Nominacja profesorska dla dr hab. n. med. i n. o zdr. Aleksandry Kasperczyk

12 kwi 2024

Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Aleksandra Kasperczyk z wykształcenia jest biotechnologiem. Od 1998 roku jest zatrudniona w Katedrze i Zakładzie Biochemii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu. Jest członkiem Rady Dyscypliny Nauk Medycznych.

Do głównych problemów badawczych prof. Aleksandra Kasperczyk zalicza badania nad wpływem metali na jakość nasienia męskiego w aspekcie zmian parametrów biochemicznych oraz modulacji układu oksydacyjno-antyoksydacyjnego i immunologicznego. Inne zainteresowania naukowe obejmują szeroko rozumiany udział wolnych rodników i reaktywnych form tlenu, toksykologię metali ciężkich oraz interakcję pomiędzy pierwiastkami w różnych materiałach biologicznych i na różnych modelach doświadczalnych.

Współpracuje z Katedrami i Klinikami SUM oraz Department of Medical and Surgical Sciences i Department of Clinical and Experimental Medicine Universita di Foggia (Włochy).

Jest autorem 234 publikacji o łącznym wskaźniku Impact Factor 209,993 i punktacji MEiN 3523; indeks Hirsha 20 (wg. Scopus), 19 (Cytowania WoS).

Jest recenzentem w czasopismach krajowych i międzynarodowych jak również promotorem 7 postępowań doktorskich. Członek Polskiego Towarzystwa Biochemicznego oraz Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego. Wielokrotnie nagradzana Nagrodami Rektora za działalność naukową, dydaktyczną oraz organizacyjną.

Patrycja Matusińska