Kosmiczna współpraca

50%
11 paź 2024

Za nami uroczyste otwarcie Centrum Technologii Kosmicznych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie studenci i studentki będą mogli doskonalić dotychczasowe projekty z obszaru inżynierii kosmicznej i mechatronicznej. W wydarzeniu, które odbyło się początkiem października Śląski Uniwersytet Medyczny reprezentował Prorektor ds. Rozwoju i Transferu Technologii ŚUM, Prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała.

 – Cieszę się, że mogłem reprezentować naszą Uczelnię i wziąć udział w otwarciu nowego Centrum Technologii Kosmicznych. Współpraca ŚUM z AGH w ramach Akademickiej Sieci Kosmicznej stanowi ważny krok w kierunku interdyscyplinarnych badań i rozwoju technologii na rzecz eksploracji kosmosu, szczególnie w aspekcie badań nad procesami starzenia i bioinżynierii – ocenił Prorektor ds. Rozwoju i Transferu Technologii ŚUM, Prorektor Edward Wylęgała, prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała. 

 Współpraca ŚUM z AGH w ramach Akademickiej Sieci Kosmicznej obejmuje badania nad technologiami kosmicznymi, co stanowi solidną podstawę dla dalszego rozwoju tej nowoczesnej dziedziny. AGH dynamicznie rozwija się w obszarze inżynierii kosmicznej, co zaowocowało przystąpieniem do prestiżowego projektu UNIVERSEH (Europejski Uniwersytet Kosmiczny dla Ziemi i Ludzkości). W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na badania i innowacje zbudowano infrastrukturę, która służyć będzie zarówno naukowcom, jak i studentom realizującym projekty związane z technologiami kosmicznymi. W ramach Centrum Technologii Kosmicznych (CTK) AGH powstała nowoczesna jednostka badawcza, która zajmuje się m.in. rozwojem materiałów do zastosowań kosmicznych, misji satelitarnych, astrobiologii oraz technologii eksploracji zasobów kosmicznych. 

Nowy obiekt wyposażony będzie w zaawansowane laboratoria, w tym unikalne na skalę światową laboratorium do symulacji warunków księżycowych. Szczególnie wyróżniającym się urządzeniem będzie tzw. „brudna komora termiczno-próżniowa”, która umożliwia testowanie urządzeń w warunkach zbliżonych do tych panujących na Księżycu. W nowym budynku CTK AGH planowane są również laboratoria biologii kosmicznej, kosmicznej inżynierii biomedycznej, czujników oraz badań materiałowych, które przyczynią się do badań nad starzeniem się w kosmosie, a także nad właściwościami materiałów w ekstremalnych warunkach. Dzięki tej inwestycji, naukowcy oraz studenci AGH będą mieli dostęp do światowej klasy infrastruktury badawczej, umożliwiającej prowadzenie zaawansowanych eksperymentów kosmicznych. Prof. Tadeusz Uhl, Dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych AGH  stwierdził ,,W nowej siedzibie stworzymy warunki do pracy i badania zarówno ludzi, jak i urządzeń, które mają pracować w typowych warunkach kosmicznych.” 

Koszt budowy nowego obiektu wyniósł 40,2 mln zł, a powierzchnia użytkowa budynku to 2 876 m².


Dane wysyłającego:
Dominika Kardynał

Galeria zdjęć

Budynek CTK AGH
Prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała wraz z Prof. Tadeuszem Uhl, Dyrektorem Centrum Technologii Kosmicznych AGH
Korytarz budynku CTK AGH
aparatura CTK AGH
Najnowsze wiadomości
© Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Portal SUM