76. Inauguracja Roku Akademickiego ŚUM

50%
04 paź 2024

Dziś w Auli im. prof. Witolda Zahorskiego, z udziałem Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025. Kulminacyjnym punktem wydarzenia było wyróżnienie tytułem Profesora Honorowego światowej sławy kardiologa, wieloletniego kierownika III Kliniki Kardiologii ŚUM w Górnośląskim Centrum Medycznym - prof. Michała Tendery. 

Galeria zdjęć

Rektor ŚUM, prof. Tomasz Szczepański przedstawił cele i zadania jakie stoją przed Uniwersytetem. Numer jeden to oczywiście stałe podnoszenie jakości kształcenia, a równorzędnym pozyskiwanie środków na inwestycje. Jedną z nich jest budowa Szpitala Uniwersyteckiego – Centrum Chorób Cywilizacyjnych w Gliwicach. List intencyjny w tej sprawie podpisano 20 września z wojewodą śląskim Markiem Wójcikiem, marszałkiem województwa śląskiego Wojciechem Saługą i prezydentką Gliwic Katarzyną Kuczyńską - Budką. - To bardzo ambitny cel, ale jestem pewien, że osiągalny. Nowoczesny, wielospecjalistyczny szpital jest potrzebny nie tylko Gliwicom i powiatowi gliwickiemu, ale całemu regionowi. Jest potrzebny naszemu Uniwersytetowi także jako baza naukowo – dydaktyczna. Dziękuję Pani Minister za wsparcie tych działań – mówił Rektor.

 Obecna podczas Inauguracji prezydentka Gliwic podkreśliła, że inwestycja jest konieczna, by poprawić stan ochrony zdrowia w mieście. Podziękowała minister zdrowia za sprzyjanie tej inicjatywie.

Minister Leszczyna swoje przemówienie poświęciła przyszłości kształcenia nowych kadr medycznych. 

– Zwracam się do tych, którzy są przyszłością medycyny i przyszłością systemu ochrony zdrowia w Polsce – rozpoczęła i podkreśliła, iż kompetencje, doświadczenie, konieczność permanentnego doskonalenia się i kształcenia to wszystko w bardzo wielu zawodach jest wystarczające do tego żeby być w swoim zawodzie dobrym, ale to na pewno nie wystarczy do tego żeby być dobrym lekarzem, dobrą pielęgniarką, dobrym ratownikiem bo każdego dnia każda z tych osób podejmuje ryzyko i bierze odpowiedzialność za zdrowie i życie pacjentów.

- Zdrowie i życie czyli dwie najważniejsze i największe wartości dla każdego z nas. Zawód lekarza i inne zawody medyczne są w sposób szczególny uwikłane w wartości, które są immanentną częścią Waszych kompetencji. Wrażliwość, szacunek, delikatność, wyrozumiałość to są wartości, które w relacji z pacjentami są równie istotne jak wasze przygotowanie merytoryczne i Wasze kompetencje zawodowe. Zobaczyć w pacjentach ludzi szukających pomocy, często ratunku to jest zadanie i bardzo ważna część Waszego zawodu. I bardzo proszę żebyście o tym pamiętali. To świetnie, że będziecie świetnymi medykami, ale bądźcie też dobrymi ludźmi. I to jest oczywiście apel nie tylko do studentów kierunku lekarskiego, ale apel do wszystkich studentów kierunków medycznych, a także do Państwa profesorów, mentorów i wykładowców akademickich. Etyka jest częścią medycyny i bardzo proszę o to żebyście pamiętali o tym podczas całego procesu kształcenia medycznego, o humanizacji tego procesu bo Wasi studenci będą takimi lekarzami na jakich ich tutaj na tej Uczelni wychowacie – oceniła pani minister. 

W swoim wystąpieniu Rektor ŚUM, dziękując Minister Zdrowia za zaszczycenie swoją obecnością Inauguracji mówił o obecnych i przyszłych przedsięwzięciach oraz osiągnięciach ŚUM.

