Hercklekotek – to właśnie tak będzie nazywał się Bebok Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Imię dla figurki wykonanej z brązu, którą 26 czerwca 2023 r. odsłonięto przed siedzibą Biblioteki SUM, wymyśliły dwie nasze studentki. W sumie w ramach konkursu wpłynęło blisko sto propozycji. Wybór tego JEDYNEGO imienia nie należał więc do najprostszych!
Autorkami zwycięskiej propozycji są:
- Sylwia Wandzik – studentka pielęgniarstwa Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach
„Wybrałam imię Hercklekotek, ponieważ SUMowski Bebok porusza serce i zapiera dech w piersiach, tak samo jak hercklekoty (w śląskiej mowie oznaczające kołatanie serca). Imię to doskonale podkreśla śląsko-medyczny charakter naszego Beboka, którego zadaniem jest dzielić się miłością do nauki z innymi! Dodatkowo imię to jest dla mnie szczególnie wyjątkowe, ponieważ tuż po zakończeniu studiów licencjackich na SUM w Katowicach rozpoczęłam pracę na oddziale Kardiochirurgii dziecięcej, gdzie rozwijam swoje doświadczenie w pracy z chorymi serduszkami” – mówi Sylwia Wandzik.
- Julia Konieczny – studentka kierunku lekarskiego Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu
„Wybrałam śląskie imię ze względu na to, że Bebok znajduje się w Katowicach tuż przed Biblioteką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Dodatkowo, zależało mi, żeby imię to w jakiś sposób nawiązywało do świata medycyny, właśnie ze względu na charakter Uczelni – mówi Julia Konieczny i dodaje: – Hercklekoty w gwarze śląskiej oznaczają palpitacje serca, dlatego przekształcenie tej nazwy w formę ,,Hercklekotek" wydawało mi się najbardziej kreatywnym rozwiązaniem”.
Imię Hercklekotek wybrano spośród blisko stu propozycji! Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowały się cztery: Anatomek, SUMok, Siumek i właśnie Hercklekotek. Finalnie, zwycięskie imię otrzymało ponad 800 głosów.
Już wkrótce Bebok SUM dołączy do akcji „Kaj jest bebok?”. To oznacza, że fani tych śląskich straszaków będą mogli odwiedzić Bibliotekę SUM przy ul. Warszawskiej 14 i zdobyć specjalną pieczątkę z imieniem naszego stworka. Stempel można odbić np. na specjalnej pocztówce.
Akcja „Kaj jest bebok?” jest tylko doskonałą propozycją na ciekawe spędzenie popołudnia w poszukiwaniu katowickich beboków, ale także idealną okazją do poznania historii miejsc, w których te figurki się znajdują.
Serdecznie zapraszamy do udziału w zabawie!
Dane wysyłającego:
Dominika Kardynał