Mentor zdrowego ruchu

50%
10 maj 2024

Prof. dr hab. n. med. Romuald Wojnicz jest lekarzem, naukowcem, dziadkiem Michała, Gabrysi oraz Marty, tancerzem, koneserem kawy i czerwonego wina i … karateką! 

Profesor jest człowiekiem hołdującym dwóm zasadom: „jak zaczniesz to dokończ” oraz „jak trzeba, płyń pod prąd”

Na co dzień kieruje Katedrą i Zakładem Histologii i Patologii Komórki Wydziału Lekarskiego w Zabrzu oraz pełni funkcję p.o. Kierownika Śląskiego Centrum Nanomikroskopii, Centrum Badawczo-Wdrożeniowego Silesia LabMed SUM. - Od 2006 roku, po objęciu przeze mnie funkcji Kierownika Katedry Histologii i Patologii Komórki w Zabrzu, w tym miejscu realizowane są badania biopsji mięśnia sercowego. Z kolei w 2022 roku rozpoczęło działalność - utworzone przeze mnie Śląskie Centrum Nanomikroskopii, Centrum Badawczo-Wdrożeniowego Silesia LabMed SUM, które jest dedykowane badaniom aplikacyjnym w medycynie – podkreśla prof. Wojnicz.

Moją aktywność pozazawodową doskonale odzwierciedlają słowa dr Wojciecha Oczko (1537-1599), filozofa i nadwornego lekarza dwóch polskich królów, Stefana Batorego oraz Zygmunta III: „Ruch zastąpi prawie każdy lek, podczas gdy żaden lek nie zastąpi ruchu”. Jakże to, przypisywane mu powiedzenie jest aktualne w dzisiejszych czasach!

obraz dekoracyjny
Zbroja samuraja

obraz dekoracyjny

Jedno z nielicznych zdjęć samurajów


- Większość z nas traktuje sport i aktywność fizyczną jako pojęcia tożsame. Nic bardziej błędnego! Sport, szczególnie ten wyczynowy nie zawsze służy naszemu zdrowiu, a w odleglejszej perspektywie może być przyczyną wielu schorzeń – przekonuje prof. Romuald Wojnicz. - Natomiast aktywność fizyczna, o której pisał dr Oczko i zalecał szczególnie jazdę konną, zapasy, szermierkę i taniec, jest nam absolutnie niezbędna do bycia „w zdrowiu” – dodaje.

Moje oddanie wschodnim sztukom walki trwa nieprzerwanie od 1979 roku!

- Także w tym roku, powstała w Zabrzu-Rokitnicy Sekcja Karate SHOTOKAN AZS Śląskiej Akademii Medycznej, a już w roku następnym zostałem „zmuszony” do jej poprowadzenia i tak to trwa do dnia dzisiejszego, 45 lat „w nogach”! – uśmiecha się profesor i dodaje: obecnie jestem instruktorem rekreacji ruchowej SAMOOBRONA w stopniu 2DAN

obraz dekoracyjny

Sekcja karate 1981

obraz dekoracyjny

Sekcja karate 1988

obraz dekoracyjny

Sekcja. Szkolenie Krav Maga. 2013

W pierwszym okresie zajęcia sportowe odbywały się na wynajętej Sali Sparty w Zabrzu Rokitnicy. Kolejnym miejscem ćwiczeń była nieistniejąca już obecnie sala sportowa Huty Zabrze, a następnie sala gimnastyczna zlokalizowana w budynku Dziekanatu Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu. Od początku istnienia sekcja Karate Shotokan AZS SUM jest nastawiona na uprawianie tradycyjnej wersji karate, kładącego największy nacisk na samokontrolę i perfekcję techniczną. W znacznie mniejszym stopniu w zajęciach pojawiają się elementy rywalizacji sportowe choćby z powodu ciągłej rotacji ćwiczących studentów.

- „Ojcem chrzestnym” naszej Sekcji jak i całego Polskiego Karate jest Shihan Giuseppe Beghetto, 8DAN. Od ponad 48 lat cyklicznie przyjeżdża do Polski szkoląc polskich karateków i instruktorów karate – mówi prof. Wojnicz. 

