Dwudniowe zmagania młodych adeptów fizjologii w ramach konkursu Wielka Synapsa dobiegły końca. Studenci SUM zajęli drugie miejsce!

31 maj 2023

Za nami piąta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Fizjologicznej Wielka Synapsa 2023. Reprezentanci 15 uniwersytetów medycznych z całej Polski popisali się  szeroką wiedzą zarówno z fizjologii podstawowej, jak i klinicznej. W gronie najlepszych znaleźli się m.in. studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego  oraz Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W imieniu Władz Uczelni uczestników wydarzenia przywitał prof. dr hab. n. med. Jerzy Stojko, Prorektor ds. studiów i studentów SUM. Organizatorem piątej edycji konkursu była Katedra Fizjologii SUM.

W pierwszym dniu uczestnicy konkursu indywidualnego zmierzyli się z zadaniami testowymi. Na udzielenie odpowiedzi na sto pytań mieli sto minut. Dziesięciu najlepszych uczestników przystąpiło do kolejnego etapu, polegającego na wybraniu TAK lub NIE na zadane pytania. Ta część konkursu wyłoniła laureatów dwóch pierwszych miejsc:

•     Adriana Bednarka  z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,
  •     Nataniela Żochowskiego  z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego,

Ex aequo trzecie miejsce zajęły dwie osoby w związku z czym konieczna była dogrywka, w której bezkonkurencyjna okazała się Paula Grabiś, reprezentantka Uniwersytetu Zielonogórskiego.

W drugim dniu konkursu 15 zespołów trzyosobowych przystąpiło do wykonania szeregu zadań praktycznych i obliczeniowych.  Na pięciu stanowiskach eksperci sprawdzali wiedzę studentów z zakresu hemodynamiki,  podstaw elektrokardiografii i pracy serca.  Studenci mieli za zadanie zmierzyć ciśnienie tętnicze,  osłuchać pacjenta, wskazując poszczególne tony serca,  czy też zinterpretować zapis elektrokardiograficzny.  Na dwóch stanowiskach weryfikowano ich wiedzę z zakresu norm wyników laboratoryjnych a  także poproszono o wykonanie kilku zadań przydatnych w praktyce lekarskiej, np.

Posługując się poniższymi wynikami badań pacjenta, oblicz przepływ krwi przez nerki.

• Hematokryt: 46 %
  • Klirens kreatyniny: 135 ml/min
  • RPF (renal plasma flow-przepływ osocza przez nerki)= 678 ml/min
  • Liczba czerwonych krwinek- 4,78 mln
  • Poziom hemoglobiny: 14 g/dl

lub:

Oblicz wydatek energetyczny mężczyzny o masie 70 kg, wykonującego wysiłek na bieżni mechanicznej w intensywności 10 MET, przez 10 minut.

• MET= 3,5 mlO2/kg/min.
  • RQ= 0,85
  • Równoważnik kaloryczny tlenu = 4,86 kcal/LO2

Po czterech godzinach intensywnej pracy w  atmosferze zdrowej rywalizacji,  burzy mózgów i niezwykłych emocji  wyłoniono trzy najlepsze zespoły:

1. Natalia Suchecka, Barbara Sradomska oraz Julia Kokocińska z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
  2. Magdalena Żogała, Mateusz Kasprzak oraz Kamil Szeglowski ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
  3. Adrian Bednarek, Stanisław Felis oraz Jan Jurak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Wszystkie zespoły reprezentowały niezwykle wysoki poziom. Różnice punktowe pomiędzy zespołami plasującymi się na podium nie przekraczały 5 punktów. Nagrody wyróżnionym wręczyli prof. SUM dr hab. n. med. Damian Czyżewski, Prorektor Ds. Klinicznych oraz prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Tomasz Francuz, Dziekan Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach.

Atrakcją dla wszystkich uczestników konkursu było zwiedzanie jednej z największych historycznych i architektonicznych atrakcji Katowic – górniczego osiedla Nikiszowiec.

Jesteśmy niezwykle dumni, że zaszczyciło nas swoją obecnością tak wielu  uczestników, za co bardzo dziękujemy.  Pełni podziwu dla waszej wiedzy życzymy Wam byście zawsze czerpali z nauki dużo radości.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom. Widzimy się za rok, tym razem w Olsztynie!

Projekt: „V Ogólnopolski konkurs wiedzy fizjologicznej - Wielka Synapsa” został dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach Programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” w latach 2022-2024 #MetropoliaNauki.

Dominika Kardynał