Miło nam poinformować, że dr hab. Ewa Ozimina-Kamińska, otrzymała tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki farmaceutyczne.
Prof. dr hab. n. med. i n. o. zdr. Ewa Ozimina-Kamińska od 2011 r. jest pracownikiem Katedry i Zakładu Farmakognozji i Fitochemii Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, najpierw na stanowisku asystenta (do IX 2012 r.), potem adiunkta (X.2012-XI.2019), a następnie (od 2019 r.) profesora SUM. W 2004 r. uzyskała tytuł magistra chemii na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, natomiast w 2009 r. na tej samej Uczelni - stopień doktora nauk fizycznych. W 2016 r. decyzją Rady Wydziału Nauk Farmaceutycznych z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej (WNFzOML) SUM otrzymała stopień dr hab. n. farm.
W trakcie i bezpośrednio po ukończeniu studiów doktoranckich na Uniwersytecie Śląskim, zajmowała się badaniem dynamiki molekularnej szeregu związków niskocząsteczkowych van der Waalsowskich oraz z wiązaniami wodorowymi (w szczególności sacharydów) wykazujących tendencję do tworzenia fazy szklistej z wykorzystaniem szerokopasmowej spektroskopii dielektrycznej. Obejmowały one fundamentalne zagadnienia fizyki fazy skondensowanej, w szczególności przejścia szklistego. Wiedza, którą zdobyła w trakcie doktoratu zaowocowała, po zatrudnieniu na WNFzOML SUM, rozszerzeniem badań w tej tematyce na amorficzne substancje aktywne (APIs), potencjalne substancje pomocnicze (ekscipienty, EXCs) oraz mieszaniny binarne API-EXC. Prowadziła ona i nadal prowadzi dzięki dużemu wsparciu finansowemu ze środków NCN i MEiN, interdyscyplinarne badania naukowe skoncentrowane na zagadnieniu stabilizacji amorficznych APIs głównie z II i IV grupy Systemu Klasyfikacji Biofarmaceutycznej, które w odróżnieniu od swych krystalicznych odpowiedników (stanowiących składniki większości preparatów farmaceutycznych obecnych na rynku) cechują się lepszymi parametrami farmakokinetycznymi (takimi jak: uwalnianie, biodostępność), a także reaktywnością i tabletkowalnością.
Profesor Ozimina-Kamińska zajmuje się w szczególności:
- Charakterystyką, a następnie wykorzystaniem nowych potencjalnych EXCs (takich jak polimery o różnej topologii, anhydrocukry: tradycyjne i acetylowane, modyfikowane mono- i oligosacharydy o topologii liniowej i cyklicznej, anhydrosacharydy będące plastycznymi kryształami) do celów stabilizacyjnych, studiowania kinetyki krystalizacji, wzrostu kryształu APIs w tych układach,
- Prowadzeniem wysokociśnieniowych eksperymentów dielektrycznych na licznych APIs (również wykazujących właściwości ciekłych kryształów oraz kryształów plastycznych),
- Określeniem wpływu modyfikacji chemicznej (metylowanie, acetylacja, deuterowanie) na właściwości wybranych substancji aktywnych,
- Badaniem rozpuszczalności i szybkości uwalniania APIs z amorficznych systemów jednoskładnikowych, jak i układów binarnych oraz micelarnych,
- Określeniem wpływu dwuwymiarowego ograniczenia przestrzennego na dynamikę molekularną wybranych APIs oraz sprawdzeniem jego roli w kontrolowaniu krystalizacji tych substancji z fazy amorficznej,
- Studiowaniem różnego typu izomeryzacji w wybranych układach litych, jak również ograniczonych przestrzennie.
Rezultaty przeprowadzonych przez nią eksperymentów mogą w dalszej perspektywie doprowadzić do nowoczesnych rozwiązań w technologii farmaceutycznej, w szczególności do zaprojektowania stabilnych fizycznie i chemicznie formulacji charakteryzujących się lepszą biodostępnością oraz ograniczoną toksycznością. Maksymalne wykorzystanie potencjału terapeutycznego wprowadzonych na rynek amorficznych APIs, poprzez optymalizację ich parametrów fizykochemicznych, umożliwi zastosowanie mniejszych dawek oraz obniżenie ryzyka i zakresu działań niepożądanych.
Pani Profesor była kierownikiem dwóch grantów realizowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki (NCN): Sonata 5 (2014-2017, kwota finansowania: 518 370 PLN, 14 publikacji na rozliczenie) oraz Sonata Bis 6 (2017-2023, kwota finansowania: 1 632 900 PLN, 34 artykuły na rozliczenie). Co więcej, kierowała czterema pracami naukowo-badawczymi finansowanymi ze środków MNiSW/MEiN. Ponadto była głównym wykonawcą grantu promotorskiego realizowanego w czasie studiów doktoranckich (04.2008-03.2009, kierownik: prof. Marian Paluch), finansowanego ze środków Komitetu Badań Naukowych, a także wykonawcą w projekcie NCN-owskim Sonata 14 (2019-2022, kierownik: dr inż. Paulina Maksym z UŚ).
Obecnie jest wykonawcą (kierownikiem zadań ze strony SUM) grantu NCN OPUS realizowanego w konsorcjum z UŚ (2022-2026, kwota finansowania: 2 514 176,00 PLN, w tym 1 071 648 PLN dla SUM, aktualnie 9 prac na rozliczenie).
