13 i 14 marca 2025 r. w Katowicach odbędzie się 10. edycja Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC) - wiodącego wydarzenia integrującego środowisko związane z ochroną zdrowia w Polsce.
• Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC) odbędzie się 13 i 14 marca 2025 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach
• Na stronie HCC dostępne są: agenda Kongresu Wyzwań Zdrowotnych oraz formularz rejestracji/akredytacji na wydarzenie
• Kongresowi będą towarzyszyć gale wręczenia nagród w konkursach branżowych: Zdrowy Samorząd, Kobieta Rynku Zdrowia oraz Start-Up-Med
• Kongres Wyzwań Zdrowotnych to spotkanie specjalistów reprezentujących kilkanaście dyscyplin medycznych, środowisko akademickie, gospodarkę, biznes, finanse, rynek ubezpieczeniowy, organizacje pozarządowe, politykę, administrację państwową i samorządową oraz media
• Wydarzenie stało się bezprecedensowym w skali Europy forum interdyscyplinarnej dyskusji nt. opieki zdrowotnej
• W ubiegłorocznej edycji HCC wzięło udział ponad 3800 uczestników, w tym ponad 2400 stacjonarnie
X Kongres Wyzwań Zdrowotnych. O zdrowiu, bezpieczeństwie, prawie i przyszłości
W centrum dyskusji podczas X edycji HCC, jak co roku, znajdzie się krajowy system ochrony zdrowia, tym razem rozpatrywany w czterech kontekstach:
• sytuacji zdrowotnej Polaków i związanych z nią potrzeb i wyzwań;
• bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego i odporności na zagrożenia;
• zmian prawnych koniecznych dla efektywności i dostępności opieki zdrowotnej
• oraz prognoz i kierunków rozwoju.
Kongresowe debaty, wykłady i prezentacje będą dostępne stacjonarnie oraz online - na stronie internetowej wydarzenia www.hccongress.pl oraz w wybranych portalach Grupy PTWP, między innymi na stronie www.rynekzdrowia.pl.
- Kongres Wyzwań Zdrowotnych przez dziesięć lat ugruntował pozycję jednej z największych w Polsce, obok Forum Rynku Zdrowia, debat poświęconych szeroko pojętej ochronie zdrowia. W dotychczasowych edycjach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób, a Międzynarodowe Centrum Kongresowe
w Katowicach, w którym odbywa się HCC, odgrywa dzisiaj kluczową rolę na mapie profesjonalnych kongresów medycznych. Dzięki obecności wybitnych ekspertów - specjalistów kilkunastu dyscyplin medycznych i przedstawicieli świata nauki, decydentów, liderów branży farmaceutycznej i biotechnologicznej oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, podczas Kongresu toczą się żywe dyskusje, które pozwalają na wymianę poglądów i doświadczeń, a w konsekwencji na wypracowywanie nowych strategii i rozwiązań - mówi Klara Klinger, redaktorka naczelna Rynku Zdrowia.
- Siłą Kongresu Wyzwań Zdrowotnych jest jego merytoryczność - nie byłoby jej, gdyby nie wyjątkowa dbałość o zakres tematyczny wydarzenia. W tej chwili dopracowujemy agendę tegorocznej edycji, jak zawsze mocno osadzoną w bieżącym społeczno-politycznym kontekście, którym tym razem będzie m.in. prezydencja Polski w UE. Dyskusje będą nam porządkować cztery obszary tematyczne, jakie w tym roku przyjęliśmy za wiodące: zdrowie, bezpieczeństwo, prawo i przyszłość. Zaplanowaliśmy ponad 50 sesji, w ramach których w doborowym gronie poszukamy recept na największe bolączki systemu ochrony zdrowia w Polsce, docenimy to, czym warto się chwalić, przyjrzymy trendom i wyzwaniom, jakie stoją przed decydentami i branżą - dodaje Paulina Gumowska, dyrektorka segmentu wydawniczego zdrowie i lifestyle w Grupie PTWP.
Zdrowie w centrum i recepta na bezpieczeństwo
W ramach ścieżki tematycznej ZDROWIE, dyskutowane będą wyzwania związane ze specjalistyczną opieką i stylem życia. Wiele miejsca zostanie poświęcone onkologii, kardiologii czy hematologii. Nie zabraknie dyskusji o chorobach cywilizacyjnych - wyzwaniach i strategiach leczenia otyłości czy uzależnienia od nikotyny.
Kongres Wyzwań Zdrowotnych będzie okazją do wnikliwego przeanalizowania bezpieczeństwa systemu opieki zdrowotnej w Polsce, w kontekście m.in. jakości ochrony zdrowia, dostępu do świadczeń, polityki lekowej, przygotowania na kryzysy czy zarządzania ryzykiem. W ramach ścieżki tematycznej BEZPIECZEŃSTWO poruszone zostaną tematy cyberzagrożeń, roli digitalizacji w zarządzaniu opieką zdrowotną czy optymalizacji procesów organizacyjnych w szpitalach.
