Gdy dieta jest formą leczenia. Książka naukowców SUM

50%
06 wrz 2023

Dietetycy i psychodietetycy z Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego napisali książkę pt. Postępowanie dietetyczne w pediatrii. To niezwykle ważna pozycja zwłaszcza w dobie epidemii otyłości, bo dzieci na każdym etapie rozwoju potrzebują określonych składników odżywczych i pokarmowych, aby prawidłowo wzrastać i nabierać sił.

- Nawyki żywieniowe utrwalone w dzieciństwie pozostają z nami na całe życie – mówi dr Agnieszka Białek – Dratwa, dietetyk, jedna ze współautorek książki, obok dr Karoliny Krupy – Kotary i prof. Elżbiety Szczepańskiej.

Jak wyjaśnia dr Białek-Dratwa w pediatrii często wymagane jest wprowadzenie bardzo ścisłej diety jako jednej z najważniejszych form leczenia. – Celiakia, fenyloketonuria, alergie pokarmowe to tylko przykładowe choroby związane z konkretnymi ograniczeniami żywieniowymi.

- W poszczególnych rozdziałach omówiliśmy zasady żywienia w chorobach, w których dieta należy do podstawowych elementów terapii. A wszystko oparte jest o najnowszą wiedzę medyczną, dietetyczną z wykorzystaniem Evidence Based Medicine. W podręczniku znalazły się informacje m.in.

o motywacji i prowadzeniu rozmowy z pacjentem pediatrycznym i jego rodzicami,  o postępowaniu żywieniowym w alergiach, w tym alergii na białko mleka krowiego, o diecie w celiakii, fenyloketonurii, cukrzycy typu 1, nadciśnieniu tętniczym, w PCOS,  jak postępować z dziećmi, które mają awersje pokarmowe m.in neofobię żywieniową (lęk lub niechęć d próbowania nowej lub nieznanej żywności), jak prowadzić dietę ketogeniczną u dzieci z padaczką lekooporną,  jak wspomóc małego pacjenta z chorobą nowotworową,  jakie probiotyki stosować u dzieci i po co – wymienia dr Karolina Krupa – Kotara.


Dane wysyłającego:
Agata Pustułka

Najnowsze wiadomości
© Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Portal SUM