoczesnej bazy klinicznej i wprowadzać innowacyjne terapie.

Celem inwestycji budowa Śląskiego Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej jest powstanie unikalnego centrum klinicznego dedykowanego małym pacjentom onkologicznym i hematologicznym z województwa śląskiego oraz województw ościennych.

Nowo powstały budynek, który znajdzie się w strukturze Szpitala Klinicznego nr 1 im. Stanisława Szyszko SUM w Zabrzu, wraz z całą infrastrukturą diagnostyczną, terapeutyczną i rehabilitacyjną, pozwoli leczyć dzieci na najwyższym światowym poziomie. Realizacja projektu wpłynie na poprawę warunków, w których hospitalizowani są mali pacjenci oraz pozwoli na prawidłową realizację ich prawa do kontaktu z rodzicami i opiekunami prawnymi, a co równie ważne umożliwi stworzenie godnych warunków dla rodziców przebywających z dziećmi w trakcie hospitalizacji. Realizacja projektu pozwoli na utrzymanie na dotychczasowym, wysokim poziomie świadczeń z zakresu hematologii i onkologii dziecięcej w aspekcie ponadregionalnym.

Warto dodać, że zakończenie inwestycji przewidziano do końca 2025 roku.

Inwestycja w ogromnym stopniu wpłynie na:

  • poprawę profilaktyki, wczesnego wykrywania, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych u dzieci
  • rozwój systemu opieki zdrowotnej w onkologii przez koncentrację działań wokół chorego i jego potrzeb z uwzględnieniem poprawy jakości życia chorych i ich rodzin
  • zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej w onkologii hematologii dziecięcej, udzielanych zgodnie z aktualną wiedzą medyczną
  • opracowanie i wdrożenie zmian organizacyjnych, które zapewnią chorym równy dostęp do koordynowanej i kompleksowej opieki zdrowotnej w onkologii
  • poprawę edukacji zdrowotnej, promocji zdrowia i profilaktyki, w tym kształtowanie świadomości prozdrowotnej i propagowanie zdrowego stylu życia.

Dane wysyłającego:
Patrycja Matusińska

Najnowsze wiadomości
© Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Portal SUM