76. Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025

50%
26 wrz 2024

Już dziś zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w 76. Inauguracji Roku Akademickiego 2024/2025, która odbędzie się 4 października 2024 r., o godzinie 11:00 w Auli A3 im. Prof. Zahorskiego w Katowicach-Ligocie. Udział w Inauguracji zapowiedziała Minister Zdrowia Izabela Leszczyna, zaś podczas uroczystości będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie - zostanie nadany tytuł Profesora Honorowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Michałowi Tenderze.

prof. dr hab. n. med. Michał TenderaMichał Tendera odbył studia medyczne w Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, uzyskując dyplom lekarza w roku 1972. W czasie studiów był związany z Kołem Studenckiego Towarzystwa Naukowego Katedry Fizjologii w Zabrzu-Rokitnicy, gdzie pracował pod kierunkiem Prof. Witolda Tuganowskiego, zajmując się elektrofizjologią komórkową serca. W czasie studiów pełnił obowiązki młodszego asystenta Katedry Fizjologii.

Po ukończeniu studiów został zatrudniony przez Śląską Akademię Medyczną i został asystentem II Kliniki Kardiologii w Zabrzu, kierowanej przez Prof. Adama Wolańskiego, a następnie Prof. Stanisława Pasyka i Prof. Jana Wodnieckiego. W tym miejscu pracował do roku 1995, przechodząc poszczególne etapy rozwoju naukowego – od asystenta do profesora. Stopień doktora uzyskał w roku 1978.

W latach osiemdziesiątych odbył półtoraroczny staż kliniczny na Uniwersytecie Vanderbildta w Nashville, a po powrocie uzyskał stopień doktora habilitowanego. W roku 1991 przyznano mu tytuł naukowy profesora. W roku 1995 objął stanowisko kierownika III Katedry i Kliniki Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, które sprawował przez 19 lat, a następnie, do roku 2023 był profesorem zwyczajnym tej katedry..

W Uczelni był członkiem senatu, przewodniczącym Senackiej Komisji ds. Nauki i prorektorem ds. nauki. W latach 1995-1998 był prezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, a w latach 2004-2006 – prezydentem European Society of Cardiology. Jest członkiem (fellow) American College of Cardiology. Był też członkiem Komitetu ds. Nauki World Heart Federation. W latach 2007-2020 był członkiem Centralnej Komisji ds. Tytułu Naukowego, a przez dwie kadencje pełnił w niej funkcję przewodniczącego Sekcji Medycznej.

Jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, członkiem czynnym Polskiej Akademii Umiejętności i członkiem Europejskiej Akademii Nauk (Academia Europaea). Był profesorem wizytującym uniwersytetów w Belgradzie i Bernie. Jest lub był członkiem rad redakcyjnych wielu czasopism naukowych, m.in. European Heart Journal i Journal of the American College of Cardiology. Jest członkiem honorowym Towarzystw Kardiologicznych Rumunii, Chorwacji, Czech, Węgier, Słowacji, Grecji i Polski, a także członkiem Towarzystwa Internistów  Polskich i członkiem zagranicznym Francuskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Główne zainteresowania naukowe Michała Tendery to leczenie inwazyjne zawału serca, rola częstości rytmu w przewlekłej chorobie wieńcowej, zastosowanie terapii komórkowej w chorobach serca, zastosowanie beta-blokerów w leczeniu ciężkiej niewydolności serca i kardiomiopatia przerostowa. Opublikował ponad 500 artykułów w polskich i międzynarodowych pismach, m.in. New England Journal of Medicine, Lancet, European Journal of Cardiology, Circulation i Journal of the American College of Cardiology. Według Work of Science jego prace mają ponad 73000 cytowań, a indeks Hirscha wynosi 81.

W latach 2014-2019 był wymieniany na liście Highly Cited Researchers Web of Science/Clarivate jako osoba znajdująca się na liście 1% najczęściej cytowanych autorów w medycynie. Od tego czasu jest obecny na liście 2% najczęściej cytowanych. Za prace naukowe i organizacyjne został uhonorowany Złotym Medalem European Cardiac Society, Złotym Medalem im. Chazowa i Złotym Medalem im. Libenskyego. W roku 2018 otrzymał nagrodę naukową Prezesa Polskiej Akademii Nauk.

Jest odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Edukacji Narodowej. W roku 2017 odmówił przyjęcia Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Michał Tendera twierdzi, że „znacznie łatwiej być Profesorem niż Człowiekiem”. Podkreśla, że jego największym sukcesem jest to, że jego następcy w klinice są lepsi od niego, co jest niezbędnym elementem postępu.

Program wydarzenia:
https://nauka.sum.edu.pl/aktualnosci/76-inauguracja-roku-akademickiego/


Zapraszamy do obejrzenia transmisji online z Inauguracji Roku Akademickiego 2024/2025:


Dane wysyłającego:
Patrycja Matusińska

Najnowsze wiadomości
© Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Portal SUM