Miło nam poinformować, że aż dwóm naszym pracowników związanych z Katedrą i Oddziałem Klinicznym Ginekologii i Położnictwa Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach SUM wręczono nominacje profesorskie. Postanowieniem z dnia 23 stycznia 2023 r. dr hab. n. med. Wojciech Cnota i dr. hab. n. med. Bartosz Czuba otrzymali tytuły profesorów nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.
Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Wojciech Cnota – jest absolwentem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, gdzie najpierw w 1998 r. uzyskał dyplom lekarza a następnie w 2003 r. i 2014 r. tytuł dr. n. med. i dr. hab. n. med. Znaczną część jego dorobku naukowego stanowią opracowania dotyczące diagnostyki prenatalnej. W kręgu jego zainteresowań badawczych i zawodowych znajdują się m.in. diagnostyka inwazyjna I/II trymestru ciąży i ultrasonograficzna ocena przepływu krwi w przewodzie żylnym płodu. Nowym nurtem zainteresowań Pana Profesora są zagadnienia psychosomatyki ciąży, porodu i połogu. W latach 2001-2005 współtworzył pierwszy w południowej Polsce ośrodek badań prenatalnych. Uczestniczył także m.in. w pracach Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczących utworzenia Rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego na temat postępowania w zakresie diagnostyki prenatalnej. Wspomniane rekomendacje zostały wykorzystane do wprowadzenia w życie ministerialnego Programu Badań Prenatalnych, który jest podstawą codziennego postępowania perinatalnego w Polsce. Międzynarodowa współpraca z ośrodkami skandynawskimi - Uniwersytetem w Tromso oraz z Karolinska Institute w Sztokholmie (dwa dwutygodniowe staże w wymienionych ośrodkach) zaowocowały unikalnymi w skali światowej badaniami nad fizjologią serca płodu w okresie embrionalnym. Pan Profesor swoją wiedzę i umiejętności zdobywał i doskonalił podczas licznych stypendiów i staży, m.in. w Klinice w Pränatalmedizin und Genetik - MVZ Nürnberg (Norymberga) oraz w Ospedale San Raffaele (Mediolan). Od 2019 r. pełni funkcję redaktora Sekcji Perinatologii w redakcji Ginekologii Polskiej (SSN: 0017-0011 e-ISSN: 2543-6767; IF 1.232). Aktywnie działa w strukturach Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Obecnie wchodzi też w skład Zarządu Sekcji Senologii i Terapii Płodu. Jest Przewodniczącym Sekcji Diagnostyki Prenatalnej i członkiem International Society of Ultrasound in Obstetrics and Gynecology (ISUOG) i European Society of Gynecological Oncology (ESGO). Jako pracownik dydaktyczno-naukowy Wydziału Nauk o Zdrowiu prowadzi zajęcia ze studentami kierunków Położnictwo, Pielęgniarstwo i Fizjoterapia.
Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Bartosz Czuba jest absolwentem II Wydziału Lekarskiego w Zabrzu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Po uzyskaniu dyplomu lekarza odbył staż podyplomowy w SPSK nr 1 w Zabrzu. Był także związany m.in. z Kliniką Położnictwa i Ginekologii w Zabrzu oraz Kliniką Patologii Ciąży i Rozrodczości w Zabrzu, którą w późniejszym czasie przemianowano na Klinikę Perinatologii i Ginekologii ŚAM w Katowicach. 29 listopada 1999 uzyskał I stopień specjalizacji z zakresu Położnictwa i Ginekologii. Od października 2000 r. jest członkiem ISUOG (Międzynarodowe Towarzystwo Ultrasonografii w Położnictwie i Ginekologii). Ponadto podczas pracy w Klinice Perinatologii i Ginekologii w Zabrzu był organizatorem i wykładowcą w czasie kursów z zakresu zastosowania ultrasonografii trójwymiarowej w diagnostyce prenatalnej (kwiecień 2002 i styczeń 2003). Były to jedne z pierwszych w Polsce kursy dla lekarzy, dotyczące zastosowania tej nowatorskiej metody diagnostycznej w Polsce. W 2003 r. obronił z wyróżnieniem pracę doktorską pt.: „Zastosowanie ilościowej polimerazowej reakcji łańcuchowej w wykrywaniu genomu ludzkiego wirusa Cytomegalii w diagnostyce prenatalnej". Promotorem pracy był prof. zw. dr hab. n. med. Kazimierz Kamiński. W 2004 r. uzyskał specjalizację z zakresu Położnictwa i Ginekologii. Swoją wiedzę i umiejętności zdobywał i doskonalił podczas licznych stypendiów i szkoleń odbywanych w renomowanych ośrodkach w kraju i za granicą – m.in. w Gasthuisberg Universiteat Ziekenhuis w Leuven (Belgia) i All Children Hospital, St. Petersburg. w Stanach Zjednoczonych. W 2012 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk medycznych (dyscyplina – medycyna; specjalność – ginekologia i położnictwo). Od 2021 roku jest związany z Katedrą i Oddziałem Klinicznym Położnictwa i Ginekologii w Rudzie Śląskiej, która wchodzi w skład struktur SUM. Pan Profesor jest aktywnym uczestnikiem Międzynarodowych Kongresów Towarzystwa Ultrasonografii w Położnictwie i Ginekologii, a także innych, licznych zjazdów i konferencji o tematyce ginekologiczno-położniczej, zarówno w Polsce jak i za granicą. Jako swoje największe osiągnięcie naukowe uważa cykl prac opublikowanych w renomowanych czasopismach polskich i zagranicznych o sumarycznym IF – ponad 24. Tematyka prac dotyczy zastosowania ultrasonografii i badań dopplerowskich oraz testów biochemicznych w diagnostyce prenatalnej, a także w badaniach echokardiograficznych płodów. Aktualnie prowadzi ćwiczenia dla studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z zakresu położnictwa i ginekologii.