18 Światowy Kongres Międzynarodowego Towarzystwa Fotodynamicznego (International Photodynamic Association, IPA)

50%
19 lip 2023

W dniach 10-15 lipca 2023 r. odbył się Światowy Kongres IPA w Tampere w Finlandii, w którym uczestniczyli i prezentowali wyniki badań naukowych podstawowych oraz klinicznych pracownicy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego  Pani Prof. dr hab. n. med. Aleksandra Kawczyk-Krupka oraz doktoranci Szkoły Doktorskiej lekarz Magdalena Krupka-Olek z Klinicznego Oddziału Chorób Wewnętrznych, Dermatologii i Alergologii  (promotor Prof. dr hab. n. med. Andrzej Bożek) i lekarz dent. Marcin Olek z Katedry i Zakładu Ortodoncji (promotor dr hab. n. med. Agnieszka Machorowska-Pieniążek). Autorami prac z Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej oraz Ośrodka Diagnostyki i terapii Fotodynamicznej byli Kierownik Kliniki Prof. dr hab. n. med.  Grzegorz Cieślar oraz dr n. med. Piotr Oleś i lekarz Magdalena Czarnecka-Czapczyńska, doktorantka Szkoły Doktorskiej (promotor Prof. A. Kawczyk-Krupka). Na Kongresie zostały przedstawione procedury diagnostyki i terapii fotodynamicznej stanów przednowotworowych i nowotworów skóry, jamy ustnej i przewodu pokarmowego. Zabiegi fotodynamiczne znajdują również zastosowanie w leczeniu przeciwbakteryjnym i są stosowane w w/w Ośrodku w pilotażowym badaniu klinicznym leczenia owrzodzeń podudzi, którego wyniki prezentowała prof. Aleksandra Kawczyk-Krupka. Wszyscy prezentujący zostali zaproszeni do wygłoszenia wystąpień plenarnych.

Diagnostyka i terapia fotodynamiczna są uznawane za nowe i nieinwazyjne metody diagnostyki i efektywnego leczenia zmian nowotworowych. Terapia fotodynamiczna (photodynamic therapy - PDT) jest metodą leczenia wybranych (przede wszystkim wczesnych)nowotworów i stanów przednowotworowych. Istotą tej metody jest selektywne niszczenie zmienionych chorobowo tkanek poprzez zadziałanie na nie światła laserowego o ściśle określonej długości fali. Zjawisko to umożliwia substancja – fotouczulacz, wychwytywana przez chorobowo zmienioną tkankę. Standardowo stosowanymi fotouczulaczami są porfiryny, które są komponentą hemoglobiny. Działanie fotodynamiczne wywołuje trzy typy reakcji w naświetlanej tkance: bezpośredni efekt cytotoksyczny, pośredni efekt cytotoksyczny przez okluzję naczyń krwionośnych oraz wtórne działanie immunostymulujące i prozapalne. Spośród wymienionych sposobów działania, efekt immunostymulujący wydaje się być unikalny, zważywszy, że zarówno chemio- jak i radioterapia powodują upośledzenie funkcji układu immunologicznego. Wiele prac doświadczalnych wykazało, iż w trakcie terapii fotodynamicznej dochodzi do mobilizacji komórek immunokompetentnych: nacieku limfocytów, neutrofili, makrofagów, co wskazuje na aktywację procesu zapalnego. Mediatorami tego procesu są substancje wazoaktywne, składniki C3 dopełniacza, białka ostrej fazy, proteinazy, peroksydazy, reaktywne formy tlenu, cytokiny, czynniki wzrostu oraz inne substancje biorące udział w odpowiedzi immunologicznej. Podkreśla się, iż immunomodulacyjny efekt terapii fotodynamicznej związany jest także z wpływem na angiogenezę i aktywność metastatyczną komórek nowotworowych.

Odbywający się co dwa lata Światowy Kongres Międzynarodowego Towarzystwa Fotodynamicznego ma na celu zgromadzenie naukowców i klinicystów ze wszystkich dziedzin terapii fotodynamicznej (PDT) i fotodiagnostyki (PDD) od 1986 roku. Co dwa lata IPA organizuje konferencję, aby wspierać rozwój naukowy i przyczyniać się do wdrażania procedur fotodynamicznych do praktyki klinicznej.


Dane wysyłającego:
Aleksandra Kawczyk-Krupka

Galeria zdjęć

obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
obraz dekoracyjny
Najnowsze wiadomości
© Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Portal SUM