Wczoraj w Senacie RP z udziałem minister zdrowia Izabeli Leszczyny został uroczyście zainaugurowany Rok Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki. Pierwszym z cyklu wydarzeń była konferencja „Zadbajmy o dobrostan”. W wydarzeniu wziął udział JM Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Tomasz Szczepański. Wśród gości znaleźli się: parlamentarzyści, lekarze, eksperci, kuratorzy oświaty, przedstawiciele samorządu terytorialnego, służb sanitarnych i organizacji pacjenckich.
- Mam nadzieję, że Rok Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki przyczyni się do wzrostu świadomości Polek i Polaków o znaczeniu profilaktyki dla ich stanu zdrowia. Jestem dumna, że Senat ustanowił Rok Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki, bo w ten sposób przypominamy, także my, politycy, że o własne zdrowie trzeba dbać, najlepiej od dziecka – powiedziała Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa – Błońska. Jej zdaniem bardzo potrzebne jest informowanie wszystkich, i tych najmłodszych, i tych najstarszych, w jaki sposób mądrze dbać o swoje zdrowie.
- Ani mądrość przodków, ani współczesne dowody naukowe na to, że lepiej zapobiegać chorobom niż je leczyć nie przekonują Polaków, a to oznacza, iż trzeba podjąć inne niż dotychczasowe działania dotyczące profilaktyki i jej promocji - stwierdziła minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Resort, którym kieruje, zamierza przeorientować spojrzenie na profilaktykę. M.in. program „Profilaktyka 40 Plus” zostanie zastąpiony przez program „Moje zdrowie”. Obejmie on wszystkie osoby dorosłe i umożliwi omówienie wyników badań z lekarzem lub pielęgniarką. W ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy planowane jest zastąpienie cytologii klasycznej przez test HPV HR na obecność wysokoonkogennych typów wirusa HPV. Przygotowywana jest też zmiana przepisów w celu wprowadzenia zakazu sprzedaży e-papierosów osobom poniżej 18. roku życia.
- To niezwykle ważne informacje dla pacjentów, stwarzające możliwość szybkiego działania dla dobra swojego zdrowia, ale też wzmacniające czujność onkologiczną i rezygnację z zachowań szkodliwych dla zdrowia – stwierdził prof. Tomasz Szczepański, Rektor ŚUM. Jak zauważył nowy przedmiot poświęcony edukacji zdrowotnej, który ma być wprowadzony do szkół od roku 2025/2026, spowoduje że najmłodsze pokolenia zdobędą wiedzę niezbędną, by wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie i na co zwracać szczególną uwagę.
Kolejne wspólne przedsięwzięcie ministerstw edukacji i zdrowia to ogłoszony we wrześniu 2024 r. program dotyczący szczepień w szkołach uczniów od 9. do 14. roku życia przeciw wirusowi HPV. Zgłosiło się do niego 36 proc. szkół.
- Dobrostan to subiektywnie postrzegane przez osobę poczucie szczęścia, pomyślności, zadowolenie ze stanu życia – mówiła przewodnicząca Komisji Zdrowia senator Beata Małecka-Libera, wyjaśniając tytuł konferencji. Jak podkreśliła, to zadowolenie zapewnia również dobry stan zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Przewodnicząca Komisji Zdrowia przedstawiła też wnioski z pracy Rady Programowej Roku Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki. Jednym z nich jest przygotowanie rekomendacji i dobrych praktyk w zakresie promocji profilaktyki i edukacji zdrowotnej. Jak podkreśliła, nowy Narodowy Program Zdrowia powinien być adresowany przede wszystkim do dzieci i młodzieży, tak aby efektywnie kształtować postawy prozdrowotne. Poinformowała ponadto, że na stronie internetowej Senatu będzie można śledzić wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Roku Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki.
Diagnozę stanu zdrowia populacji Polski przedstawił dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego dr Bernard Waśko. Jak podkreślił, Polaków charakteryzują gorsze wskaźniki dotyczące oczekiwanej długości życia w stosunku do średniej dla krajów UE oraz wyższa śmiertelność możliwa do uniknięcia. Oczekiwana długość życia Polek i Polaków jest wyraźnie krótsza niż w innych państwach UE. Różnica to aż 4–5 lat w przypadku mężczyzn (w stosunku do krajów tzw. piętnastki różnica wynosi 8 lat) i 2–3 lata w przypadku kobiet. Według danych GUS z 2023 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wynosiło 74 lata 7 miesięcy, a kobiet – 82 lat. Ekspert podkreślił, że w Polsce, podobnie jak w innych krajach UE, umieralność wśród mężczyzn jest wyższa w porównaniu do kobiet, ale skala tego zjawiska jest znacznie większa niż w większości krajów europejskich. - Różnica ta jest zbyt duża i utrzymuje się od wielu lat. Przyczyną nie może być tylko biologia i genetyka” – ocenił dr Bernard Waśko. Zwrócił też uwagę na osłabienie tempa wzrostu oczekiwanej długości życia kobiet i mężczyzn od 2015 r. Z przeprowadzonych w 2019 r. badań na temat oceny stanu zdrowia przez Europejczyków wynika, że w porównaniu do przeciętnej w UE zły stan zdrowia deklarowało więcej Polaków, szczególnie po 55. roku życia. Z kolei według danych GUS z 2023 r. średni wiek mężczyzn, którzy nie czują się chorzy to ok. 61 lat, a w przypadku kobiet – 65 lat.
Naukowcy ŚUM wezmą czynny udział w wydarzeniach dotyczących Roku Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki. Już 10 marca zorganizujemy konferencję „Profilaktyka w pediatrii i nefrologii”.
Źródło senat.gov.pl
Dane wysyłającego:
Agata Pustułka