Starzenie się człowieka jest postępującym i jednokierunkowym procesem, który zaczyna się już w… młodości. - Nikt z nas nie akceptuje tego że się starzeje, dlatego staramy się zamaskować objawy związane z upływającym czasem – farbujemy siwe włosy, stosujemy ujędrniające kremy, wstrzykujemy botoks, a mężczyźni łysiejący przeszczepiają sobie włosy – mówi dr hab. n. med. Agnieszka Batko-Szwaczka, kuratorka Tygodnia Starości, a także Kierownik Kliniki Geriatrii Katedry Chorób Wewnętrznych Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach.
Tydzień poświęcony seniorom zaczyna się już w poniedziałek. Jest zorganizowany w ramach 50 tygodni nauki Europejskiego Miasta Nauki, Katowice 2024. (Kompletny program tygodnia znajduje na www.sum.edu.pl)
Jednym z ważnym pojęć dotyczących starzenia się, nie tylko w wymiarze osobniczym, ale także społecznym, jest zdrowe starzenie się (healthy aging).
Według WHO, zdrowe starzenie to proces rozwoju i utrzymania sprawności (zdolności) funkcjonalnej, która umożliwia zachowanie dobrego samopoczucia w starszym wieku. - Sprawność funkcjonalna umożliwia starszej osobie realizowanie tego, co uważa ona za wartościowe, a podstawowym wymiarem zdrowego starzenia się jest zachowanie niezależności od opieki drugiej osoby w codziennym funkcjonowaniu – wyjaśnia ekspertka SUM.
Wbrew przekonaniu wielu osób, stan zdrowia zależy przede wszystkim od każdego osobiście, od naszego stylu życia, a w znacznie mniejszym stopniu od dostępu do opieki zdrowotnej.
Jeżeli chcesz się zdrowo zestarzeć i długo cieszyć się sprawnością:
- Nie pal papierosów i nie nadużywaj alkoholu,
- Odżywiaj się prawidłowo, pij wodę, ogranicz sól i cukier,
- Ruszaj się regularnie, wstań z kanapy, idź na spacer,
- Staraj się utrzymywać należną masę ciała,
- Wysypiaj się,
- Unikaj stresu,
- Ćwicz pamięć, czytaj książki, rozwiązuj krzyżówki,
- Utrzymuj kontakty z innymi, nie izoluj się w domu,
- Jeżeli pojawi się choroba koniecznie idź do lekarza, stosuj się do zaleceń,
- Myśl pozytywnie!
Dane wysyłającego
Agata Pustułka