Po raz pierwszy Sensei profesor uczestniczył w zajęciach z Shihanem G. Beghetto w roku 1981. Shihan Beghetto zawsze podkreśla fakt, że „karate jest jedno, są tylko różne sposoby jego nauczania” a także, że „instruktor jest zawsze ponad podziałami”. W latach 1995 – 2020 instruktorami wizytującymi Sekcję Karate byli między innymi Ryszard Król (Bielsko Biała), Ryszard Kolano, (Rzeszów), Janusz Sowa (Bytom) oraz Aleksander Czyż, Krav Maga (Częstochowa).obraz dekoracyjny

Seminarium karate. Rachiechowy Wieprz. 2013

obraz dekoracyjnySeminarium karate z Giuseppe Beghetto. 2014.obraz dekoracyjny

Ostrowsko. 2015

Warto dodać, że w sekcji karate na przestrzeni 45 lat trenowało setki studentów medycyny, dzisiaj lekarzy w tym także samodzielnych pracowników nauki SUM. - W najlepszych latach osiemdziesiątych w Dojo było zwykle od 30-60 osób. Niestety, czasy się zmieniły i ta garstka osób która nadal uprawiają karate Shotokan to już osoby z grupy „geriatrycznej”. Historię Sekcji Karate Shotokan AZS SUM współtworzy ze mną mój najstarszy wychowanek, instruktor karate, Sensei mgr inż. Witold Pierz, 1DAN – wylicza profesor. obraz dekoracyjny

Pogadanka na seminarium Jujitsu i karate. Ostrowsko. 2015

obraz dekoracyjny

Seminarium NYHA. 2017

obraz dekoracyjny

Trening WOŚP. 2022.

Wschodnie sztuki walki to tak naprawdę przede wszystkim filozofia i realizacja siebie poprzez ciągłe mierzenie się z własnymi słabościami. Pamiętajmy, że ćwiczymy przede wszystkim dla siebie. 

Aktywność fizyczna pozwala nam zadbać zarówno o zdrowie psychiczne (hamowanie zmian neurodegeneracyjnych OUN) jak i fizyczne (rozwój mikrokrążenia tkankowego). 

Istnieje powiedzenie że karateka jest zwykle dobrym tancerzem. I nie ma w tym powiedzeniu przesady - techniki karate to swoisty taniec! Oczywiście ruch taneczny różni się od ruchu w karate choćby poprzez izolację w tańcu „góry” od „dołu”. Dla karateki jest to autentyczne wyzwanie – i właśnie o to chodzi! Na marginesie badania naukowe potwierdziły iż aktywność fizyczna realizowana tańcem w sposób najbardziej efektywny stymulowała aktywność OUN, a liderem jest tutaj tango argentyńskie. 

I tutaj niespodzianka … drugą pasją prof. Wojnicza,  którą realizuje od 15 lat jest taniec towarzyski! Obecnie w systemie ProAm w Szkole Tańca Mistral w Tarnowskich Górach… ale o tym następnym razem. obraz dekoracyjny

Turniej tańca ProAm. Ruda Śl. 2022.

obraz dekoracyjny

Szkoła Tańca MISTRAL. 2023

- Myślę że dr Wojciech Oczko byłby kontent z propagowania jego stale aktualnych założeń iż aktywność fizyczna to ELIKSIR ZDROWIA! A tak na marginesie ciekawe czy sam je realizował? – rozmyśla profesor.  


Krótkie kalendarium życia zawodowego prof. Romualda Wojnicza. 

- w latach 1985 do 2022 pracował w Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii (obecnie Śląskie Centrum Chorób Serca)

- od 1985 do 2006 był Kierownikiem Pracowni Mikroskopii Elektronowej oraz Pracowni Immunologii Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii w Zabrzu

- jest wieloletnim koordynatorem programu klinicznego „Choroby Mięśnia Sercowego. Diagnostyka i Leczenie” realizującego postępowanie lecznicze u chorych z chorobami mięśnia sercowego w oparciu diagnostykę histologiczną wycinków mięśnia sercowego


Dane wysyłającego
Patrycja Matusińska

Najnowsze wiadomości
© Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Portal SUM