Kosmiczny sukces

50%
21 mar 2024

Zespół HematopoiesISS Team (SUM i UJ Collegium Medicum) od listopada opracowuje  projekt mający na celu zbadać komórki krwiotwórcze szpiku CD34+ w warunkach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zespół znalazł się w gronie laureatów i zdobył grant w konkursie Direction: Space.

Badania młodych naukowców będą mogły odpowiedzieć nie tylko na pytania dotyczące wpływu podróży kosmicznych na ciało człowieka, ale również pomogą ulepszyć terapie chorób autoimmunologicznych i nowotworowych, między innymi białaczek czy chłoniaków. Pomysł na projekt zrodził się w ramach studenckiego konkursu Direction:Space, w którym zdecydowaliśmy się wziąć udział, i po półrocznej pracy wygraliśmy grant na rozwój naszego pomysłu.

Zadaniem w konkursie dla studentów i doktorantów polskich uczelni, było stworzenie projektu badawczego, który mógłby zostać zrealizowany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). 

Grant na rozwój prototypu eksperymentu, opiekę mentorską, a także zaproszenie na wyjazd studyjny do ośrodka CERN oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) otrzymały trzy drużyny, w tym zespół w składzie: Emilia Malik (SUM), Julia Karpierz (SUM), Anna Zielazek (SUM), Jędrzej Sztajura (ŚUM), Miłosz Knura (Szkoła Doktorska SUM) i Michał Piotrowski (UJ Collegium Medicum).

- Całe znane nam życie rozwijało się w grawitacji ziemskiej, tym samym mamy relatywnie małą wiedzę na temat możliwości rozwoju organizmów poza naszą planetą. Prowadzimy badania nad wpływem zmniejszonej grawitacji i obecności promieniowania kosmicznego na komórki hematopoetyczne CD34+. Badania wcześniejszych autorów sugerują, że pobyt tych komórek w symulowanej mikrograwitacji nadaje im niezwykłych właściwości. Nasze badania mają na celu rozwinięcie i zweryfikowanie tej hipotezy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Chcemy sprawdzić wpływ przedłużonych misji kosmicznych na ciało człowieka oraz zweryfikować możliwość wykorzystania komórek stymulowanych warunkami zmniejszonej grawitacji w medycynie ziemskiej – mówi Emilia Malik 4 rok WNMK, Liderka HematopoiesISS Team. Organizatorami konkursu "Direction: Space" są: Fundacja Empiria i Wiedza oraz Fundacja New Space. Pomysłodawcą konkursu był polski astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Sławosz Uznański.


Dane wysyłającego:
Agata Pustułka

Galeria zdjęć

obraz dekoracyjny
Najnowsze wiadomości
© Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Portal SUM