Warto podkreślić, że pozyskanie funduszy na realizację projektów Sonata, Sonata BIS i OPUS, umożliwiły Pani Profesor zakup następującej aparatury naukowej, która poszerzyła infrastrukturę badawczą Wydziału Nauk Farmaceutycznych SUM:
- Nowoczesny gradientowy 4-składnikowy system HPLC z dwoma detektorami, kwota zakupu: 210 000 PLN,
- Szerokopasmowy analizator impedancji firmy Novocontrol z niezbędnymi akcesoriami, kwota zakupu: 245 000 PLN
- Zestaw do wysokociśnieniowych badań dielektrycznych dla komory MV1-30, kwota zakupu: 299 000 PLN
- System chłodzący do pomiarów dielektrycznych z akcesoriami, kwota zakupu: 320 500 PLN
Łączny koszt: 1 074 500 PLN.
Dzięki pozyskanym sprzętom, stworzyła ona na macierzystej Uczelni unikalne, nowoczesne laboratorium do badań dynamiki molekularnej substancji aktywnych, pomocniczych oraz ich mieszanin binarnych zarówno w ciśnieniu atmosferycznym, w szerokim zakresie temperatur, jak również w warunkach wysokiej kompresji (do 400 MPa) odzwierciedlających warunki towarzyszące tabletkowaniu, a także pomiarów rozpuszczalności ww. substancji/układów.
Pani Profesor współpracuje z firmą Physiolution Polska Sp. z o.o., (Wrocław), założoną przez dr hab. Grzegorza Garbacza i dr inż. Grzegorza Banacha, jak również z Laboratorium farmaceutycznym GENERICA R&D lab ze Zbąszynia oraz dr hab. Danielem Żakowieckim z Chemische Fabrik Budenheim (Niemcy) celem opracowania nowych formulacji złożonych z amorficznych APIs i amorficznych stałych rozproszeń API-substancja pomocnicza (polimer, sacharyd modyfikowany).
Na dzień dzisiejszy dorobek naukowy prof. Oziminy-Kamińskiej obejmuje 112 artykuły naukowe z listy filadejfijskiej o łącznej wartości MEiN 7923 i IF=452 [stan z dnia 17.07.24] oraz 3 prace opublikowane w recenzowanych materiałach konferencyjnych. Indeks Hirscha wg bazy Scopus wynosi 25 (liczba cytowań 1920), zaś wg bazy Web of Science 25 (liczba cytowań 1877).
Jest ona ponadto współautorem patentu pt.: „Sposób otrzymywania bezwodnego bosentanu w stabilnej formie amorficznej”, Nr: Pat.243398, przyznanego 24.05.2023 r, jak również zgłoszenia patentowego z dnia 1.03.2024 pt. „Sposób otrzymywania itrakonazolu w stabilnej fazie nematycznej”, P.447909.
Rezultaty prowadzonych przez siebie badań prezentowała na licznych licznych konferencjach/zjazdach krajowych i zagranicznych.
Recenzowała kilkanaście artykułów w czasopismach z listy filadelfijskiej, takich jak: International Journal of Pharmaceutics, Molecular Pharmaceutics, Carbohydrate Polymers, Journal of Molecular Liquids, Food Chemistry, Journal of Non-Crystalline Solids, RSC Advances, Indian Journal of Physics oraz Journal of Applied Crystalography.
Była promotorem 23 prac magisterskich oraz 2 wyróżnionych rozpraw doktorskich. Obecnie pełni rolę drugiego promotora doktorantki Szkoły Doktorskiej w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, zatrudnionej również na stanowisku stypendysty-doktoranta w kierowanym przez nią (SUM - konsorcjant) projekcie OPUS.
Pełniła rolę recenzenta 3 rozpraw doktorskich oraz 1 postępowania habilitacyjnego. Jest laureatką Stypendium Start dla Młodych Naukowców (edycja 2009) finansowanego przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej, jak również dwunastu zespołowych nagród Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w zakresie działalności naukowej.
W ramach działalności dydaktycznej, prowadzi wykłady, seminaria i ćwiczenia z przedmiotu Farmakognozja oraz Ćwiczenia specjalistyczne z metodologią badań naukowych na kierunku Farmacja, jak również wykłady z przedmiotu Substancje roślinne w medycynie na kierunku Biotechnologia.
W zakresie działalności organizacyjnej, była członkiem Zespołu ekspertów do spraw oceny wniosków o stypendium ministra właściwego do spraw zdrowia za znaczące osiągnięcia dla studentów w latach 2020-2022 – 3 edycje. Obecnie jest członkiem: Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego (od 2015 r.), Rady Dyscypliny Nauk Farmaceutycznych SUM (11.2019-10.2024), Senackiej Komisji ds. Nauki SUM (kadencja 2020-2024), Komisji ds. Ewaluacji Nauk Farmaceutycznych SUM (2020-2024), Rady Nadzorującej Centrum Transferu Technologii SUM oraz Komisji Konkursowej na Kierowników jednostek organizacyjnych SUM WNF w Sosnowcu (kadencja 2020-2024). Ponadto pełni rolę sekretarza Wydziałowej Komisji ds. Oceny Nauczycieli Akademickich (2021-2024).
Gratulujemy!
Dane wysyłającego:
Patrycja Matusińska