Polska jest bardzo znaczącym rynkiem przemysłu kosmetycznego. Branża ta określona jako relatywnie odporna na zawirowania rynkowe. Stawia jednak na tworzenie nowego kierunku działania, opartego przede wszystkim o personalizację wyrobów oraz dostosowanie ich do indywidulanych potrzeb organizmu odbiorcy, przy równoczesnej trosce o środowisko naturalne w trakcie produkcji.
Rozmowa z dr hab. n. farm. Anną Rzepecką -Stojko, kierownikiem Zakładu Technologii Środków Leczniczych Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
Skąd pomysł, by Śląski Uniwersytet Medyczny utworzył kierunek chemia kosmetyczna? Czego mogą oczekiwać studenci, którzy go wybiorą ?
Chemia kosmetyczna to kierunek studiów, podczas których studenci zdobędą wiedzę m.in. o surowcach stosowanych w produkcji kosmetyków zarówno pochodzenia naturalnego jak i syntetycznego, w tym z użyciem metod in vitro, a także z zakresu recepturowania i kontroli jakości kosmetyków z wykorzystaniem nowoczesnych metod analitycznych i specjalistycznej aparatury. Zdobędą, co niezwykle ważne, wiedzę praktyczną, gdyż praktyki zawodowe będą realizowane w lokalnych zakładach produkujących kosmetyki oraz produkty chemii gospodarczej, co umożliwi uzyskanie kompetencji w zakresie zarządzania poszczególnymi etapami procesu projektowania i produkcji preparatów kosmetycznych. Jednym słowem absolwent będzie posiadał wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne z zakresu poszukiwania, wytwarzania, testowania i modyfikowania produktów kosmetycznych, przy dobrej znajomości ich oddziaływania na organizm człowieka oraz na środowisko. Będzie osobą otwartą na innowacje, rozumiejącą istniejące zjawiska ekonomiczne i prawne dzięki czemu będzie poszukiwaną, specjalistyczną i konkurencyjną kadrą na rynku pracy. To ogromnie ważne, by tworzyć kierunki, których ukończenie gwarantuje ciekawy, potrzebny na rynku pracy zawód.
Utworzenie nowego kierunku to autorska koncepcja wypracowana przez pracowników Wydziału Nauk Farmaceutycznych SUM…
Biorąc pod uwagę prognozy i wyzwania stojące przed sektorem kosmetycznym w Polsce, a także uwzględniając analogiczne elementy w sektorze nauki i edukacji w opracowaniu programu kształcenia na kierunku Chemia kosmetyczna uwzględniliśmy kluczowe elementy odzwierciedlające rynek kosmetyków w kraju i w Europie. Według Cosmetics Europe Polska jest bardzo znaczącym rynkiem przemysłu kosmetycznego. Branża ta określona jako relatywnie odporna na zawirowania rynkowe, ale stawia obecnie na tworzenie nowego kierunku działania opartego głównie o personalizację wyrobów, ich dostosowania do indywidulanych potrzeb organizmu odbiorcy, przy równoczesnej trosce o środowisko naturalne w trakcie produkcji. Rozwój biotechnologii, medycyna spersonalizowana, „bezpieczna chemia”, nowoczesne technologie stwarzają ogromne możliwości tworzenia i wykorzystania komponentów kosmetyków, leków i ich pochodnych. Zaplecze naukowo-badawcze, doświadczenie wyspecjalizowanej Kadry naszego Wydziału, która od wielu lat kształci farmaceutów, analityków medycznych,biotechnologów i kosmetologów, spełnia oczekiwania rynku gospodarczego - możliwość personalizacji branży kosmetycznej poprzez powiązanie jej z medycyną, farmacją i biotechnologią, a dostęp do nowych, udoskonalonych i bezpiecznych systemów syntezy, w tym biosyntezy, technologii, w tych biotechnologii i nanotechnologii wpisuje się w potrzebę budowania wzrostu świadomości społecznej, etycznej i środowiskowej.
Można powiedzieć, że celem edukacji na nowym kierunku jest wykształcenie konkurencyjnej na rynku, nowoczesnej kadry ?
Tak. Z nowoczesną, szeroką wiedzą. To właśnie ci specjaliści posiadając wiedzę z zakresu farmacji, chemii, technologii, biotechnologii oraz kosmetologii będą poszukiwaną, specjalistyczną i konkurencyjną kadrą na rynku pracy. Interdyscyplinarne założenia programu studiów umożliwiają studentom nabycie umiejętności przeprowadzenia, ale również opracowania procedur związanych z tworzeniem różnorodnych typów produktów kosmetycznych, w tym udział w pracach badawczo-rozwojowych z zakresu poszukiwania nowych, innowacyjnych rozwiązań obejmujących obok standardowych kosmetyków, nutrikosmeceutyki i biokosmeceutyki. Dzięki tej wiedzy i zdobytym umiejętnościom z zakresu różnych obszarów dyscyplin naukowych absolwent będzie osobą, która potrafi wykonywać zadania charakterystyczne dla przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego, bazujące na najnowszych osiągnieciach z obszaru technologii, w tym biotechnologii.
Jednocześnie kierunek wpisuje się w długą historię produkcji kultowych kosmetyków w Polsce.
Historia polskiego przemysłu kosmetycznego sięga lat 20-tych ubiegłego wieku. To wtedy powstały pierwsze firmy kosmetyczne działające na skalę przemysłową takie jak Miraculum, Ewa, Celia, czy Uroda, produkujące kosmetyki kolorowe, kosmetyki pielęgnacyjne i zapachy dla wszystkich krajów dawnego Bloku Wschodniego i niezwykle popularne. Budowane w tym okresie doświadczenie i infrastruktura produkcyjna zapewniły potem udany start przemysłu kosmetycznego w warunkach gospodarki wolnorynkowej, gdy zakłady produkcyjne sprywatyzowano, a ich nabywcami zostały światowe koncerny kosmetyczne.
W efekcie dzisiejszy przemysł kosmetyczny w Polsce to niespotykana w skali europejskiej mieszanka globalnych koncernów kosmetycznych, dużych i średnich polskich firm oraz kilkuset małych i mikroprzedsiębiorstw produkujących kosmetyki. W województwie śląskim funkcjonują firmy produkujące kosmetyki, z którymi uczelnia współpracuje naukowo lub planuje nawiązać współpracę. Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i wykształceni na nim studenci kierunku Chemia kosmetyczna stanowiliby zaplecze intelektualne zapewniającym specjalistyczne kadry dla tych firm.
Dane wysyłającego:
Agata Pustułka