Ostatnie pożegnanie prof. Erity Filipek

50%
14 sty 2025

Współpracownicy wspominają ją jako cenioną klinicystkę, dydaktyka oraz naukowca, który inspirował młodsze pokolenia do pracy nad własnym rozwojem. Jak powiedział kiedyś Stanisław Wyspiański: „Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim”. Pamięć o Pani Profesor Filipek będzie trwać wiecznie – w sercach jej pacjentów, studentów, współpracowników i całej społeczności akademickiej – stwierdził w ostatnim pożegnaniu prof. Edward Wylęgała, prorektor ds. rozwoju i transferu technologii, wspominając wybitną okulistkę.

Śmierć Pani prof. Erity Filipek wstrząsnęła środowiskiem okulistów, pacjentów. - Przemawiam w imieniu Jego Magnificencji Rektora Prof. dr hab. n. med. Tomasza Szczepańskiego, kolegium Rektorskiego, Senatu oraz całej społeczności akademickiej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Zebraliśmy się dzisiaj, aby pożegnać wybitną postać, Prof. dr hab. n. med. Eritę Filipek – niezwykłego lekarza, naukowca, nauczyciela akademickiego, a przede wszystkim człowieka o wielkim sercu i oddaniu swoim pacjentom, studentom oraz współpracownikom – mówił prof. Wylęgała, zwracając się do rodziny prof. Filipek słowami: - Droga  Rodzino Pani Profesor proszę przyjąć najszczersze wyrazy współczucia i wsparcia w tym trudnym czasie. Jesteśmy tu dziś, by razem z Państwem dzielić ból po stracie tak wyjątkowej osoby, która pozostawiła po sobie niezatarte ślady w naszych sercach i umysłach.

Profesor Erita Filipek ukończyła studia medyczne na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w 1984 roku, a pracę w naszym Uniwersytecie rozpoczęła w 2002 r. Od początku swojej kariery wykazywała wyjątkowe predyspozycje zawodowe, które zaowocowały uzyskaniem specjalizacji I stopnia w 1987 roku, a II stopnia w 1991 roku. Od 1989 roku związana była z pracą w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Katowicach, by w 2015 roku objąć stanowisko Kierownika Kliniki Okulistyki Dziecięcej w Katedrze Okulistyki Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach. Jej kariera naukowa była równie imponująca. W 2004 roku obroniła doktorat, którego promotorem była Prof. dr hab. n. med. Bronisława Koraszewska-Matuszewska. - Tematem rozprawy były „Odległe wyniki leczenia dzieci z pseudofakią po usunięciu zaćmy rozwojowej”. Dalsze lata pracy naukowej przyniosły habilitację w 2013 roku – dodał prof. Wylęgała.

Przedstawiony dorobek naukowy oraz rozprawa pt.: „Ocena wpływu wszczepienia sztucznej soczewki u dzieci operowanych z powodu zaćmy wrodzonej i rozwojowej na stan przedniego i tylnego odcinka gałki ocznej, spowodowały, że niedawno, w październiku 2024 roku, Pani Profesor uzyskała tytuł Profesora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Stopnie i tytuły naukowe wymagają ogromnej wiedzy, osiągnięć oraz dodatkowej pracy poza wymogami specjalizacji, a wszystko to po to, aby lepiej leczyć małych pacjentów, co czyni te osiągnięcia jeszcze bardziej godnymi podziwu. Była autorką ponad 319 prac naukowych o łącznej wartości punktowej 2311, współautorką rozdziałów w pięciu książkach oraz autorką trzech monografii. Pod jej opieką powstało sześć doktoratów, a jej wkład w rozwój okulistyki, zwłaszcza w obszarze leczenia dzieci, jest nieoceniony. - Członkostwo w Polskim Towarzystwie Okulistycznym od 1985 roku, a także Przewodnicząca Śląskiego Oddziału PTO od 2022 roku, podkreślają jej zaangażowanie w działalność społeczną i rozwój tej dziedziny medycyny – mówił podczas nabożeństwa żałobnego prof. Wylęgała. Współpracownicy wspominają ją jako cenioną klinicystkę, dydaktyka oraz naukowca, który inspirował młodsze pokolenia do pracy nad własnym rozwojem.Jak powiedział kiedyś Stanisław Wyspiański: „Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim”. Pamięć o Pani Profesor Filipek będzie trwać wiecznie – w sercach jej pacjentów, studentów, współpracowników i całej społeczności akademickiej. Praca Pani Profesor była misją, a jej życie świadectwem oddania dla innych. Pozostawiła po sobie nie tylko bogaty dorobek naukowy, lecz przede wszystkim rzeszę ludzi, którzy z wdzięcznością wspominają jej dobroć, cierpliwość i życzliwość. Jak pisał Zbigniew Herbert w wierszu „Przesłanie Pana Cogito”: „Bądź wierny. Idź…”. - Profesor Filipek była wierna swoim ideałom i wartościom – wierzyła w siłę nauki, w potęgę wiedzy, w wartość niesienia pomocy. Żegnając Panią Profesor Eritę Filipek, składamy wyrazy najgłębszego współczucia jej Rodzinie, Bliskim oraz wszystkim, którzy mieli zaszczyt znać ją i współpracować z nią. Pozostawiamy jej postać w pamięci jako wzór do naśladowania dla przyszłych pokoleń lekarzy i naukowców. Niech spoczywa w pokoju – podkreślił prof. Wylęgała, konsultant wojewódzki w dziedzinie okulistyki.


Dane wysyłającego:
Patrycja Matusińska 

 

Najnowsze wiadomości
© Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Portal SUM