Naukowcy SUM w najbardziej renomowanym piśmie medycznym!

23 lis 2023

Wielki sukces ! Międzynarodowa grupa naukowców i klinicystów,  pod przewodnictwem prof. dr hab. n. med. Tomasza Darochy, kierownika Kliniki Kardioanestezjologii i Intensywnej Terapii, Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach, który pełnił rolę Senior Autora, opublikowała właśnie na łamach The New England Journal of Medicine (NEJM), najbardziej renomowanego na świecie czasopisma medycznego (2022 Journal Impact Factor 176.082) artykuł i film instruktażowy.  Opisuje on podstawy przyłóżkowej ultrasonografii płuc: „Basics of Point-of-Care Lung Ultrasonography”

Publikacja powstała przy dominującej roli autorów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego: Dr n. med. Konrada Mendrali, adiunkta w Katedrze Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach (drugi autor), dr hab. n. med. Szymona Skoczyńskiego prof. SUM, Kierownika Katedry i Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy w Zabrzu, Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu (trzeci autor)  oraz prof. dr hab. n. med. Tomasza Darochy.

Pomysł na stworzenie filmu powstał podczas wspólnej pracy reprezentantów SUM w Szpitalu Tymczasowym w Pyrzowicach w czasie pandemii covid-19. Na etapie produkcji, wobec zmieniającej się sytuacji epidemicznej, film został zmodyfikowany i przygotowany w taki sposób, aby niezależnie od sytuacji epidemicznej pomagać i uczyć pracowników ochrony zdrowia i efektywnie wykorzystywać ultrasonografię przezklatkową w diagnostyce podstawowych przyczyn duszności. Sukces naszych reprezentantów ułatwi praktyczne wykorzystanie ultrasonografii przezklatkowej i potwierdza, istotną pozycję Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w międzynarodowym świecie nauki i kliniki.

Dane Wysyłającego: