Z przyjemnością informujemy, że prof. dr hab. n. med. Ewa Kluczewska, otrzymała tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne. Profesor Ewa Kluczewska jest specjalistą radiologii i diagnostyki obrazowej, nauczycielem akademickim oraz pracownikiem naukowym. Jest cenionym specjalistą w dziedzinie diagnostyki obrazowej, ze szczególnym uwzględnieniem neurologii, onkologii, ortopedii i wad rozwojowych. Jej badania skupiają się na wczesnej diagnozie różnorodnych schorzeń oraz monitorowaniu efektów leczenia i odpowiedzi na stosowane terapie.
Specjalne miejsce w jej działalności zajmują również badania diagnostyczne przeprowadzane u dzieci, zwłaszcza pacjentów onkologicznych. Wnosi znaczący wkład w rozwój metod diagnostycznych, które mają kluczowe znaczenie dla poprawy opieki zdrowotnej. Realizowane projekty naukowo-badawcze (Granty KBN, prace statutowe, prace własne oraz badania kliniczne) były ściśle związane z powyższymi zagadnieniami.
Wieloletni okres pracy w Pracowniach Radiologii Pediatrycznej i nawiązanie współpracy z Katedrą i Kliniką Transplantologii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz Katedrą i Kliniką Chirurgii i Urologii Dziecięcej zaowocowały badaniami i opracowaniami naukowymi dotyczącymi możliwości, jakie stwarzają badania obrazowe, w tym techniki USG, MR, TK, w diagnostyce chorób dzieci. Badania pozwoliły na opracowanie, a następnie wprowadzenie do rutynowego postępowania nowoczesnych algorytmów diagnostyczno-terapeutycznych w procesie rozpoznawania i przebiegu leczenia guzów litych wieku dziecięcego, nowotworów złośliwych najczęściej występujących w tej grupie wiekowej. Rezultatem prowadzonej współpracy oprócz publikacji były liczne doniesienia zjazdowe oraz wiele wykładów na zaproszenie.
Prof. dr hab. n. med. Ewa Kluczewska jest uznanym wykładowcą kursów specjalizacyjnych CMKP, szkoły Rezonansu Magnetycznego i innych podyplomowych szkoleń dla lekarzy specjalizujących się w Radiologii i Diagnostyce Obrazowej. Jest współorganizatorem i wykładowcą Sympozjów i Konferencji Naukowych Sekcji Radiologii Pediatrycznej PLTR. Jest zapraszana do wygłaszania wykładów z dziedziny radiologii pediatrycznej na sympozjach naukowych innych Towarzystw, m.in. Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Gastroenterologii Dziecięcej, Chirurgii i Urologii Dziecięcej, Onkologii, Hematologii oraz Endokrynologii. Wielokrotnie uczestniczyła w Europejskich Kongresach Radiologii (European Congress of Radiology - ECR) odbywających się corocznie w Wiedniu, będących najważniejszym wydarzeniem naukowym dla środowiska radiologów w Europie. Pod jej kierunkiem 23 lekarzy uzyskało specjalizację z zakresu radiologii i diagnostyki obrazowej, w tym 7 zdało egzaminy europejskie.
Odbywała staże zagraniczne m.in. w Zakładzie Radiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Leuven w Belgii, University of Florence Neuroradiology, Universität Kinderklinik - Abt.Padiatrische Radiologie - Heidelberg, Karolinska University Hospital - Pediatric Radiology Department - Stockholm.
Była przewodniczącą Oddziału Śląskiego Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego oraz członkiem Zarządu Głównego PLTR (kadencje od 2004 do 2022 roku). Przewodniczyła lub była członkiem: Komitetu Naukowego Kongresów PLTR, Sympozjów Sekcji Radiologii Pediatrycznej PLTR, członkiem Zespołu Ekspertów w dziale Nauk o Życiu do oceny wniosków o finansowanie projektów badawczych złożonych w konkursach OPUS 5, PRELUDIUM 5, SONATA 5 ogłoszonych przez Narodowe Centrum Nauki. W 2011 roku została powołana przez Ministra Zdrowia na członka komisji do spraw procedur i audytów klinicznych zewnętrznych w zakresie radiologii - diagnostyki obrazowej i radiologii zabiegowej. Była przewodniczącą Komisji głównym wykonawcą wykonania i opracowania procedur wzorcowych w radiologii pediatrycznej opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia w 2016 i 2017 roku. Ponadto jest członkiem European Society of Radiology (ESR) oraz European Society of Paediatric Radiology (ESPR).
Na jej dotychczasowy dorobek naukowy składa się ponad 180 prac opublikowanych w czasopismach polskich i zagranicznych. Jest autorką i współautorką monografii i rozdziałów w 40 podręcznikach dla studentów i lekarzy a także ponad 180 doniesień zjazdowych oraz wielu recenzji w renomowanych czasopismach naukowych.
Gratulujemy.
Dane wysyłającego:
Patrycja Matusińska