Jako starszy asystent Oddziału Okulistyki Dorosłych UCK im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach, szpitala klinicznego ŚUM, zajmuje się przede wszystkim diagnostyką i leczeniem chirurgicznym schorzeń narządu wzroku, ze szczególnym uwzględnieniem przedniego odcinka oka – rogówka, soczewka. Regularnie uczestniczy w kursach szkoleniowych i operacjach z zakresu transplantologii okulistycznej, w tym także w europejskiej szkole okulistyki ESASO w Lugano (Szwajcaria). Najciekawsze projekty, które dotychczas zrealizował to zagraniczne granty naukowo-szkoleniowe podczas specjalizacji w dziedzinie Okulistyki w Lizbonie (Portugalia) i w San Diego (USA). Dziś swoją pasją w cyklu Naukowiec SUM po godzinach podzielił się dr n. med. Wojciech Luboń.
- Swoje zawodowe i prywatne pasje mogę realizować przede wszystkim dzięki wsparciu rodziny. Moja żona jest również okulistką i również pracuje w tej samej Klinice gdzie ja, więc staramy się wspierać podczas obowiązków zawodowych, co znacznie ułatwia organizacje pracy i domu – mówi dr Luboń i dodaje: - Chociaż od wielu lat codzienną rutyną na zakończenie dnia są dla mnie ćwiczenia fizyczne – uczęszczając na siłownie staram się „zresetować” przed kolejnym dniem pracy.
Z pasją do wielu dyscyplin sportowych, ale to w siatkówce zdobywa te najważniejsze tytuły
Od wczesnych lat młodzieńczych uprawiał sport, tak naprawdę wszelakie dyscypliny, począwszy od lekkiej atletyki, przez kajakarstwo i snowboard do piłki siatkowej. - Największe osiągnięcia zacząłem zdobywać właśnie w siatkówce plażowej. Trenowałem w swoim rodzinnym mieście w klubie siatkarskim, biorąc udział w rozgrywkach wojewódzkich i ogólnopolskich, następnie idąc na studia przystąpiłem do akademickiej drużyny i zacząłem reprezentować ŚUM – wspomina doktor, a następnie dodaje: - We wszystkich sportowych przedsięwzięciach wspierał mnie zawsze mój ojciec, który również jako czynny lekarz podejmował różne aktywności fizyczne i sportowe.
W 2024 r. zdobył Mistrzostwo Polski Uczelni Medycznych w siatkówce plażowej, zajął III miejsce w Mistrzostwach Polski Lekarzy, oraz złoty medal Igrzysk Lekarskich w siatkówce. We wcześniejszych latach wielokrotnie stawał na podium Mistrzostw Polski Lekarzy.
Będąc lekarzem można brać udział w corocznych Igrzyskach Lekarskich, wybrać odpowiednią dyscyplinę sportową i spróbować swoich sił. - Odkąd zdobyłem uprawnienia tzn. prawo wykonywania zawodu lekarza, biorę udział w zawodach siatkarskich i lekkoatletycznych, gdzie reprezentując Śląską Izbę Lekarską udaje się rok do roku zdobywać medale – podkreśla z dumą dr Luboń. Cyklicznie bierze również udział w Mistrzostwach Polski Lekarzy i Akademickich Mistrzostwach Polski w siatkówce plażowej, gdzie może się pochwalić sukcesami. Ostatnio w 2024 r. zdobywając Mistrzostwo Polski Uczelni Medycznych i III miejsce w Mistrzostwach Polski Lekarzy. Bierze także udział w rozgrywkach seniorskich w kraju w siatkówce plażowej. Przygotowania do rozgrywek staram się uskuteczniać podczas przedsezonowych obozów przygotowawczych oraz cotygodniowych treningów siatkówki plażowej.
Choć ma duszę sportowca, to w równie dobrej formie odnajduje się na planie filmowym serialu „Młodzi Lekarze”
- W 2018 roku zostałem wybrany, jako jeden z głównych bohaterów serialu „Młodzi Lekarze” emitowanego na antenie TVP. Nabór zbiegł się z czasem z moimi wywiadami w „Teleexpresie” oraz „Informacjach” TVP, po tym jak przywiozłem do Polski złoty medal Olimpiady Lekarskiej w siatkówce plażowej w ramach tzw. „MEDIGAMES”, Słowenia, Maribor – wspomina lekarz i dodaje: - Ekipa reżyserska „Młodych lekarzy” szukała do swojego serialu okulisty i tak trafiła na mnie. Po krótkich wywiadach wstępnych zaproszono mnie do udziału w serialu – sezon trwał 10 odcinków emitowanych wieczorami w TVP2. Każdego dnia zdjęciowego ekipa telewizyjna towarzyszyła mi od rana do wieczora, zarówno w mojej pracy w szpitalu, na Uczelni, jak i w aktywnościach poza szpitalnych.
Nie żałuje, bo jak podkreśla, była to dla niego ciekawa przygoda, która dodała mu pewności siebie i nauczyła „występować przed kamerami”. Poza serialem miał okazję także kilkukrotnie występować w programach telewizyjnych , takich jak „Pytanie na śniadanie”, „Dzień dobry TVN”, „Teleexpress”, czy „Senior na fali”.
- Dziś, bogatszy o doświadczenia, którymi miałem okazję się z Państwem podzielić, jestem przekonany, że brak czasu to jedynie wymówka, po którą wiele osób sięga, aby usprawiedliwić brak dodatkowych aktywności. Jeśli ktoś naprawdę chce realizować dane hobby, z pewnością znajdzie sposób na wygospodarowanie odpowiedniej ilości czasu. Natomiast jeżeli ktoś jeszcze nie odkrył czynności sprawiającej mu przyjemność i satysfakcję, powinien po prostu dalej próbować – w końcu bez wątpienia trafi na coś, co przyniesie mu prawdziwą frajdę” – wyjaśnia lekarz.
Czy wiecie, że dr n. med. Wojciech Luboń … ?
Jako jeden z nielicznych polskich siatkarzy w 2016 roku brał udział w cyklu europejskich turniejów siatkówki na śniegu (CEV SnowVolley) – nowa dyscyplina, która być może niebawem zawita na Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Zawody odbywały się na najsłynniejszych europejskich stokach narciarskich m.in. we Włoszech, Słowenii, Austrii, Szwajcarii, Czechach i zaliczane były do europejskiego Touru – Mistrzostw Europy.
Dane wysyłającego:
Patrycja Matusińska