   – W 2024 rok wkroczyliśmy z nadzieją, że wszystkie rozpoczęte przez Władze ŚUM przedsięwzięcia powiodą się, co jeszcze bardziej wzmocni naszą pozycję jako Uczelni – ocenił Rektor.  O potencjale ŚUM świadczy m.in. dobra kondycja sześciu szpitali klinicznych, w których tylko w 2023 roku hospitalizowano blisko 180 tysięcy pacjentów, zaś z pomocy przyszpitalnych przychodni skorzystało niemal 600 tysięcy osób. Poza tym hospitalizowaliśmy także ponad 25 tysięcy pacjentów spoza regionu. Jest to związane m.in. z tym, iż szpitale kliniczne ŚUM jako jedyne w Polsce oferują pionierskie procedury medyczne – wyjaśniał Rektor.

 Prof. Szczepański w sposób szczególny powitał studentów, którzy rozpoczynają swoją wielką przygodę z medycyną. Jako Uczelnia oferujemy możliwość studiowania na 21 kierunkach. Co ważne oprócz tradycyjnie popularnego kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego wielu młodych ludzi wybrało pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapię, ratownictwo, farmację, analitykę medyczną, dietetykę oraz nowe oferty jaką jest m.in chemia kosmetyczna. Co ważne, po raz pierwszy uruchamiamy studia w języku angielskim na kierunku pielęgniarstwo I stopnia, gdzie przyjęto 24 osoby, głównie z Afryki, Nigerii, Rwandy oraz Azji i przede wszystkim z Indii.

By zapewnić większy dostęp do pomocy lekarskiej, już drugi raz ŚUM przeprowadził rekrutację do naszej Filii kierunku lekarskiego w Bielsku-Białej, gdzie zgłosiła się rekordowa liczba kandydatów, 18 na jedno miejsce. – Tworząc filię odpowiedzieliśmy na oczekiwania mieszkańców i władz Podbeskidzia oraz wszystkich środowisk samorządowych, politycznych. Przed nami stworzenie docelowej siedziby kierunku w historycznym centrum Bielska-Białej na Placu Fabrycznym – dodał Rektor.

Prof. Szczepański podkreślił coraz większą aktywność naukową naszych studentów.  Na  wielkie uznanie zasługuje niezwykła aktywność Studenckiego Towarzystwa Naukowego ŚUM oraz wszystkich kół naukowych – zarówno w formie organizacji konferencji, m.in. konferencja SIMC – z imponującą liczbą ponad 400 uczestników z całego świata, jak i aplikacji o granty i nagrody. Członkowie STN coraz częściej sięgają po krajowe i międzynarodowe laury podczas licznych konkursów. Aplikują też i otrzymują coraz więcej grantów, by spełniać swoje ambicje naukowe. Zadowoleniem napawa fakt, że Ministerstwo Nauki na program „Studenckie Koła Naukowe Tworzą Innowacje” przyznało nam ponad pół miliona złotych, a w ramach programu „Doskonała Nauka” otrzymaliśmy kwotę prawie 200 tys. złotych. Równocześnie naszych studentów wspierał Program „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej – dodał Rektor. 

W tym dniu nie mogło zabraknąć wypowiedzi przewodniczącego Samorządu Studenckiego ŚUM Kamila Nikela. 

  – Szczególne słowa powitania kieruję do studentów pierwszego roku. Rozpoczynacie dziś podróż, która z całą pewnością na zawsze zmieni Wasze życie. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach to miejsce, gdzie pasja do nauki, zaangażowanie i ciężka praca prowadzą do realizacji wielkich marzeń. Przed Wami czas intensywnej nauki, ale także czas, który pozwoli Wam rozwinąć swoje horyzonty i stać się profesjonalistami, jakimi pragniecie być. W tym wyjątkowym dniu warto przypomnieć, że życie akademickie to coś więcej niż tylko nauka. To przestrzeń do rozwijania pasji, odkrywania nowych zainteresowań oraz budowania relacji, które będą towarzyszyć Wam przez całe życie – stwierdził Kamil Nikel. 