Legislacja, AI, ESG i pokolenie Z a medycyna
Kolejna z kongresowych ścieżek tematycznych - PRAWO - wyjdzie od tematu priorytetów ochrony zdrowia w Europie. Jakich tematów zabrakło w polskiej prezydencji w zakresie ochrony zdrowia? Jakie są priorytety Unii Europejskiej oraz plany Komisji Europejskiej w tym obszarze? O tym m.in. będą dyskutować paneliści Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Zastanowią się także, jaka jest rola prawodawstwa w zarządzaniu ochroną zdrowia i jak dostosować przepisy do nowych technologii. Na tapetę zostaną wzięte zmiany w prawie farmaceutycznym, dostępność do leków innowacyjnych w kontekście zmian legislacyjnych, wyzwania związane z refundacją leków nowej generacji, a także rola farmaceuty w systemie opieki zdrowotnej.
Czy jesteśmy gotowi na terminową realizację projektów w ramach KPO i czy istnieje lista dobrych praktyk? Jak finansować ochronę zdrowia w dobie kryzysu? Jakie zmiany wprowadzić w organizacji NFZ i jaka jest rola publiczno-prywatnych partnerstw? Te i inne tematy znajdą swoje rozwinięcie w ramach ścieżki PRZYSZŁOŚĆ. Wiele miejsca Kongres poświęci roli sztucznej inteligencji i biotechnologii w medycynie, e-zdrowiu, integracji danych medycznych, systemów i aplikacji, innowacjom w diagnostyce laboratoryjnej i obrazowej, robotyce medycznej czy telemonitoringowi.
Zdrowotny Hyde Park i konkursy branżowe
Po raz kolejny podczas Kongresu funkcjonować będzie sprawdzona i atrakcyjna formuła - scena otwarta, tworzona razem z uczestnikami, czytelnikami Rynku Zdrowia i partnerami. Przedstawiciele różnych środowisk związanych z ochroną zdrowia będą mogli poruszyć ważne dla nich kwestie. Na Zdrowotny Hyde Park złożą się prelekcje, rozmowy 1:1, dyskusje panelowe. Wszystkie wystąpienia będą transmitowane na stronie wydarzenia oraz Rynku Zdrowia, a każdy występ będzie miał kontynuację w postaci materiału wideo z tekstem przygotowanego przez zespół Rynku Zdrowia.
Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych będą towarzyszyć gale wręczenia nagród
w konkursach branżowych. Rozstrzygnięta zostanie kolejna edycja konkursu Zdrowy Samorząd, którego celem jest wybór i nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego w najbardziej efektywny sposób realizujących zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych chorób oraz czynników ryzyka.
Podczas Kongresu nagrodzeni zostaną także laureatki i laureaci konkursów Kobieta Rynku Zdrowia oraz Start-Up-Med.
Pierwszy z nich docenia i nagradza menedżerki, lekarki, naukowczynie, badaczki, polityczki, urzędniczki, działaczki społeczne oraz przedstawicielki organizacji działających na rzecz pacjentów i ochrony zdrowia. Celem jest wybór 50 najbardziej wpływowych kobiet, które swoją pracą i działaniami przyczyniają się do rozwoju ochrony zdrowia w Polsce oraz rozwoju medycyny.
W ramach konkursu Start-Up-Med po raz kolejny zostaną nagrodzone startupy tworzące najbardziej kreatywne innowacje produktowe lub procesowe, o istotnym znaczeniu dla pacjentów i systemu opieki zdrowotnej oraz o znacznej opłacalności wdrożenia. Najciekawsze rozwiązania oraz ich autorzy będą mieli możliwość zaprezentować się przed liderami sektora medycznego w Polsce, obecnymi na Kongresie Wyzwań Zdrowotnych.
W ubiegłorocznej edycji Kongresu Wyzwań Zdrowotnych wzięło udział ponad 3800 uczestników, w tym ponad 2400 stacjonarnie.
Organizatorem HCC jest Grupa PTWP, wydawca magazynu i portalu Rynek Zdrowia, organizator m.in.: Forum Rynku Zdrowia, corocznej, jednej z najbardziej prestiżowych i reprezentatywnych debat publicznych poświęconej aktualnej sytuacji na rynku zdrowia oraz przyszłości systemu ochrony zdrowia w Polsce, a także Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, największej imprezy biznesowej Europy Centralnej.
Źródło: Rynek Zdrowia
Dane wysyłającego:
Agata Pustułka