Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

NKE-2
Zakład Elektroradiologii

Kierownik: Dr n. med. Bartłomiej Stasiów

ul. Ziołowa 45/47, 40-635 Katowice - Ochojec - Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Kierownik Zakładu:

Asystenci:

Sekretariat:

Działalność dydaktyczna
Zaplecze dydaktyczne: Zakład Diagnostyki Obrazowej GCM im. prof. L. Gieca SUM w Katowicach
W procesie dydaktycznym studenci mają dostęp do wszystkich niżej wymienionych pracowni Zakładu Elektroradiologii:
Pracownia radiografii cyfrowej:
- aparaty cyfrowe pośrednie i bezpośrednie
- aparaty przewoźne z ucyfrowieniem
Pracownia tomografii komputerowej:
- tomograf 16-rzędowy
- tomograf 64- rzędowy (I kwartał 2020 wymiana na najnowocześniejszy tomograf dedykowany kardiologii)
Pracownia rezonansu magnetycznego:
- pełny zakres badań ośrodkowego układu nerwowego, układu mięśniowo-szkieletowego i jamy brzusznej
- badania serca
- badania funkcjonalne
Pracownia ultrasonografii ogólnej:
- pełny zakres badań USG ogólnych i naczyniowych
Dodatkowo, na bazie Szpitala GCM funkcjonują liczne pracownie radiologii zabiegowej, gdzie realizowane są zajęcia ze studentami elektroradiologii:
- Zakład Hemodynamiki
- Zakład Radiologii Zabiegowej przy Klinice Chirurgii Ogólnej i Naczyń
- Zakład Radiologii Zabiegowej przy Klinice Neurologii
Ponadto, w Szpitalu GCM znajduje się Dział Fizyki Medycznej zajmujący się wykonywaniem testów podstawowych i specjalistycznych aparatury rentgenowskiej z pełnym dostępem do fantomów.
Zakład Elektroradiologii prowadzi dydaktykę w ramach kierunku Elektroradiologia (studia I i II stopnia):
Radiografia
Pozycjonowanie w radiografii
Anatomia radiologiczna cz. I (RTG, MG, pediatria, stomatologia)
Anatomia radiologiczna cz. II (TK,MR,PET,SPECT)
Diagnostyka obrazowa w onkologii
Diagnostyka obrazowa w ortopedii i traumatologii
Diagnostyka obrazowa w chirurgii
Rezonans magnetyczny
Repetytorium z rezonansu magnetycznego
Diagnostyka obrazowa z chirurgii
Repetytorium z radiografii konwencjonalnej
Repetytorium z protokołów MR
Podstawy kliniczne obrazowania w chirurgii i ortopedii
Obrazowanie w onkologii

Działalność naukowa
• Główne obszary badawcze:
• Zaawansowane techniki obrazowania MR w diagnostyce otępienia.

Działalność kliniczna
Zespół Zakładu Elektroradiologii jest równocześnie zespołem medycznym Górnośląskiego Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Regulamin zajęć w Katedrze Elektrokardiologii

Komunikaty dotyczące koronawirusa