W Jokohamie trwa 119. coroczne spotkanie Japońskiego Towarzystwa Psychiatrii i Neurologii. To jedno z najważniejszych corocznych wydarzeń organizowanych w tej części świata, dotyczące problematyki chorób związanych z ośrodkowym układem nerwowym. W spotkaniu uczestniczą dr Joanna Smolarczyk oraz dr Gniewko Więckiewicz z Kliniki Psychiatrii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu SUM.
Wizyta w Japonii ma związek z wyróżnieniem, jakie kilka miesięcy temu otrzymali naukowcy SUM. Mowa o Fellowship Award – niezwykle prestiżowej nagrodzie, przyznawanej rokrocznie dwunastu wybitnym młodym psychiatrom, którzy mogą pochwalić się znacznymi osiągnięciami naukowymi i organizacyjnymi. Jak dotąd to wyjątkowe stypendium zostało przyznane tylko czterem Polakom. Co więcej, pierwszy raz w historii nagrodę otrzymało dwoje Polaków z tej samej kliniki i w jednym roku. Przyznając to wyróżnienie, Japońskie Towarzystwo Psychiatrii i Neurologii bierze pod uwagę m.in. dotychczasowy dorobek naukowy kandydatów oraz ich działalność pozanaukową i organizacyjną.
Otrzymanie nagrody wiąże się z także z wyjazdem do Japonii i udziałem w corocznym spotkaniu. W ramach trwającego właśnie 119. zjazdu Japońskiego Towarzystwa Psychiatrii i Neurologii dr Gniewko Więckiewicz wygłosił wykład dotyczący stygmatyzacji pacjentów psychiatrycznych na SORach w Polsce oraz rozwiązań tego problemu, jakie są dostępne w polskim ustawodawstwie. Dr Joanna Smolarczyk przygotowała za to wykład dotyczący leczenia zaburzeń lękowych w Polsce.
Serdecznie gratulujemy naszym naukowcom i życzymy im kolejnych sukcesów!
Dane wysyłającego:
Dominika Kardynał