Kontakt
kierownik dr hab. n. o zdrowiu Ryszard Plinta, prof. SUM Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
ul. Medyków 8, 40-752 Katowice
tel. (32) 208-87-49
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
adres strony internetowej: https://katedra.aafis.sum.edu.pl/
Opis
- Kierownik Zakładu Adaptowanej Aktywności Fizycznej i Sportu dr hab. n. o zdrowiu Ryszard Plinta, prof. SUM Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- dr hab. n.o zdr. Andrzej Knapik, prof. SUM Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- dr n. o zdr. Katarzyna Szuścik-Niewiadomy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- mgr Szymon Tataruch Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- mgr Agnieszka Gabrylewska Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- mgr Katarzyna Rybok Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- mgr Lidia Anton Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- dr n.med. Andrzej Szumski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- mgr Marek Stawiński Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- mgr Marta Wawrzkiewicz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Zbigniew Sprada /st.technik/ Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- mgr Agnieszka Sobczak /st.technik/ Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Joanna Sobel /st.technik/ Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Działalność dydaktyczna obejmuje następujące przedmioty:
- kształcenie i metodyka nauczania ruchu,
- wykład monograficzny
- wychowanie fizyczne
- muzyczno - ruchowe formy w fizjoterapii: muzykoterapia/choreoterapia/taniec
- adaptowana aktywność fizyczna
- sport osób z niepełnosprawnością
- aktywna rehabilitacja
- współczesne formy kształtowania motoryczności w badaniach naukowych
- zespołowe formy aktywności fizycznej
- aktywność ruchowa adaptowana
- turystyka i rekreacja osób niepełnosprawnych
- artystyczne formy adaptowanej aktywności fizycznej
- prozdrowotne formy aktywności fizycznej
- sportowe formy aktywności
- prawa pacjenta
- zarządzanie w ochronie zdrowia
- zajęcia sprawnościowe z elementami ratownictwa specjalistycznego
- wychowanie fizyczne/ergonomia i fizjologia wysiłku fizycznego
- podstawy rehabilitacji
Działalność naukowa
Prowadzone w Zakładzie badania koncentrują się przede wszystkim na zdrowotnych aspektach aktywności fizycznej osób zdrowych w różnym wieku, chorujących przewlekle, a także z niepełnosprawnościami. Aktywność fizyczna jest kluczowym – z punktu widzenia zdrowia elementem stylu życia, stąd też badane są zarówno jej uwarunkowania, związki z czynnikami psychologicznymi i behawioralnymi, jak również jej konsekwencje. Badane są również związki różnych zmiennych ze sprawnością motoryczną.
Przy ZAAFiS funkcjonuje Studenckie Koło Naukowe. Efektem działalności Koła w ostatnich latach jest szereg nagród i wyróżnień na konferencjach oraz publikacje. Część absolwentów, będących członkami Koła w czasie studiów, z powodzeniem kontynuuje dalszy rozwój naukowy.