Kim jest koordynator medyczny?

50%
06 lut 2023

22-24 marca 2023 roku na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach odbędzie się konferencja, która poświęcona będzie pracy koordynatorów medycznych, a szczególnie pracy koordynatorów onkologicznych. Wydarzenie w postaci I Ogólnopolskiej Konferencji Koordynatorów Opieki Onkologicznej pt.: "Innowacje w opiece nad pacjentem onkologicznym", będzie świetną okazją aby przekazać szerszemu gremium niezbędne informacje o zawodzie koordynatora.

O koordynatorach pacjenta mówi się już długo. W 2015 r. w polskim systemie ochrony zdrowia został wprowadzony tzw. „pakiet onkologiczny", a wraz z nim funkcja koordynatora onkologicznego. Głównym celem wynikającym z założeń systemowych było opieka nad pacjentem z chorobą nowotworową - mówi dr n. o zdrowiu Eliza Działach, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Opieki Onkologicznej.

Poprzez opiekę w tym przypadku rozumie się koordynowanie procesu diagnostyczno-leczniczego w ten sposób, aby prowadzone działania były możliwie szybkie i skuteczne, a pacjent nie odczuł na żadnym etapie tych działań, że jest pozostawiony bez wsparcia. Można powiedzieć, że głównym zadaniem koordynatora w myśl „pakietu" było monitorowanie przebiegu leczenia i prowadzenie dokumentacji medycznej – dodaje dr n. o zdrowiu Mateusz Grajek, Zakład Zdrowia Publicznego, Wydział Nauk o Zdrowiu w Bytomiu Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Konieczność zaistnienia koordynatorów jako swoistego przewodnika pacjenta po zawiłościach systemu ochrony zdrowia zauważono również w innych sektorach medycyny. Koordynatora doczekała się podstawowa opieka zdrowotna, kardiologia, ginekologia, transplantologia, medycyna ratunkowa i wiele innych. Dużo mówi się o koordynatorach w stanach chorobowych i po zabiegach operacyjnych. Dlatego obecnie definiuje się te funkcję bardziej jako koordynatora medycznego. – kontynuuje dr Grajek.

Aktualne działania zarządzanego przeze mnie Stowarzyszenia mają na celu promowanie wiedzy nt. koordynatorów medycznych, ale także ustanowić koordynatorów zawodem medycznym, a nie funkcją, która dodatkowo pełnią osoby przeszkolone do obowiązków związanych z koordynacją procesu diagnostyczno-leczniczego – wspomina dr Działach.

Na Śląskim Uniwersytecie Medycznym od roku akademickiego 2022/2023 działają studia na kierunku Koordynator Medyczny. Studenci tych studiów mają szanse zapoznać się ze specyfiką pracy koordynatora medycznego w placówkach ochrony zdrowia różnego szczebla. Podczas studiów oprócz stricte medycznych umiejętności zostają wyposażeni w kompetencje menadżerskie i psychospołeczne, które potrzebne są w tym zawodzie, aby efektywnie zarządzać przepływem informacji, ale także holistycznie traktować każdy przypadek napotkany podczas kariery zawodowej. – wyjaśnia dr Grajek

Najnowsze wiadomości
© Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Portal SUM