Logo BIP Logo projektw EU Skip to main content.   Skip to menu   Search

Kierownik: p.o. Kierownika dr hab. n. med. Marek Kudła, prof. SUM

Oddział Położnictwa i Perinatologii
Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 6 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
40-752 Katowice, ul. Medyków 16

Zespół
dr hab. n. med. Marek Kudła, prof. SUM (kierownik jednostki, adiunkt habilitowany) e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
dr n. med. Beata Naworska (kierownik ćwiczeń, adiunkt) e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
dr n. med. Marek Rajca (asystent badawczo – dydaktyczny)
dr n. med. Grzegorz Cwynar (asystent)
mgr Lidia Limańska (asystent dydaktyczny) e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Działalność dydaktyczna
W Katedrze i Klinice są prowadzone zajęcia z zakresu położnictwa i ginekologii dla studentów kierunku Pielęgniarstwo studia I stopnia; opieki specjalistycznej dotyczącej opieki położniczej z położniczą oceną stanu zdrowia oraz zajęcia z zakresu diagnostyki ultrasonograficznej dla studentów Położnictwa studiów II stopnia.

Działalność naukowa
Główne kierunki badawcze obejmują diagnostykę ultrasonograficzną:
• w położnictwie - diagnostykę wad płodu, stanów zagrożenia ciąży oraz okołoprenatalną płodu;
• w ginekologii - wczesną diagnostykę raka jajnika i endometrium, oraz ocenę patologii przydatków. Ponadto prowadzone badania dotyczą profilaktyki i edukacji zdrowotnej kobiet w różnym wieku z uwzględnieniem czynników wpływających na stan zdrowia.

Działalność kliniczna
W strukturze oddziału znajdują się: Gabinet Przyjęć, Oddział Położnictwa i Perinatologii wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę i sprzęt medyczny, w tym dwa ultrasonografy. Blok Porodowy, w skład oddziału wchodzi też m.in. blok operacyjny, sale obserwacyjne dla pacjentek, sala nadzoru nad noworodkami (system kamer), pokój pobrań i oddziałowa izba przyjęć.
W ramach Oddziału prowadzone są:
- porody fizjologiczne, w tym także porody w wodzie,
- znieczulenia do porodów,
- rozwiązania ciąży metodą cięcia cesarskiego; diagnostyka i leczenie:
- pacjentek w ciąży wymagających leczenia i interwencji po porodzie z powodu wad płodu,
- pacjentek z zagrażającym porodem przedwczesnym.
- wyjątkowa, kompleksowa opieka nad noworodkiem w ramach współpracy z oddziałami GCZD, w tym miedzy innymi: Kliniki Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka, Kliniki i Katedry Kardiochirurgii Dziecięcej, Kliniki Chirurgii Dziecięcej, Kliniki Neurochirurgii Dziecięcej.

SUM © 2016-2020