 Uroczystość nadania tytułu profesora honorowego prof. Michała Tendery przebiegła w bardzo podniosłej atmosferze. Laudację wygłosił prof. Wojciech Wojakowski, następca prof. Tendery w III Klinice oraz prorektor ds. współpracy międzynarodowej ŚUM. Jego wystąpienie zawierało wątki osobiste. Prof. Wojakowski podkreślił rolę rodziny, która zawsze wspierała prof. Tenderę. – Mój mistrz, mój mentor udostępnił mi do prezentacji kilka osobistych fotografii. To niezwykle budujące, że na każdym, na którym jest z żoną, byłą Rektor ŚUM prof. Ewą Małecką – Tenderą są uśmiechnięci – mówił prof. Wojakowski.

Przypomniał imponujący dorobek prof. Tendery, absolwenta naszej Alma Mater, który jako jedyny Polak był m.in. prezesem Zarządu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Opisanie wszystkich wyróżnień, publikacji, funkcji jest w tak krótkim tekście niemożliwe. Jak wspomniał prof. Wojakowski niezwykle istotne są osobiste przymioty prof. Tendery. Zawsze wspierał młodszych kolegów, dopingował ich do prowadzenia prac naukowych i publikacji w renomowanych czasopismach medycznych. - Chciałem podziękować w imieniu swoim i całego zespołu III Katedry Kardiologii, a także w imieniu Pani Klaudii Rogowskiej, Dyrektor Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach za to, że mogliśmy z Panem Profesorem pracować, uczyć się i nazwać Pana swoim mistrzem – mówił prof. Wojakowski.

Jak stwierdził w swoim wykładzie prof. Tendera pt. „Uniwersytet – wczoraj, dziś, jutro” znacznie łatwiej był profesorem niż Człowiekiem. – Nie wystarczy bowiem być tylko dobrym lekarzem, ratownikiem, pielęgniarką, ale przede wszystkim dobrym człowiekiem, pełnym empatii dla chorych.

Nowy Profesor Honorowy SUM przedstawił też swój osobisty dekalog lekarza. Skupiał się na kilku wątkach, z których najważniejsze było solidne wykształcenie, sięganie po ambitne cele i przede wszystkim stosunek do chorego.

Dekalog Uczonego wg. prof. Michała Tendery

I  Zadawaj sobie (i innym) proste, dziecinne pytania:
„Co to?” i „Dlaczego?”.

VI  Jeśli masz genialną, nowatorską koncepcję, przeszukaj ponownie piśmiennictwo.

II  Pamiętaj, że nie ma głupich pytań; są tylko głupie odpowiedzi.

VII  Szanuj młodych, pozwól im rozwijać się samodzielnie (pod życzliwą kontrolą).

III Ucz się od innych (starszych i młodszych), ale myśl swoje.

VIII  Tytuł naukowy (profesor) traktuj jako zobowiązanie, a nie zakończenie działalności naukowej. 

IV  Jeśli Twoja opinia jest odmienna niż zdanie innych, nie bój się jej wyrażać. Niezależnie od wieku, nie oznacza to, że nie masz racji.

IX  Miej szerokie horyzonty, znacznie wykraczające poza zainteresowania naukowe.

V  Miej świadomość tego, że istotą postępu jest negacja przyjętych paradygmatów.

X  Pamiętaj o tym, że znacznie trudniej jest być Człowiekiem niż Profesorem.

– Mimo iż postęp sztucznej inteligencji i jej wpływ na działanie medyków będzie coraz większy, to po drugiej stronie zawsze będzie stał cierpiący człowiek, który potrzebuje naszej pomocy, wsparcia – ocenił prof. Tendera.


Dane wysyłającego:
Agata Pustułka,
Dominika Kardynał

Galeria zdjęć

obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
Najnowsze wiadomości
© Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Portal SUM