Nominacja profesorska

50%
15 sty 2024

Prof. dr hab. n. med. Dariusz Jastrzębski w 1985 r. rozpoczął pracę w Katedrze i Klinice Chorób Płuc i Gruźlicy w Zabrzu, gdzie pracuje do dziś. Posiada specjalizacje w zakresie chorób wewnętrznych, chorób płuc oraz rehabilitacji medycznej. Odbył staże kliniczne w Danii (Sondenborg Sygehus) i Wielkiej Brytanii (Papworth Transplant Unit NHS, Cambridge).

Prof. Jastrzębski jest współautorem pionierskiego programu transplantacji płuc w Polsce; program uzyskał nagrodę Ministra Zdrowia I st w 2009 r. Dorobek naukowy profesora obejmuje ponad 150 prac pełnotekstowych opublikowanych w kraju i za granicą, IF= 102, index Hirsha=14 (Web of Science), 16 (Scopus). Jest współautorem rozdziałów w wiodących podręcznikach medycznych (Interna Szczeklika, Wielka Interna pod red. Prof.Antczaka), skryptów dla studentów wydanych w języku polskim i angielskim (Rehabilitacja Pulmonologiczna, Physiotherapy: Pressing Issues of Everyday Practice).

Prof. Jastrzębski jest autorem pionierskiego programu rehabilitacji pulmonologicznej chorych z włóknieniem śródmiąższowym płuc, w tym kwalifikowanych do zabiegu transplantacji płuc. Opublikowane prace z dziedziny rehabilitacji oddechowej cytowane są nadal przez wytyczne angielskich i amerykańskich towarzystw naukowych.

- 2010 r. - 2018 r.  przewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc

- od 2016 r. członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji

- od 2016 r. członek Narodowej Rady Rehabilitacji przy Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. Prof. dr hab.med. Eleonory Reicher w Warszawie

- od grudnia 2017 r. ekspert Agencji Oceny Technologii medycznych w zakresie tematu: Rehabilitacja pulmonologiczna.

Jest Konsultantem w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz Oddziału Rehabilitacji Oddechowej Sanatorium „Równica” Polsko-Amerykańskich Klinik Kardiologii w Ustroniu.

Zainteresowania profesora Jastrzębskiego to jeździectwo i żeglarstwo.


Dane wysyłającego:
Patrycja Matusińska

Najnowsze wiadomości
© Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Portal SUM